Випадки складання РК до компенсуючої ПН
Найпоширенішими є такі випадки складання РК до компенсуючої ПН:
— при зміні напряму використання. Наприклад, при придбанні товарів / послуг їх планували використати в неоподатковуваних / негосподарських операціях. Тому нарахували компенсуючі ПЗ згідно з п. 198.5 ПКУ. Проте згодом вони були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. Це означає, що нараховані раніше компенсуючі ПЗ потрібно зняти шляхом складання РК до компенсуючої ПН. Орієнтуються тут на дату початку фактичного використання, визначену в первинці;
— при зміні вартості придбаних товарів / послуг, які були використані в неоподатковуваних / негосподарських операціях. Наприклад, за придбаними товарами / послугами були нараховані компенсуючі ПЗ. Проте згодом постачальник надав знижку (це може бути ретрознижка або знижка через неналежну якість товару / послуги). Само собою, покупець повинен зменшити вхідний ПК. А оскільки база компенсуючих ПЗ прив’язана до ціни придбання, то на ту саму суму він повинен зменшити і нараховані раніше компенсуючі ПЗ шляхом складання РК;
— якщо в компенсуючій ПН була виявлена помилка. Тут є своя специфіка. Сумові помилки в обсягах зведених компенсуючих ПН за п. 198.5 ПКУ податківці традиційно радили виправляти одним РК з рядками «-»/«+» (БЗ 101.15). Проте якщо зі зведеної компенсуючої ПН треба одночасно прибрати зайві помилкові ПН і додати нові невраховані ПН, то податківці радили виключати зайві ПН зменшуючим РК, а на невраховані ПН складати окрему компенсуючу ПН (БЗ 101.15, діяла до 01.10.2024). Також аналогічним чином (через РК і нову ПН) податківці рекомендують виправляти помилки в графі 2 зведених компенсуючих (розподільчих) ПН — якщо помилилися в реквізитах вхідних ПН (БЗ 101.15, діяла до 01.10.2024). Не виключаємо, що під соусом змін форми ПН/РК податківці змінять порядок виправлення помилок у компенсуючих ПН.
Випадки складання РК до розподільчої ПН (складеної згідно зі ст. 199 ПКУ) тут не розглядаємо (це тема окремої розмови в межах річного перерахунку).
Особливості складання РК
У верхній лівій частині РК до зведеної компенсуючої ПН платник:
— проставляє відмітку «Х» у полі «Підлягає реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем)»;
— у полі «До зведеної податкової накладної» — зазначає відповідний код зведеності з коригованої ПН «1»;
— ставить відмітку «Х» у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини», яка збігається з відповідною відміткою з коригованої ПН:
04 — постачання в межах балансу для невиробничого використання;
08 — постачання для операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ;
09 — постачання для операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ;
13 — використання товарів / послуг не в господарській діяльності.
Дані про покупця заповнюють так:
— «Отримувач (покупець)» — платник зазначає власне найменування;
— «Індивідуальний податковий номер» — умовний ІПН «600000000000»;
— «Податковий номер платника податку…», а також рядок «код» (ознака джерела податкового номера) в компенсуючій ПН не заповнюються.
Першим рядком такого РК зі знаком «-» обнуляють ті рядки зведеної ПН, які підлягають коригуванню. При цьому в графі 1.2 РК обов’язково зазначають порядковий номер коригованого рядка зведеної ПН. Другим рядком РК за необхідності наводять виправлені показники обсягу товарів / послуг. Тобто в плюсовому рядку РК показують правильний обсяг товарів / послуг, який використаний у негосподарській / неоподатковуваній діяльності.
Причому в графі 1.2 другого рядка треба зазначити новий черговий порядковий номер рядка, якого не було в коригованій зведеній ПН.
Якщо ж треба просто прибрати рядок, то в зменшуючому РК мінусовим рядком виключають (сторнують) зайвий рядок (або декілька рядків, якщо виключити треба декілька ПН) без додавання нових рядків. Трохи забігаючи вперед, зауважимо, що з 01.10.2024 у компенсуючих ПН (з типом причини 13) треба зазначати не лише дати і номери вхідних ПН, але і номенклатуру постачання. Тому коригування може бути не обов’язкове щодо всієї вхідної ПН, а тільки щодо якогось її рядка (якщо відкоригувати треба тільки цей рядок).
Що стосується графи 2.1 «Причина коригування. Код причини», то в усіх заповнених рядках РК зазначаєте одну і ту саму причину коригування «201» («Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ»).
А ось заповнення інших граф трохи змінене. Взагалі, до 01.10.2024 графи РК заповнювалися так:
— у графі «Опис (номенклатура) товарів / послуг, вартість чи кількість яких коригується» (графа 3) — зазначаються дати і порядкові номери вхідних ПН та інших документів (ВМД, касових чеків, транспортних квитків тощо), за якими був відображений ПК, раніше компенсований у ПН*.
* Втім, податківці рекомендували заповнювати цей реквізит інакше: показувати тут дату складання і порядковий номер зведеної ПН, складеної з метою нарахування «компенсуючих» ПДВ-зобов’язань згідно з п. 198.5 ПКУ, до якої вносяться коригування (БЗ.101.15).
— графи 4.1, 4.2 (а в новій формі — 4.2.1. і 4.2.2.), 4.3, 6 — 12 — не заповнювалися;
— у графі 5 «умовне позначення (українське)» — «грн».
Але після набрання чинності змінами, внесеними наказом № 400*, такий порядок заповнення може застосовуватися тільки до РК з типами причини 04, 08, 09.
* Наказ Мінфіну від 09.08.2024 № 400.
А ось РК з типом причини 13 (використання товарів / послуг не в господарській діяльності) повинен заповнюватися відповідно до принципу заповнення аналогічної ПН (з таким же типом причини). Це означає:
— у гр. 3 «Опис (номенклатура) товарів / послуг, вартість чи»* також доведеться розписувати опис (номенклатуру) товарів / послуг постачальника;
* У листі ДПСУ від 27.09.2024 № 26926/7/99-00-21-03-02-07 чомусь написали, що в гр. 2 ПН з типом причини 13 зазначається опис (номенклатура) товарів / послуг постачальника (продавця). Але в Порядку № 1307 чітко вказано, що в такій ПН також (тобто на додаток до дати і номера вхідних ПН) зазначається опис (номенклатура) товарів / послуг постачальника (продавця).
— у гр. 5 «умовне позначення (українське)» потрібно зазначати відповідну одиницю виміру;
— графи 4.1, 4.2.1, 4.2.2, 4.3, 6 — 12 заповнюються в загальному порядку.
Новий РК до старої ПН
У зв’язку з такими змінами виникає питання: як складати після 01.10.2024 РК до ПН з типом причини 13, якщо ця ПН складена і зареєстрована до цієї дати? Адже ПН складена за старими, зовсім іншими правилами.
Податківці відповіли на це питання так: у графі 2 зазначається та сама інформація, яка була зазначена в зареєстрованій ПН. Тобто дати і номери ПН, складених постачальниками при постачанні товарів / послуг, які були використані платником не в господарській діяльності.
Виходить, у цьому випадку РК заповнюватиметься за тими принципами, за якими була складена ПН (тобто без урахування нововведень), але за новою формою.
Наведемо приклад заповнення компенсуючого РК з типом причини 13.
Платник придбав партію товару (вартістю 1200 грн, у т. ч. ПДВ — 200 грн), яка внаслідок неправильного зберігання зіпсувалася. На суму збільшеного ПК (200 грн) була складена компенсуюча ПН (від 31.10.2024 № 55). Проте згодом (10.11.2024) постачальник дав знижку на цей товар: зменшив його вартість на 240 грн (у т. ч. ПДВ — 40 грн).