Теми статей
Обрати теми

«Воєнна» прискорена амортизація: роз’яснює ДПСУ

Солошенко Людмила, податковий експерт
Коментар ДПСУ до Закону України від 18.06.2024 № 3813-IX

tax.gov.ua/media-tsentr/novini/815835.html

Висновок документа

Податківці прокоментували нововведення в правилах нарахування прискореної амортизації з 01.08.2024 для платників податку на прибуток (звичайних і оборонних підприємств)

Нагадаємо, що з 01.08.2024 Законом України від 18.06.2024 № 3813-IX були підкориговані правила нарахування податкової прискореної амортизації (встановлені п. 431 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ — для основних засобів (ОЗ) груп 3 (передавальні пристрої), 4 (машини та обладнання), 5 і 9). Про них ішлося в статті «Прискорена амортизація під час воєнного стану: що нового?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 66. Податківці прокоментували ці зміни.

Прискорена амортизація для ненових об’єктів ОЗ. По-перше, контролери звернули увагу на те, що після змін (до кінця календарного року, в якому буде припинено воєнний стан (ВС)) амортизувати прискорено в податковому обліку також дозволено і не нові (вживані) об’єкти ОЗ, введені в експлуатацію після 01.08.2024. Тоді як раніше прискореній амортизації підлягали тільки нові об’єкти ОЗ (які не були у використанні — не були у вжитку і не використовувалися постачальником у своїй госпдіяльності). Тому тепер прискорену амортизацію можна нараховувати на будь-які ОЗ — як нові, так і вживані.

Прискорена амортизація для оборонних підприємств. А по-друге, фіскали пояснили нововведення в прискореній амортизації для оборонних підприємств. Тобто встановлені для виробників / постачальників товарів оборонного призначення за державними контрактами (договорами) за оборонними закупівлями, виконавців робіт і послуг оборонного призначення або підприємств-співвиконавців таких контрактів у розумінні Закону України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-IX.

Таким платникам дозволено амортизувати прискорено ненові (вживані) ОЗ груп 3, 4, 5, 9, введені в експлуатацію взагалі з початку дії ВС! Тобто ті ненові об’єкти, які були введені в експлуатацію починаючи з 24.02.2022.

Прискорена амортизація таких об’єктів ОЗ можлива за умови:

прийняття рішення про нарахування щодо них прискореної амортизації;

проведення інвентаризації таких ОЗ станом на 1-е число податкового (звітного) періоду, в якому прийнято це рішення;

визначення балансової (залишкової) вартості таких ОЗ на 1-е число податкового (звітного) періоду — що підлягають прискореній амортизації протягом «прискорених» строків амортизації, встановлених п. 431 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ (тобто для ОЗ груп 4, 5 — протягом 2 років, для ОЗ груп 3, 9 — протягом 5 років).

Та все ж через нечіткі формулювання виникало питання — «з коли» оборонним підприємствам можна застосовувати прискорену амортизацію? Адже якщо рішення про нарахування прискореної амортизації прийняти за гарячими слідами, наприклад, у серпні, то п. 431 вимагає проведення інвентаризації на 1-е число податкового періоду, в якому прийнято це рішення (а не періоду, що настає після нього), — тобто, по суті, проведення інвентаризації ще до прийняття цього рішення («заднім числом»).

Щоправда, якщо врахувати, що початком будь-якого податкового (звітного) періоду для платників податку на прибуток завжди є початок року — 1 січня, то, якщо рішення прийнято в серпні, виходить, що на 1 січня у платника вже є дані проведеної річної інвентаризації. Чи можна використовувати її дані оборонним підприємствам для старту прискореної амортизації з 01.01.2024? У статті «Прискорена амортизація під час воєнного стану: що нового?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 66 ми висловлювалися за таку версію, хоча не виключали і фіскальні трактування.

Радує, що контролери вирішили не фіскалити і

для оборонних підприємств щодо ненових ОЗ, введених в експлуатацію з початку дії ВС, податківці підтримали можливість нарахування прискореної амортизації з 01.01.2024

Податківці навели такий приклад. Припустимо, що неновий об’єкт ОЗ був уведений в експлуатацію протягом ВС — наприклад, у 2023-му. У серпні (01.08.2024) щодо нього прийнято рішення про нарахування прискореної амортизації. Тоді — як пояснили контролери — для нарахування прискореної амортизації треба відштовхуватися від балансової (залишкової) вартості такого об’єкта, визначеної на 1-е число податкового (звітного) періоду, — тобто визначеної станом на 01.01.2024 (за даними проведеної річної інвентаризації). Причому таку балансову вартість цього об’єкта (визначену станом на 01.01.2024) необхідно далі амортизувати прискорено протягом прискорених строків амортизації 2 (5) років. А ось колишній період експлуатації (коли ОЗ експлуатувався протягом 2023 року й амортизувався «неприскорено») для нарахування прискореної амортизації не важливий (ніяк не враховується). І на нього прискорені строки амортизації 2 (5) років не зменшуються.

А ось у тому випадку, якщо неновий об’єкт ОЗ був уведений в експлуатацію протягом 2024 року (навіть до цих змін, що запрацювали з 01.08.2024, — коли дані інвентаризації на 01.01.2024 щодо нього взагалі відсутні), податківці визнають можливість нарахування за таким об’єктом прискореної амортизації вже з початку експлуатації (точніше, за обліковими правилами — починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому такий об’єкт уведений в експлуатацію). Тож такий об’єкт вдасться відразу амортизувати прискорено (протягом 2 (5) років).

А це означає, що при такому підході оборонні підприємства (високодохідники-квартальники) суму прискореної податкової амортизації за неновими об’єктами ОЗ (пораховану за період з 01.01.2024 по 30.09.2024) зможуть показати вже в декларації з податку на прибуток за три квартали 2024 року (у додатку АМ і в ряд. 1.2.1 додатка РІ). Вважаємо, що декларації за I квартал і півріччя 2024 року при цьому уточнювати не треба.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі