Нові-старі обмеження
Новітні обмеження для продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах (РЕС), тощо встановлені в ст. 71 Закону № 3817. Здебільшого ці заборони продубльовані зі ст. 153 Закону № 481**, але є й деякі відмінності, на які ми звернемо увагу «по ходу п’єси».
Отже, перерахуємо заборони, які не варто порушувати госпсуб’єктам, що реалізують згадані товари.
Неповнолітні продавці та покупці. У ч. 1 ст. 71 Закону № 3817 заборонено продаж пива (крім безалкогольного), інших видів алко-напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, РЕС, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння: особами, які не досягли 18-річного віку і особам, які не досягли 18-річного віку.
Якщо у продавця згаданих товарів або в особи, яка здійснює доставку таких товарів, виникли сумніви щодо досягнення їх покупцем 18-річного віку, такий продавець чи особа зобов’язані звернутися до покупця з вимогою пред’явити паспорт громадянина України чи закордонний, або посвідчення водія, або інший документ, що підтверджує його вік, або їх електронні копії, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Порівняно зі старою редакцією, тепер згадується і закордонний паспорт, і посвідчення водія, і електронні копії документів у Дії. У разі відмови отримувача пред’явити документ, продаж чи передання такій особі згаданих товарів заборонено.
Столові вина: заборони і РРО. По-перше, зауважимо, що у назві ст. 71 Закону № 3817 і в початковому переліку товарів, яких стосуються заборони, порівняно зі ст. 153 Закону № 481, зникли згадки про «столові вина». Гадаємо, це нічого не змінює. Адже оскільки столові вина є алкогольними напоями, то в їх окремій згадці сенсу немає. А те що і продаж столових вин (як алкогольних напоїв) підпадає під установлені в ст. 71 Закону № 3817 обмеження, випливає з тексту самих обмежень (наприклад, див. нижче п. 5 ч. 2 ст. 71, де столові вина згадуються у винятках). І хоча дія цього Закону не поширюється на роздрібну торгівлю столовими винами, але — «крім випадків, передбачених цим Законом».
По-друге, у Законі № 3817 тепер немає норми, що продаж вин столових здійснюється без застосування РРО з використанням книжок та книг обліку розрахункових операцій. Тож
починаючи із 27.07.2024 ця суперечність РРО-нормативам зникла і питання обов’язкового використання РРО/ПРРО при продажу столових вин вже закрито навіть і з цього формального боку
Детально щодо необхідності і раніше застосовувати РРО/ПРРО при роздрібному продажу столових вин див. у статті «Як торгувати столовим вином? (частина 1)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 22. Там же можете прочитати і щодо (не)ліцензування роздрібної торгівлі столовими винами, адже Закон № 3817 ніяк не це питання не вплинув.
Інші заборони. А тепер наведемо решту заборон, які перераховані у відповідних пунктах ч. 2 ст. 71 Закону № 3817. Вони майже такі, як старі, але деякі відмінності є. Нові фрагменти нижче виділимо жирним і прокоментуємо.
Отже, також заборонено продаж усіх згаданих товарів:
1) у приміщеннях та на територіях закладів освіти, закладів охорони здоров’я (крім ресторанів, розміщених на території санаторіїв);
2) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами (продукцією) дитячого асортименту або спортивними товарами (продукцією), а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій. У ст. 153 Закону № 481 «продукція» не згадувалася, мова йшла лише про «товари»…;
3) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);
4) з торгових автоматів;
5) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);
6) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);
7) з рук, лотків;
8) у споживчих упаковках, що містять менше / більше 20 сигарет, сигарил чи цигарок. Наш коментар: цей пункт ч. 2 ст. 71 набере чинності лише з 27.07.2025 (!). Зазначимо, що в старій забороні тут не було сигарил та цигарок. Тож виходить, що з 27.07.2024 і для сигарет ця заборона перестала діяти? І тільки з 27.07.2025 всі ці три види тютюнових виробів не можна буде реалізовувати в упаковках, що містять менше чи більше 20 шт.?! Водночас у ст. 13 Закону № 2899* заборонено реалізацію (продаж) тютюнових виробів в одиничних пачках, що містять менше (!) 20 сигарет, сигарил або цигарок, чи поштучно (крім сигар). За порушення передбачено адмінштраф у ст. 156 КУпАП (див. нижче). А от за порушення оновленого п. 8 ч. 2 ст. 71 Закону № 3817 (за продаж сигарет, сигарил та цигарок кількістю як менше, так і більше (!) 20 шт. у пачці) штраф, передбачений цим Законом (див. нижче), зможуть застосовувати з 27.07.2025 (!)…
9) у місцях торгівлі, не визначених для торгівлі такими товарами (продукцією). Наш коментар: хоча текст цієї заборони трохи розширено, її сутність залишилась такою ж. Тут
зверніть увагу на новий термін «місце роздрібної торгівлі» в п. 51 ч. 1 ст. 1 Закону № 3817
Але оскільки цей Закон не поширюється на роздрібну торгівлю столовими винами, то і цей термін, і заборона не мають на неї поширюватися, хоча РРО/ПРРО при торгівлі столовими винами застосовувати необхідно — див. вище.
Крім того, в ч. 3 ст. 71 продубльована заборона продажу будь-яких товарів (продукції) дитячого асортименту, що імітують тютюнові вироби, електронні сигарети, пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.
Електронна торгівля (через інтернет)
Інтернет-торгівля: обмеження з початку 2026-го?.. Останній пункт — 10 ч. 2 ст. 71 містить нову заборону щодо продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет та РЕС, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння «шляхом електронної торгівлі (з використанням засобів дистанційного зв’язку), крім випадків, передбачених частиною дев’ятою цієї статті». У цій ч. 9 ст. 71 висунуто три умови для здійснення такої торгівлі. Однак ми поки не будемо їх розглядати, оскільки і п. 10 ч. 2, і ч. 9 ст. 71 набирають чинності через 18 місяців (!) з дня набрання чинності Законом № 3817, тобто з 27.01.2026!
А ч. 7 ст. 16 Закону № 3817 дозволяє роздрібну торгівлю алко-напоями (крім столових вин*), у тому числі їх виробниками, а для малих виробників виноробної продукції — алко-напоями без додавання спирту (вин виноградних, плодово-ягідних, напоїв медових), у тому числі через мережу «Інтернет» (!), за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. На роздрібний продаж через інтернет тютюнових виробів та РЕС теж поки обмежень немає…
* Це застереження стосується саме наявності ліцензії (яка не обов’язкова, якщо з алко-напоїв торгуєте виключно столовими винами). А електронна торгівля столовими винами, вважаємо, не обмежена.
! Тож до 27.01.2026 можна продовжувати легально торгувати вроздріб алко-напоями, тютюновими виробами та РЕС через інтернет, але — з дотриманням установлених вимог і обмежень, зокрема вимог до «місця роздрібної торгівлі» (п. 51 ч. 1 ст. 1 Закону № 3817) і до форми проведення розрахунків (див. нижче)
Хмари збираються? Але тим госпсуб’єктам, хто займається такою інтернет-торгівлею, варто: а) пам’ятати, що з 27 липня вже діє ч. 10 ст. 71 і б) ознайомитись з її змістом. Адже її норми надають фіскалам права «з метою запобігання та протидії нелегальному продажу» моніторити мережу інтернет для виявлення вебсайтів, URL-адрес, доменних імен, IP-адрес, мобільних додатків та мережевих адрес, які надають можливість продажу таких товарів (продукції) з порушенням закону, і вимагати від таких продавців та провайдерів обмежувати доступ до відповідних мережевих адрес! Але порядок направлення і виконання таких вимог ще має розробити Мінфін…
Крім того, вже через шість місяців (до 27.01.2025) податківці мають створити й вести реєстр адрес вебсайтів легальних продавців згаданих товарів через інтернет — див. п. 7 розд. ХІІ «Прикінцеві положення» Закону № 3817!
Тож тепер інтернет-торгівля цими видами «наркотиків» буде під пильним оком податківців!
Форма розрахунків! Окрім того, останній абзац ч. 10 ст. 71, який діє з 27.07.2024 (!), містить іще обмеження щодо форми розрахунків:
особи, які здійснюють продаж згаданих товарів шляхом електронної торгівлі, зобов’язані забезпечити здійснення розрахунків за такими операціями виключно через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні
За порушення форми розрахунків при інтернет-торгівлі окремого штрафу немає, але буде загальний штраф за порушення ст. 71 (див. нижче).
Місцеві ради та обмеження
Щодо масових заходів. По-перше, згідно з ч. 4 ст. 71 на час проведення масових заходів сільські, селищні, міські ради в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть заборонити або обмежити продаж пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, куріння тютюнових виробів, використання електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння. Раніше і тут окремо згадувались «вина столові», але тепер їх прибрали, адже вони теж є алкогольними напоями. Можна було б за тим же принципом з норми і «слабоалкогольні напої» прибрати.
Щодо часу торгівлі алко-напоями. По-друге, ми в матеріалі «Новий алко-тютюново-пальний Закон! (ч. І. Доля Закону № 481, зміни щодо основних товарів)» // «Податки & бухоблік», 2024, № 62, вже зазначали, що Законом № 3817 (див. п. 29 розд. ХІІІ)
з 27.07.2024 скасовано право місцевих органів влади встановлювати обмеження часу реалізації слабоалкогольних та алкогольних напоїв (крім обмежень на час комендантської години)
При цьому КМУ доручено розробити для місцевих органів новий порядок установлення таких обмежень. Тому, на відміну від ст. 153 Закону № 481, в ст. 71 Закону № 3817 тепер відсутня норма, як надавала місцевим органам право забороняти у визначені часи продаж алко-напоїв.
Алкоголь — на розлив (зокрема, кріплені вина)
Продаж алко-напоїв на розлив. Частиною 7 ст. 71 встановлено, що продаж алко-напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється виключно ліцензіатам, що мають статус суб’єкта господарювання громадського харчування, за наявності у них ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
У старій аналогічній нормі зі ст. 153 Закону № 481, по-перше, не було згадки про наявність ліцензій (хоча це й так зрозуміло…). А по-друге, дозвіл продавати на розлив ще надавався спеціалізованим відділам, що мають статус суб’єктів господарювання громадського харчування з універсальним асортиментом товарів. Можливо, цей другий вид суб’єктів прибрали, тому що це теж суб’єкти громадського харчування… А може, з 27.07.2024 у спеціалізованих відділах з таким статусом продаж алко-напоїв на розлив не допускається? Почекаємо роз’яснень…
Продаж на розлив кріплених вин виробниками. Частина 8 ст. 71 встановлює, що продаж вин з додаванням спирту (виноматеріалів оброблених) виноградних власного виробництва ординарних та марочних на розлив з тари місткістю від 50 до 600 літрів дозволяється суб’єктам господарювання первинного та змішаного виноробства виключно за місцем виробництва, яке внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. Річний обсяг продажу вин (виноматеріалів оброблених) на розлив такими суб’єктами господарювання не може перевищувати 20 % річного обсягу вироблених виноматеріалів.
Раніше ці обмеження дещо відрізнялись, продавати на розлив дозволялось виключно за місцем розташування таких суб’єктів господарювання у межах адміністративно-територіальних одиниць (міст, селищ, сіл) із сплатою акцизного податку у розмірі, встановленому ПКУ, якщо у ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями про це є відповідний запис органу, що видав таку ліцензію.
Отже, за новими правилами з 27.07.2024 торгувати кріпленими винами на розлив можна саме за місцем виробництва, яке внесено до Єдиного реєстру ліцензіатів, і відповідний запис податківців на ліцензії не потрібен! А про сплату акцизу не згадали тому, що це і так випливає з норм ПКУ…
Штрафи
Загальний. У п. 24 ч. 2 ст. 73 Закону № 3817 за порушення вимог ст. 71 цього Закону наявний штраф — 3 розміри МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2024 році ця сума складає 21300 грн). Раніше аналогічний штраф складав 6800 грн.
Цей штраф накладають податківці, але порядок застосування штрафів за Законом № 3817 поки ще не розроблений…
Крім того,
за порушення заборони на продаж алко-напоїв, тютюнових виробів та РЕС особам, які не досягли 18 років, або у не визначених для цього місцях Закон № 481 передбачає анулювання відповідної ліцензії. Але ці норми діють лише до 01.01.2025!
А Законом № 3817 припинення дії ліцензії за такі порушення не передбачено
Тож із 01.01.2025 дію роздрібних ліцензій за такі порушення вже не припинятимуть…
Адмінштраф. Стаття 156 КУпАП містить адмінштраф за порушення низки згаданих обмежень. Порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та РЕС, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, а саме:
— торгівля цими товарами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших заборонених місцевими органами місцях;
— торгівля через торгові автомати чи неповнолітніми особами;
— продаж особі, яка не досягла 18 років;
— продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар)*;
— торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими у заборонений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування час доби, —
тягне за собою накладення штрафу від 400 до 800 нмдг (6800 — 13600 грн).
* Це обмеження зараз передбачено лише в Законі № 2899 (див. вище). Але в ст. 156 КУпАП згадані лише цигарки і сигарети (сигарил немає).
За такі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, штраф складає від 800 до 1400 нмдг (13600 — 23800 грн) з конфіскацією предметів торгівлі!
Торгівля згаданими товарами з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, тягне за собою накладення штрафу від 400 до 800 нмдг (6800 — 13600 грн) з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі!
Протоколи на такі порушення за ст. 156 КУпАП складають представники Нацполіції, виконкомів місцевих рад і Держпродспоживслужби (ст. 255 КУпАП). А рішення за ними виносять адмінкомісії (ст. 218 КУпАП) і Держпродспоживслужба (ст. 2444 КУпАП).
Податківці цей адмінштраф не накладають і протоколи на ці порушення не складають
Бонус: обмеження щодо споживання
Стаття 70 Закону № 3817 фактично дублює норми аналогічної ст. 152 Закону № 481.
З назви статті та із загальних фраз так само прибрали «вина столові», але їх споживання, як і інших алкогольних напоїв, теж обмежується (окрім одного винятку — див. нижче).
Алкогольні. Ті ж самі 10 пунктів (у ч. 1 ст. 70 Закону № 3817), в яких перелічені ті ж самі місця, де заборонено вживати алкоголь: у закладах охорони здоров’я (крім споживання вин столових на території санаторіїв у спеціально відведених місцях), у закладах освіти, культури, у приміщеннях органів держвлади, інших держустанов, органів місцевого самоврядування, на дитячих та спортивних майданчиках, у місцях проведення спортивних змагань за участю дітей, у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі), у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення), на зупинках транспорту, у підземних переходах, у ліфтах і таксофонах.
Щодо обмежень споживання тютюнових виробів та РЕС ч. 2 ст. 70 все так само відсилає до Закону № 2899 та КУпАП.
А ч. 3 ст. 70 так само передбачає право місцевих рад у межах своєї адміністративно-територіальної одиниці забороняти або обмежувати на час проведення масових заходів споживання пива (крім пива у пластиковій тарі), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, куріння тютюнових виробів, використання електронних сигарет та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.
На сьогодні все, але, гадаємо, попереду тут нас чекає низка нових питань, нормативів та роз’яснень...
P. S. Податківці теж не пройшли повз ці «оновлені» обмеження зі ст. 71 Закону № 3817 і присвятили їм велику консультацію в БЗ 113.04. Але в ній немає якихось одкровень, а просто процитовані норми цієї статті…
Висновки
- Нові обмеження для продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів, РЕС тощо, які встановлені в ст. 71 Закону № 3817, здебільшого продубльовані зі ст. 153 Закону № 481, але є й відмінності.
- Обмеження щодо продажу (і споживання) алко-напоїв у відповідній частині поширюються і на вина столові.
- Щодо заборони не продавати алкоголь / тютюнові / РЕС у місцях торгівлі, не визначених для торгівлі такими товарами (продукцією), зверніть увагу на новий термін «місце роздрібної торгівлі» (п. 51 ч. 1 ст. 1 Закону № 3817).
- Роздрібна торгівля алко-напоями, тютюновими виробами, РЕС тощо через інтернет до 27.01.2026 може здійснюватися без особливих обмежень: з виконанням вимог до роздрібної торгівлі, а також нової вимоги щодо форми розрахунків! Але фіскали готують низку заходів для виявлення нечесних продавців і закриття їх мережевих адрес.
- З 27.07.2024 місцеві органи влади вже не можуть обмежувати час продажу алко-напоїв (крім комендантської години), але КМУ має розробити для них новий порядок встановлення таких обмежень.
- За порушення обмежень, наведених у ст. 71 Закону № 3817, фіскали можуть застосувати штраф — 3 розміри МЗП, установленої законом на 1 січня звітного року (у 2024 році це —21300 грн). А от адмінштрафи за ст. 156 КУпАП вони накладати не мають права.