ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
Ароматизатор харчовий за кодом згідно з УКТ ЗЕД 3302 10 90 00, а також нiкотин, його солi, ефiри та інші похідні нікотину (компонент нікотиновий) за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2939 79 10 00 відсутні в переліку підакцизних товарів, визначених п. 215.3 ПКУ, тож зазначені товари (продукція) не належать до підакцизних
Запитання. ФОП, який працює на єдиному податку (ЄП), для розуміння наявності чи відсутності права на реалізацію окремих видів товарів запитав у ДПСУ: чи належать до підакцизних товарів нікотин та його солі, ефіри та інші його похідні (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2939 79 10 00), а також — харчові ароматизатори, які не містять нікотину та імітують аромат та/або смак фруктів, солодощів, тютюнових виробів, напоїв, овочів (код товару згідно з УКТ ЗЕД 3302 10 90 00)?
Відповідь. Зацікавленість ФОП цими питаннями зрозуміла, адже п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ фактично забороняє платникам ЄП першої — третьої груп здійснювати виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів. У виключення з цієї заборони потрапив лише роздрібний (!) продаж паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльність фізичних (!) осіб, пов’язана з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин. Фіскали про це згадали у відповіді…
Далі податківці у відповіді аналізують норми Закону України «Про Митний тариф України» від 19.10.2022 № 2697-ІХ щодо цих товарів, а також згадані два їхні коди УКТ ЗЕД. Після звернення до п.п. 14.1.145 ПКУ (у якому визначено термін «підакцизні товари») фіскали зазначають, що
підставою для віднесення товарів до підакцизних товарів (продукції) є відповідність коду УКТ ЗЕД та опису товару (продукції) коду та опису товару, наведеному в п. 215.3 ПКУ
А оскільки товари за кодом УКТ ЗЕД 3302 10 90 00 та за кодом УКТ ЗЕД 2939 79 10 00 відсутні в переліках підакцизних товарів у п. 215.3 ПКУ, то податківці роблять висновок, що відповідно зазначені товари (продукція) не належать до підакцизних товарів.
Тож виходить, оскільки ці види товарів не є підакцизними, то ФОП на ЄП має право здійснювати господарські операції з товарами, які підпадають під зазначені коди? За нормами ПКУ начебто так і виходить. Але (читайте далі)…
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
Роздрібна торгівля на території України, зокрема, нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу, який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТ ЗЕД) окремо або в наборах забороняється
«Нікотин-заборона». Наприкінці фіскали, щоби трохи «охолодити запал» ФОП-єдиннику, нагадали, що ч. 2 ст. 23 Закону № 3817* забороняє на території України роздрібну торгівлю тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу, який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТ ЗЕД) окремо або в наборах!
Наголошуємо, що ця заборона почала діяти одразу з 27.07.2024 (дати набрання чинності Законом № 3817).
Зазначимо, що товарна позиція 2939 згідно з УКТ ЗЕД має назву «Алкалоїди, природнi або синтезованi, та їх солi, простi i складнi ефiри та iншi похiднi», а нікотин, на роздрібну торгівлю яким в Україні тепер накладено заборону, якраз підпадає під код УКТ ЗЕД 2939 79 10 00, який містить в собі «Нікотин та його солі, ефіри та інші його похідні». Саме про нього і запитував у фіскалів наш ФОП.
Чи поширюється заборона на торгівлю не лише на нікотин, а також на його солі, ефіри та інші його похідні?
Гадаємо, що формально ні. Але якщо ви такими товарами торгуєте (збираєтесь торгувати) вроздріб, то краще запитати про це у податківців.
А от щодо торгівлі ароматизаторами за кодом УКТ ЗЕД 3302 10 90 00, то тут у ФОП-єдинника як за ПКУ, так і за Законом № 3817 проблем не буде.
Штраф. Заразом попередимо, що п. 21 ст. 73 Закону № 3817 містить штраф за роздрібну торгівлю тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу), який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТ ЗЕД, окремо чи в наборах. Розмір штрафу складає 200 % (!) вартості реалізованих товарів (продукції), але не менше 3 розмірів МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Тобто в 2024 році мінімальний розмір цього штрафу складе 21300 грн.
Тож за роздрібну торгівлю нікотином ФОП-єдинник зі спрощенки не злетить, а от на згаданий штраф запросто може наразитися.
І хоча порядок застосування штрафів із Закону № 3817 ще відсутній, але коли таке фіскалів зупиняло?.. Хоча, можливо, якісь шанси відбити штрафи за Законом № 3817 через суд є, але краще просто не допускати порушень.
Тож будьте обережні з нікотином (у будь-яких аспектах)!