Зі статті «Бронюємо через портал Дія» // «Податки & бухоблік», 2024, № 62 ви могли дізнатися основні умови для успішного бронювання працівників саме таким способом. Їх було дві:
1) підприємство є критично важливим + відомості про нього включені до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних;
2) військовозобов’язаний, якого хоче забронювати підприємство, є його найманим працівником відповідно до даних з ПФУ + відомості щодо нього містяться в Реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі — Реєстр).
Чи залишили ці умови? Так, їх залишили та додали інші. Навіщо щось додавати, коли все так гарно працювало? Розповідаємо.
Чому змінюють?
Зміни, внесені постановою КМУ від 01.10.2024 № 1125 до Порядку № 650, можна охарактеризувати як такі, що спонукають підприємства та військовозобов’язаних працівників дотримуватися правил військового обліку.
Якщо коротко, то раніше забронювати через Дію своїх працівників могли навіть ті підприємства, які взагалі не вели військовий облік і в очі не бачили військово-облікових документів тих, кого бронюють.
Неоновлення працівником відомостей про себе в Реєстрі також не впливало на процедуру бронювання. Якщо працівник мав статус військовозобов’язаного та перебував на військовому обліку, Дія його врахувала та пропонувала до бронювання. Про це ми розповідали в наведеній вище статті.
З 02.10.2024 (дати, коли зміни, про які сьогодні говоримо, набрали чинності) все ускладнюється.
Нові умови
До переліку військовозобов’язаних, які підприємство бажає забронювати, воно має право включати лише тих працівників, які взяті ним на персональний військовий облік.
За працівником, який подається до бронювання, тепер додатково мають зазначатися:
— реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі);
— військово-облікова спеціальність;
— дата уточнення військово-облікових даних.
Як і раніше, переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюватиметься автоматично, але виключно у разі коли військовозобов’язаний:
1) перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ;
2) уточнив свої дані протягом 60 днів із дня набрання чинності Законом України від 11.04.2024 № 3633-ІХ, тобто до 16.07.2024 (включно);
3) не знаходиться в розшуку.
Якщо за працівником ці умови не спрацювали, забронювати автоматом через Дію його не вийде. Проте його можна спробувати забронювати за класикою, тобто за списками відповідно до Порядку № 76*, наприклад якщо працівник уточнить свої персональні дані та будуть виконані 1 та 3 вимоги з перелічених вище.
Чи втратять бронювання ті, хто був заброньований до змін, проте має неоновлені дані? Ні, вони залишаться заброньованими до кінця дії відстрочки. Підстав для її анулювання наразі не вбачаємо.
Висновки
- КМУ доповнив перелік умов, які мають бути виконані підприємством та працівниками для проведення бронювання через Дію.
- Починаючи з 02.10.2024 автоматична постановка на спецоблік через Дію не світить працівникам, які не оновили персональні дані щодо перебування на військовому обліку до 16.07.2024, не мають військово-облікових документів та/або знаходяться в розшуку.