Навіщо в РК нумерують групи коригування?
Про заповнення гр. 2.2 РК говориться в п. 23 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок № 1307), і в п. 4.5 листа ДФСУ від 27.11.2018 № 36942/7/99-99-15-03-02-17. Там сказано, що при заповненні РК рядку ПН, який коригується (тобто наводиться в РК зі знаком «-»), і новому рядку, що замінює його (чи новим рядкам), з правильними показниками:
— у гр. 2.2 РК — присвоюють один і той же номер групи коригування й одночасно
— у гр. 2.1 РК — зазначають однаковий код причини коригування (з Довідника умовних кодів причин коригування, розміщеного на сайті ДПСУ).
Таким чином передбачено, що в одну групу коригування об’єднують усі рядки РК, пов’язані з коригуванням одного рядка ПН. Тобто:
коригування одного рядка в ПН = одна група коригування
Тому окрему групу коригування (залежно від ситуації) може формувати як один рядок у РК, так і блок рядків. Скажімо, один рядок з «-» у РК (наприклад, при поверненні), або декілька рядків «-»/«+» (наприклад, при зміні ціни / зміні кількості / зміні номенклатури), або навіть більше рядків «-»/«+», «+» (що, наприклад, можливо при зміні номенклатури) та ін. Загалом, усе залежатиме від здійснюваного коригування.
Навіщо в РК така нумерація груп коригування? Оскільки за допомогою РК коригують дані ПН і при цьому може виникати необхідність у коригуванні як однієї, так і одночасно декількох позицій (рядків) у ПН, то
розмежувати коригування різних рядків ПН між собою (щоб відокремити коригування одне від одного) і покликана в РК нумерація груп коригування
При цьому кількість груп коригування в РК може бути будь-якою — залежно від ситуації і коригувань, що проводяться. І може обмежуватися хіба що у зв’язку з обмеженням кількості рядків у РК (оскільки загальна кількість рядків у розділі Б РК не може перевищувати 99999, БЗ 101.15).
Групи в гр. 2.2 РК нумерують з «1»
Важливо! Групи коригування в РК нумерують за порядком. Тобто передбачена їх порядкова нумерація. Тому
у будь-якому РК у гр. 2.2 нумерація груп розпочинається з номера «1» (і далі, відповідно група «2», група «3» тощо — залежно від кількості груп коригування)
Причому нумерацію груп у РК також розпочинають з номера «1», навіть якщо до ПН уже раніше складався РК і рядок ПН уже раніше коригувався. Тобто в наступному РК групи все одно нумерують за порядком з номера «1» — незалежно від того, скільки груп коригування було в попередньому РК, і незалежно від того, який номер групи був у попередньому РК у коригованого рядка (БЗ 101.15).
Заповнюємо гр. 2.2 РК
Щодо заповнення гр. 2.2 РК у листі ДФСУ від 27.11.2018 № 36942/7/99-99-15-03-02-17 ще зверталася увага на те, що:
1) в одній групі коригування (тобто в усіх рядках з групи, однаково пронумерованих у гр. 2.2 РК) у гр. 2.1 стоятиме один і той же код причини;
2) у РК може бути зазначено одночасно декілька різних причин коригування (з причин 101 — 104). Наприклад, одночасна зміна кількості одного товару, повернення іншого товару, перегляд ціни на третій та ін. У такому разі групи нумерують по порядку і в одному РК кожній подальшій групі коригування присвоюється окремий наступний порядковий номер, навіть якщо причини коригування збігаються (наприклад, якщо змінюється кількість двох різних товарів). Адже відбувається коригування двох окремих (різних) рядків ПН!
Детальніше порядок заповнення гр. 2.2 РК розглянемо на прикладах.
Приклад 1. Покупець повернув товар С і товар D (меблі) продавцеві (у ПН товари значилися відповідно під «3» і «4» позицією). У такому разі у зв’язку з поверненням коригуються два рядки ПН. Тому повернення кожного товару утворює окрему групу коригування. І в гр. 2.2 РК буде дві групи коригування (кожна з кодом причини коригування «103»).
РК буде заповнений таким чином.
Приклад 2. Після передоплати, що надійшла за товари А, В і С (фарби), при відвантаженні відбувається:
— зменшення ціни за товаром А і
— зміна номенклатури: замість товару В — відвантажений товар D, а замість товару С — відвантажені товари Е і F. Загальна сума компенсації в результаті не змінюється.
Оскільки в цьому випадку коригуються три рядки ПН, то коригування кожного рядка утворює окрему групу коригування. Тому в гр. 2.2 РК буде три групи коригування (відповідно перша — з кодом причини коригування «101», друга — з кодом причини коригування «104» і третя — з кодом причини коригування «104»).
РК буде заповнений таким чином.
Висновки
- У гр. 2.2 РК треба нумерувати групи коригування (щоб розмежувати коригування різних рядків ПН між собою).
- Усі рядки РК, пов’язані з коригуванням одного рядка ПН, утворюють одну групу коригування. Тому залежно від коригування, що проводиться, група коригування може складатися з одного рядка з «-» або блоку рядків «-»/«+», «-»/«+», «+» та ін. При цьому групу коригування (усі рядки, що входять до неї) нумерують одним порядковим номером у гр. 2.2 РК.
- В одній групі коригування за всіма рядками в гр. 2.1 зазначається один і той же код причини.
- В одному РК може бути декілька груп коригування і декілька причин (з причин 101 — 104).