Донація / медобстеження та вихідний
Почнемо з оплачуваного увільнення від роботи. Воно надається тільки в тому випадку, коли донація / медобстеження припадає на робочий день (згідно з графіком роботи працівника). Якщо працівник вирішив здати кров чи пройти медобстеження у свій вихідний, надавати інший день відпочинку та оплачувати його не потрібно (див. лист Мінекономіки від 28.12.2021 № 4712-06/61078-09).
А чи надавати додатковий день відпочинку після донації? Якщо наступний після донації крові день є вихідним, додатковий день відпочинку працівнику не надають. А от якщо сама донація відбулася у вихідний, а наступний за нею день — робочий, то додатковий день відпочинку має бути наданий.
Проілюструємо сказане.
Приклад. На підприємстві встановлено 5-денний робочий тиждень із 2 вихідними у суботу та неділю. Працівник здійснює донацію крові у:
1) п’ятницю;
2) суботу;
3) неділю.
У першому випадку працівника слід увільнити від роботи у п’ятницю зі збереженням середнього заробітку. А от додаткового дня відпочинку в нього не буде, адже наступний після донації день (субота) є вихідним.
У другому випадку ані на увільнення від роботи, ані на додатковий день відпочинку працівник розраховувати не може, оскільки і день донації, і наступний день є для нього вихідними. Жодної додаткової оплати також не провадиться.
У третьому випадку увільнення від роботи в день донації працівнику не надається, оскільки неділя і так була для нього вихідним днем. А ось на додатковий день відпочинку зі збереженням середнього заробітку донор має право. Використати цей день працівник може в понеділок після дня донації або приєднавши до щорічної відпустки.
Донація під час простою
Як бути в ситуації, коли день донації крові (її компонентів) та наступний за нею день припадають на період простою, що оплачується у розмірі 2/3 окладу?
Як зазначило Мінекономіки у листі від 21.05.2020 № 3511-06/32103-09, законодавством передбачено, що працівнику-донору день донації крові та додатковий день відпочинку оплачуються за середнім заробітком, незалежно від того, що підприємство чи підрозділ перебуває у простої.
Додамо: якщо дотримуватися логіки Мінекономіки, то день медобстеження донора (у разі коли донація з якоїсь причини не відбулася) у період простою теж слід оплачувати за середньою.
Крім того, якщо працівник-донор побажає додатковий день відпочинку у зв’язку з донацією приєднати до щорічної відпустки, а не використати відразу, він має на це право.
Тобто, незважаючи на простій, донорські гарантії працюють у повному обсязі.
Робота в день донації
Припустимо, працівник вирішив здати кров до початку (після закінчення) свого робочого дня (зміни). Як бути у такій ситуації?
Відразу скажемо, що незалежно від того, працював працівник у день донації чи ні, він має право на оплачуваний додатковий день відпочинку, якщо:
— наступний за днем донації день є робочим і
— донор надав довідку за формою № 435/о.
Такий додатковий день відпочинку в загальному порядку надається на наступний день після донації або приєднується до щорічної відпустки працівника.
Але це ще не все. У разі якщо за погодженням з роботодавцем у день безоплатної донації крові та/або її компонентів донора було залучено до роботи, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням середнього заробітку (абзац третій ч. 2 ст. 20 Закону № 931*).
* Закон України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-ІХ.
Тобто
надання іншого оплачуваного дня відпочинку залежить від бажання працівника, а також від того, чи була домовленість із роботодавцем про вихід на роботу в день донації
Про це йшлося у листі Мінекономіки від 23.03.2022 № 4712-06/11070-07.
Якщо домовленість мала місце і працівник бажає отримати інший день відпочинку, то відмовити йому роботодавець не може. Строки надання такого іншого дня відпочинку законодавством не зазначено, тому конкретну дату визначають за погодженням між працівником і роботодавцем. Таким чином, працівник до дня донації крові подає роботодавцю заяву, в якій зазначає бажану дату іншого дня відпочинку.
Якщо інший день відпочинку замість відпрацьованого дня донації не було погоджено, законодавчих підстав для його надання немає.
Також, вважаємо, не надається інший день відпочинку замість відпрацьованого, якщо працівник пройшов медобстеження, але донація не відбулася і він став до роботи.
Донація у відпустці
Як зазначено в абзаці третьому ч. 2 ст. 20 Закону № 931, у разі донації крові (її компонентів) у період щорічної відпустки така відпустка продовжується на один день. Жодних інших пільг для такої ситуації законодавство не передбачає (див. лист Мінекономіки від 04.05.2021 № 4712-06/26180-07). При цьому про оплату дня продовження відпустки донору в Законі № 931 не сказано ані слова.
Порядок застосування згаданої пільги пояснило Мінекономіки у листі від 14.09.2023 № 4706-05/49165-09. З листа можна зробити висновок, що день продовження відпустки фактично є додатковим донорським днем відпочинку, який приєднується до поточної щорічної відпустки. Оплата такого дня має здійснюватися згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 № 100, виходячи із середнього заробітку донора за попередні 2 місяці роботи. Докладніше див. у статті «Продовжуємо відпустку донору: що з оплатою?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 78.
Увага! Згадана норма застосовується лише до щорічних (основних та додаткових) відпусток. Якщо працівник здає кров, перебуваючи, наприклад, у відпустці на дітей, без збереження заробітної плати або у зв’язку з навчанням, то така відпустка не продовжується. Водночас якщо день донації є останнім днем відпустки, вважаємо, що працівник має право на додатковий день відпочинку після донації. Звичайно, якщо для донора це робочий день.
Також майте на увазі: якщо працівник у щорічній відпустці пройшов медобстеження, але донація не відбулася, підстав для продовження такої відпустки немає.
Донорські дні у разі звільнення
Працівник планував приєднати додаткові дні відпочинку у зв’язку з донацією крові до щорічної відпустки, але вирішив звільнитися, не використавши цієї відпустки?
Виплатити грошову компенсацію замість додаткових днів відпочинку за донорство законодавство не дозволяє
Річ у тім, що такі дні не є відпусткою. Отже, під дію ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) вони не підпадають і компенсації при звільненні не підлягають.
Разом з тим можливість використати додаткові донорські дні відпочинку все ж таки існує. Так, за бажанням працівника у разі його звільнення (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) йому має бути надано невикористану відпустку з наступним звільненням (ст. 3 Закону про відпустки). Тобто якщо у працівника залишилися невикористані дні щорічної відпустки, він може скористатися ними перед звільненням, приєднавши до них додаткові дні відпочинку у зв’язку з донацією крові, що накопичилися.
Але майте на увазі: заяви на надання щорічної відпустки та додаткових донорських днів відпочинку мають бути складені так, щоб спочатку йшли додаткові дні відпочинку, а потім відпустка. Це пов’язано з тим, що відповідно до ст. 3 Закону про відпустки днем звільнення у такому разі вважається останній день відпустки.
Висновки
- Якщо працівник вирішив здати кров чи пройти медобстеження у свій вихідний, надавати інший день відпочинку та оплачувати його не потрібно.
- Працівнику-донору день донації крові та додатковий день відпочинку оплачуються за середнім заробітком, незалежно від того, що підприємство чи підрозділ перебуває у простої.
- Якщо за погодженням із роботодавцем у день донації донор працював, йому за бажанням надається інший день відпочинку зі збереженням середнього заробітку.
- У разі донації крові (її компонентів) у період щорічної відпустки така відпустка продовжується на один день.