Теми статей
Обрати теми

ДПС щодо торгівлі через інтернет алкоголем, тютюновими та РЕС

Павленко Олексій, податковий експерт
За матеріалами категорії 113.03 БЗ

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42030

Висновок документа

Роздрібну торгівлю через інтернет-магазин алко-напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах (далі — РЕС), можна здійснювати за наявності відповідних ліцензій, місця здійснення роздрібної торгівлі, яке обладнане РРО/ПРРО (або де є КОРО), а також у разі дотримання вимог ст. 71 Закону № 3817*

* Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.06.2024 № 3817-ІХ.

Поява цієї консультації в першу чергу пов’язана із набуттям з 27.07.2024 чинності Законом № 3817 і деякою зміною правил гри у торгівлі згаданими товарами, зокрема через інтернет.

Торговельна площа не менше 20 кв. м. Зазначимо, що за терміном «місце торгівлі» розмір площі (не менше 20 кв. м) місця реалізації алко-напоїв формально має значення і при торгівлі алко-напоями (окрім пива), яка здійснюється і через інтернет-магазин! Адже якихось винятків нормативи не передбачають. На цьому фіскали наполягали раніше і зараз — так само. І це на практиці зазвичай — доволі серйозна проблема для тих, хто бажає торгувати алко-напоями через інтернет... ☹

А от для торгівлі тютюновими виробами та РЕС, зокрема через інтернет, розмір площі торговельного місця значення не мав і за Законом № 3817 теж не має.

Роздрібна ліцензія. Далі фіскали, спираючись на ч. 7 ст. 16 Закону № 3817, зазначили, що роздрібна торгівля алко-напоями, у тому числі через мережу «Інтернет», може здійснюватися госпсуб’єктами, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензії на право роздрібної торгівлі алко-напоями. А також — що

роздрібна торгівля тютюновими виробами та/або РЕС може здійснюватися за наявності однієї (!) з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі РЕС (ч. 1 ст. 23 Закону № 3817)

Тобто з 27.07.2024, хто має роздрібну ліцензію на торгівлю РЕС, може торгувати також і тютюновими виробами!

Дотримання вимог ст. 71. Потім фіскали в консультації наголошують на необхідності і при торгівлі через інтернет забезпечення вимог ст. 71 Закону № 3817.

Нагадаємо, що ця стаття містить норми, схожі на викладені в ст. 152 та 153 Закону № 481. І ми нещодавно в матеріалі «Старі-нові обмеження щодо продажу алкоголю, тютюнових та РЕС» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82 аналізували ці оновлені ст. 71 Закону № 3817 обмеження щодо продажу (і споживання) алко-напоїв, тютюнових виробів та РЕС порівняно зі старими.

Тут фіскали особливий акцент роблять на забороні продажу згаданих товарів особам, які не досягли 18-річного віку (ч. 1 ст. 71) і згадують про способи підтвердження віку покупця (ч. 5 ст. 71). Водночас на практиці поки це зводиться до того, що для допуску на «алкогольно-тютюнові» сторінки потенційні покупці мають зазначити, чи є їм 18 років. А от з 26.01.2026 інтернет-торговці вже мають обов’язково перевіряти вік кожного замовника таких товарів з використанням електронних ресурсів та інших засобів ідентифікації (п. 1 ч. 9 ст. 71)...

Розрахунки. З невідомих нам причин фіскали в цій консультації не згадали останній абзац ч. 10 ст. 71 Закону № 3817, який діє з 27.07.2024 (!). Але ж він містить іще обмеження щодо форми розрахунків:

«Особи, які здійснюють продаж алкогольних напоїв, тютюнових виробів, електронних сигарет, заправних контейнерів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння шляхом електронної торгівлі, зобов’язані забезпечити здійснення розрахунків за такими операціями виключно через рахунки, відкриті у надавачів платіжних послуг в Україні.»

Тож розрахунки не через згадані рахунки, а, наприклад, напряму готівкою формально виключаються. Хіба що покупець вноситиме готівку на рахунок інтернет-магазину через касу банку… На неможливості тепер розрахунків готівкою наголошують і фіскали — див. лист ДПСУ від 23.09.2024 № 4560/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК.

За порушення форми розрахунків при інтернет-торгівлі окремого штрафу немає, але буде загальний штраф за порушення ст. 71 (3 розміри МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного року — у 2024 році ця сума складає 21300 грн).

Підсумок. Наприкінці податківці роблять загальний висновок, що здійснювати роздрібну торгівлю такими товарами через інтернет-магазин можливо: за наявності місця здійснення роздрібної торгівлі (для алко-напоїв додаткова вимога — приміщення торговельною площею не менше 20 кв. м*), яке обладнане РРО та/або ПРРО (незалежно від їх кількості) або де є КОРО, ліцензій на відповідні види діяльності та забезпечення дотримання вимог ст. 71 Закону № 3817.

* Тут вони знов «забули» згадати, що це не стосується тих, хто торгує через інет з алко-напоїв лише: пивом, а також/або — столовим вином.

Майбутнє. Щодо змін, які чекають торгівлю згаданими вище товарами через інтернет в не надто близькому майбутньому (з 26.01.2026), ми вже писали в розділі «Електронна торгівля (через інтернет)» у згаданому матеріалі «Старі-нові обмеження щодо продажу алкоголю, тютюнових та РЕС» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82.

Тож у 2025 року особливих «торговельних» змін тут не очікується. Переважно зміни стосуватимуться ліцензування, оскільки запрацюють норми розд. VІІ «Ліцензування» Закону № 3817. Але вони суттєво не вплинуть на можливість торгувати через інтернет.

З’являться окремі, дешеві, ліцензії на продаж сидру і перрі. Але в кого є старі (чи будуть нові) «загальні» ліцензії на продаж алко-напоїв, то за ними можна й далі торгувати сидром, перрі тощо. Тож якщо ви торгуєте лише сидром та перрі тощо, то з нового року варто замислитись про заміну старої «загальної» ліцензії на дешеву «сидро-перрієву»…

А от у сфері «адміністрування» фіскалами торгівлі такими товарами через інтернет наближаються серйозні зміни! Тому рекомендуємо звернути особливу увагу на ч. 10 ст. 71 Закону № 3817, яка формально є діючою

Ці норми стосуються моніторингу й контролю фіскалів за вебсайтами, через які здійснюється продаж таких (алко/тютюново/РЕС) товарів. Зокрема, у фіскалів з’являться важелі для обмеження доступу до вебсайтів при порушенні вимог Закону № 3817. А щодо «підґрунтя» до цих змін, нагадуємо, що згідно з п. 7 розд. ХІІ Закону № 3817 десь до кінця січня 2025 року:

Мінфін має видати порядок подання ліцензіатами, що торгують згаданими товарами (продукцією) шляхом електронної торгівлі (з використанням засобів дистанційного зв’язку або через інтернет-магазини), інформації про адреси вебсайтів, на яких здійснюється пропонування їх до продажу;

ДПСУ має забезпечити формування та ведення реєстру адрес вебсайтів продавців згаданих товарів (продукції) через інтернет та розмістити його у вільному доступі на своєму офіційному вебсайті!

Тож, гадаємо, з наступного року торгувати згаданими алко/тютюново/РЕС-товарами через інтернет стане «веселіше», а з 27.01.2026 — і зовсім «весело»

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі