Теми статей
Обрати теми

Витрати не в тому періоді: чи врятує наростаючий підсумок?

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Досить часто прибутківці не показують витрати у поточному звітному періоді, а відображають їх потім — у наступному. Наприклад, квартальний платник податку на прибуток не врахував витрати на комунальні послуги в декларації за півріччя 2024 року. Чи можна не виправляти помилку, а показати ці витрати в поточній декларації за три квартали 2024 року (щоб зменшити поточний податок на прибуток)? Давайте зараз з’ясуємо, чи можна так вчинити та у чому тут небезпека.

Момент визнання витрат у бухобліку

За бухобліковими правилами витрати слід визнавати у своєму періоді — у періоді, до якого вони належать (ч. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV). Тобто одночасно з доходом або в періоді фактичного понесення, якщо безпосередньо (прямо) їх пов’язати з доходом неможливо (п. 7 НП(С)БО 16 «Витрати»). Інакше

якщо витрати показати не в тому періоді, це призведе до викривлення фінансової звітності

Адже витрати минулого звітного періоду виявляться занижені, а поточного — завищені. А отже, буде порушено бухпринцип обачності, згідно з яким методи оцінки, що застосовуються в бухобліку, повинні запобігати заниженню оцінки зобов’язань та витрат і завищенню оцінки активів і доходів підприємства (п. 6 розд. III НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). У підсумку буде викривлено фінрезультат.

Отже, для витрат у бухобліку чітко визначено момент виникнення. Тому відображати їх у чужому періоді неправильно. Ну а оскільки прибутковий облік орієнтований на бухгалтерський, то у платників податку на прибуток бухоблікові помилки (витрати «не того періоду») спричинять помилки і в податковоприбутковому обліку. Причому навіть у тому випадку, коли помилка — внутрішньорічна (скажімо, витрати показали не в тому кварталі року). Розглянемо ситуації детальніше.

Помилка (витрати) поточного року

Податок на прибуток. Багато хто міркує так. Позаяк фінрезультат протягом року розраховується наростаючим підсумком і декларація з податку на прибуток заповнюється теж наростаючим підсумком, то у поточному періоді все має виправитися. Тобто наростаючим підсумком показники різних періодів будуть згорнуті і податок на прибуток буде розраховано правильно. На перший погляд, ніби то все правильно. Але, насправді, все зовсім не так просто. Давайте поглянемо на прикладі.

Приклад. Припустимо, що витрати (в сумі 30000 грн) врахували не в тому кварталі року — не у IІ кварталі, а збираємося врахувати в декларації за три квартали 2024 року (див. таблицю). Для наочності уявімо, що у І кварталі діяльність не велася і відповідно у декларації ніяких показників не було.

До яких наслідків у платника-квартальника це може призвести?

Витрати не у тому звітному періоді року

Рядок декларації з податку на прибуток

Показали

Слід було показати

півріччя

три квартали

півріччя

три квартали

04

80000

150000

50000

150000

06

14400

27000

9000

27000

17

14400

27000

9000

27000

18

14400

9000

19

14400

12600

9000

18000

Відразу здається, що чіплятися тут ні до чого. Адже через невідображення витрат податок на прибуток за півріччя був задекларований у завищеному розмірі (14400 грн замість 9000 грн) і в результаті переплачений. При цьому в декларації за три квартали в ряд. 17 за наростаючою сума податку відображена правильно (27000 грн). І ця сума в результаті і буде перерахована до бюджету (14400 грн за півріччя + 12600 грн за підсумками ІІІ кварталу = 27000 грн за три квартали).

Але проблема у тому, що

за особовим рахунком проводять дані не ряд. 17, а ряд. 19 прибуткової декларації. А значення цього рядка в декларації за три квартали (через відображення витрат) виявиться заниженим

Тому не виключаємо, що фіскали в такому разі можуть розцінити, що сума податку в декларації за три квартали порахована неправильно (у ряд. 19 задекларовані 12600 грн замість належних 18000 грн, тобто значення ряд. 19 занижено). Унаслідок угледять заниження податку в триквартальній декларації і нарахують штраф «за заниження» податкових зобов’язань — ПЗ (за п. 123.1 ПКУ, а якщо діяння вчинені умисно, —за п. 123.2 ПКУ).

Відтак, у прибутківців-квартальників внутрішньорічна помилка (відображення витрат не в тому кварталі навіть у межах року) призводить до викривлення об’єкта оподаткування за окремий внутрішньорічний звітний (податковий) період (відповідний квартал).

А отже, внутрішньорічну помилку платникові краще все-таки виправити самостійно. Тим паче, що до закінчення воєнного стану (ВС) виправити самостійно виявлені помилки будь-яких періодів платники можуть без самоштрафу і пені (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Детальніше про це див. у статтях «Виправлення помилок «довоєнних» періодів: із «самоштрафом» чи без?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 68 і «Як виправити самоштраф?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 62 (ср. ).

Як виправити? Для виправлення помилки треба:

1) виправити помилку поточного року в бухобліку. Нагадаємо, що помилки поточного року в бухобліку виправляють у періоді їх виявлення (тобто шляхом внесення записів до бухрегістрів поточного періоду — помилковий період не чіпають, рахунок 44 не задіюють);

2) виправити помилку в податковоприбутковому обліку — виправити декларацію за півріччя 2024 року (врахувати витрати). Це виправлення можна провести будь-яким зручним способом: через уточнюючу декларацію (УД) або в поточній декларації за три квартали (за допомогою додатка ВП).

Нагадаємо, що з додатком ВП уточнюючі додатки не подають. А ось з УД слід подати повторно всі додатки до заповнених рядків УД, навіть якщо в них не було помилок (див. БЗ 102.20.02).

Щодо фінансової звітності, врахуйте: при виправленні внутрішньорічних помилок податківці вимагають разом з УД (додатком ВП) подати повторно за помилковий період виправлену фінансову звітність (див. БЗ 102.20.02);

3) після виправлення півріччя 2024 року необхідно правильно заповнити поточну декларацію (за три квартали 2024 року) і відобразити в її ряд. 18 податок попереднього періоду з урахуванням уточнень (див. БЗ 102.20.02).

Помилка (витрати) минулих років

Податок на прибуток. А що коли не врахували витрати минулих років? Припустимо, що витрати (у сумі 30000 грн) не показали в декларації за минулий 2023 рік, а зібралися врахувати в декларації за три квартали 2024 року.

Тоді ситуація буде схожа з попередньою. Адже якщо врахувати минулорічні витрати в декларації за три квартали 2024 року, то ПЗ за три квартали виявляться занижені. І якщо таку помилку виявлять контролери, то вирішать, що ПЗ такого періоду занижені і, скоріш за все, застосують штраф «за заниження» ПЗ (за п. 123.1 ПКУ, а за умисні дії — за п. 123.2 ПКУ).

Заразом для прибутківців минулорічна помилка може спричинити інші неприємності. Адже через невідображення витрат у 2023 році об’єкт оподаткування за підсумками 2023 року виявиться завищений. І хоча податок за 2023 рік буде переплачено, проте

декларування в минулорічній декларації завищених ПЗ, у свою чергу, може призвести до інших податкових помилок

Наприклад, до завищення в поточному 2024 році суми витрат, що лімітуються, — величина яких розраховується від минулорічного оподатковуваного прибутку (тобто 4 % ліміту благодійних витрат за п.п. 140.5.9 ПКУ, 8 % ліміту спортивних витрат за п.п. 140.5.14 ПКУ тощо). І як наслідок — це спричинить заниження поточних ПЗ у звітних періодах 2024 року.

Тож витрати «чужого року» можуть мати негативні наслідки. Тому минулорічну помилку краще виправити самостійно. Знов-таки, у період ВС самовиправити помилки, повторимо, можна без самоштрафу і пені (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Як виправити? Для виправлення помилки слід:

1) виправити минулорічну помилку в бухобліку. А такі помилки, нагадаємо, виправляють шляхом коригування сальдо рахунка 44 на початок звітного року. При цьому виправлення помилок минулих років вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності (п. 5 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»). Тому після виправлення помилки доведеться наново скласти фінзвітність за помилковий рік (начебто помилки не було), а також

2) виправити помилку в податковоприбутковому обліку — уточнити декларацію за 2023 рік (відновити витрати). При цьому виправлення можна провести будь-яким зручним способом:

— або подати УД до декларації за 2023 рік разом з уточненою (виправленою) фінансовою звітністю за 2023 рік і уточнюючими додатками до всіх заповнених рядків УД (див. БЗ 102.20.02). Причому в разі подання звітності в електронному вигляді електронну УД подають після подання виправленої фінзвітності в електронному вигляді;

— або у складі поточної декларації (у випадку, що розглядається, за три квартали 2024 року) — через додаток ВП з уточненою фінансовою звітністю (див. БЗ 102.20.02).

Висновки

  • За правилами бухобліку витрати слід визнавати у тому періоді, до якого вони належать. Тому показувати їх у чужому періоді неправильно — адже тоді буде викривлено бухфінрезультат.
  • Для прибутківців-квартальників внутрішньорічна помилка (якщо витрати відображені не в тому кварталі року) може бути небезпечною. Позаяк контролери можуть угледіти заниження податку (відображення витрат у «чужому» періоді) і застосувати штраф за заниження ПЗ.
  • Допущену помилку краще виправити самостійно і повернути витрати до свого періоду. Поготів до припинення ВС виправити самостійно виявлені помилки будь-яких періодів можливо без самоштрафу і пені.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі