* Див. статтю «Як фізособі зменшити податок за харківську нерухомість» // «Податки & бухоблік», 2024, № 72.
** БЗ 111.05.
Що запитали в податківців
Запитання, на яке відповідали податківці в цій консультації, звучало так:
чи підлягають скасуванню (відкликанню) податкові повідомлення-рішення (ППР), надіслані фізособам, про нарахування плати за землю на поточний 2024 рік, якщо після надсилання таких ППР відповідні земельні ділянки були включені до Переліку № 309*?
Чому виникло запитання
Пояснюємо. Плату за землю за поточний рік, причому в обох її формах (і земельний податок, і орендну плату) нараховують фізособам контролюючі органи за місцезнаходженням земельної ділянки. Причому з нарахуванням відповідних сум вони мають упоратися вже до 1 травня поточного року (п. 287.2 ПКУ). І ще два місяці (до 1 липня) в них є, аби розіслати платникам ППР із сумами податку (п. 286.5 ПКУ). Докладно про те, як нараховується земельний податок і орендна плата фізособам (громадянам), читайте в БЗ 111.05.
У свою чергу, на сплату податку фізособам відведено 60 днів з дня вручення ППР (п. 287.5 ПКУ).
За найідеальніших обставин виходить, що ППР, яке надійшло платнику, враховує реальну ситуацію щодо його земельної ділянки станом на 1 травня. Однак як до, так і після вручення такого ППР можуть статися певні події, що безпосередньо впливають на суму податку, розраховану в цьому ППР, зокрема в бік її зменшення. Адже плата за землю розраховується наперед, до кінця поточного року. Чи може фізособа покластися на податківців у тому, що вони оперативно відслідкують такі зміни і надішлють навздогін старому нове ППР, із меншою сумою до сплати, а попереднє ППР відкличуть?
Що відповіли податківці
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
Скасування (відкликання) надісланих платникам ППP із плати за землю, зокрема сформованих за поточний 2024 рік, після надсилання їх платникам проводиться згідно з:
— заявою фізичної особи щодо проведення звірки (за наявних підстав);
— рішенням ДПС, прийнятим за результатами адміністративного оскарження щодо скасування ППР;
— рішенням суду
Мусимо визнати, що відповідь податківців цілком відповідає чинному законодавству. Нещодавно до такого ж висновку ми дійшли щодо ще одного майнового податку — податку на нерухомість (див. статтю «Як фізособі зменшити податок за харківську нерухомість» // «Податки & бухоблік», 2024, № 72).
Хоча з податком на нерухомість ситуація дещо інша. Адже його розраховують за минулий, а не за поточний рік. Через це, за ідеєю, під час формування ППР у поточному році податківці мають знати всі вихідні дані щодо розрахунку цього податку за попередній рік, і змінюватися вони вже не повинні. Але, як свідчать воєнні реалії, може статися все що завгодно, наприклад надання пільг місцевими радами заднім числом. У будь-якому разі питання з перерахунком податку в ППР має вирішуватися однаково для обох майнових податків.
Тож консультацію, що коментується, можна вважати спільним для обох податків підтвердженням того, що ніхто про вас, крім вас самих, не потурбується. Або мовчки платіть завищену суму податку з первісного ППР, або, якщо хочете домогтися її зменшення, дійте за нашими порадами. Власникам нерухомості ми надали їх у згаданій вище статті, а власникам / користувачам земельних ділянок надамо тут. Багато в чому ці поради схожі, бо схожі правила стягнення податку на нерухомість і плати за землю.
Звірка — шлях до перерахунку податку
Це перший і основний крок, який ви повинні зробити, щоб ініціювати зменшення нарахованої в ППР суми плати за землю. Звісно, за наявності законних підстав для такого зменшення (про них — трохи далі).
Для проведення звірки даних ви маєте право звернутися з заявою в податкову за своїм місцем реєстрації або за місцезнаходженням земельних ділянок
Причому таку заяву можна подати як письмово, так і в електронній формі засобами електронного зв’язку (п. 286.5 ПКУ; БЗ 111.06).
Якщо існує необхідність провести звірку даних щодо кількох земельних ділянок, ви маєте право звернутися до контролюючого органу за місцезнаходженням будь-якої з таких ділянок.
Після звірки податківці за місцезнаходженням кожної із земельних ділянок протягом 10 робочих днів проводять перерахунок і надсилають (вручають) нове ППР (п. 286.5 ПКУ), зобов’язання за яким слід сплатити протягом 60 днів з дня його отримання.
Якщо ж ви не згодні з перерахованою сумою, тоді можна скористатися загальним порядком адміністративного або судового оскарження рішень податківців, що передбачений ст. 56 ПКУ. Це другий, а за необхідності — й третій крок до зменшення суми плати за землю. Про них ми тут не розповідатимемо. Якщо у вас до цього дійде, радимо прочитати статтю «Правила оскарження рішень фіскалів» // «Податки & бухоблік», 2021, № 54 (ср. ).
Коли варто провести звірку з податківцями
У загальному випадку звірку даних проводять, зокрема, щодо права на користування пільгою зі сплати податку. Крім довоєнних пільг для фізосіб, установлених ст. 281 ПКУ, останнім часом з’явилося чимало нових пільг, обумовлених збройною агресією рф проти України, що триває вже кілька років. Тож саме на останні радимо звернути першочергову увагу. Повний перелік таких пільг, що поширюються в тому числі й на фізосіб, шукайте в статті «Воєнні пільги з плати за землю» // «Податки & бухоблік», 2024, № 53. Якщо з’ясується, що ви маєте право на якусь із них, алгоритм дій вам зрозумілий: звірка — оскарження ППР — суд, причому без двох останніх кроків, імовірно, можна буде й обійтися.
Ми ж далі зупинимося лише на двох найрезонансніших випадках, коли є сенс звертатися за звіркою і перерахунком плати за землю.
Звільнення на бойових / окупованих територіях
У консультації, що коментується, розглянуто якраз той випадок, коли земельна ділянка посеред року потрапила до відповідного розділу Переліку № 309. В такому разі ви маєте право на воєнне звільнення на підставі п. п. 69.14 підрозд. 10 розд. XX ПКУ, але лише якщо ваша ділянка розташована на територіях активних бойових дій (ТАБД, підрозд. 2 розд. І Переліку № 309) або на тимчасово окупованих територіях (ТОТ, розд. ІІ Переліку № 309). Кількість повних місяців, протягом яких діє це звільнення, визначається залежно від дат початку / закінчення активних бойових дій / тимчасової окупації. Якщо дати їх закінчення в Переліку № 309 не визначені, звільнення має бути надано до кінця поточного року.
Вище вже було сказано, що формування ППР у поточному році мало закінчитися до 01.05.2024. Отже,
якщо ваша земельна ділянка розташована на територіях, що були віднесені до ТАБД чи ТОТ після 01.05.2024, без подання заяви про звірку не обійтися
При цьому слід ураховувати ще й таке. На думку фіскалів (БЗ 111.05), за земельні ділянки, розташовані на ТАБД, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (підрозд. 3 розд. І Переліку № 309), плата за землю не нараховується та не сплачується починаючи 01.05.2024. Оскільки до цієї дати контролери вже мали закінчити розрахунок податку фізособам, то навряд чи це звільнення було застосовано в тих ППР, що ви отримали. Тож цей нюанс варто перевірити й у разі необхідності подати заяву на звірку та відповідний перерахунок податку.
Аби полегшити вам справу, пропонуємо зразок заяви про перерахунок податку.
Місцева пільга з плати за землю
Цей випадок стосується насамперед власників / користувачів земельних ділянок, розташованих на території м. Харкова. Згідно з рішенням Харківської міської ради (ХМР) від 19.08.2024 № 633/24 протягом 2 — 4 кварталів 2024 року
встановлено нульову ставку земельного податку за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні фізосіб, а також надано фізособам пільгу в розмірі 100 % шляхом зменшення податкового зобов’язання після нарахування орендної плати за користування земельними ділянками комунальної форми власності
При цьому попереднім рішенням ХМР від 30.04.2024 № 564/24 аналогічні послаблення запроваджувались лише на 2 квартал, а згодом були продовжені до кінця поточного року. У зв’язку з цим кожному платникові плати за землю радимо ретельно перевірити, чи врахували харківські податківці відповідну пільгу, і якщо ні, тоді подати заяву на перерахунок плати за землю одразу за 2 — 4 квартали.
До речі, не можна виключати того, що при розрахунку контролери встигли врахувати місцеву пільгу в первісній редакції, тобто запроваджену рішенням ХМР від 30.04.2024 № 564/24 лише на 2 квартал 2024 року. У такому разі заяву на перерахунок плати за землю слід подати за 3 — 4 квартали.
Далі скажемо кілька слів про окремий випадок, який автори консультації, що коментується, чомусь забули.
Продаж землі посеред року
У такому разі попередній власник сплачує податок за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на земельну ділянку, а новий власник — починаючи з місяця, в якому він набув права власності (п. 286.5 ПКУ). Причому
якщо перехід права власності на земельну ділянку від одного власника — фізичної особи до іншого відбувся після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає (вручає) попередньому власнику нове ППР
Попереднє ППР вважається скасованим (відкликаним).
Як бачите, в ПКУ є пряма норма, яка змушує податківців самостійно провести перерахунок суми земельного податку фізособі — продавцеві земельної ділянки. Однак у консультації, що коментується, про це жодного слова. Чи не тому, що в цій нормі йдеться саме про зменшення нарахованого податку і, як наслідок, повернення переплати, а у фіскалів, як у того попа, здачі не буває? ☺
Наша порада: не покладайтеся на їхню сумлінність! Якщо ви посеред року продали земельну ділянку, а в отриманому ППР цей факт свого відображення не знайшов, не полінуйтесь подати заяву про перерахунок податку. А якщо ви його вже встигли сплатити в повній сумі, тобто за весь календарний рік, то, ймовірно, доведеться подавати й заяву про повернення зайво сплаченого податку. Втім якщо на території цієї ж тергромади ви маєте іншу ділянку, переплату можна не повертати, тоді її автоматично буде зараховано в рахунок майбутніх платежів із земельного податку до цього ж місцевого бюджету.
Якщо плата за землю збільшилася
Ну й аби розставити всі крапки над «і», зауважимо, що протягом року можуть відбутися події, що призводитимуть до збільшення плати за землю, визначеної в ППР на поточний рік. Наприклад, територія, де розташована ваша земельна ділянка, на початок року знаходилася в ТОТ, а згодом була деокупована.
Чи варто самостійно заявляти про це фіскалам, аби вони перерахували податок у бік збільшення?
Судячи з того, що в консультації про це ані слова, можна вважати, що такого обов’язку ПКУ на платника не покладає. А якщо фіскали думають інакше, хай вони дадуть відповідну консультацію. Обіцяємо прокоментувати і її...
Висновки
- Наразі ПКУ передбачає, що скасувати (відкликати) надіслані платникам ППP із плати за землю, зокрема сформовані за поточний 2024 рік, після надсилання їх платникам можливо згідно з (1) заявою фізичної особи щодо проведення звірки (за наявних підстав), (2) рішенням ДПС, прийнятим за результатами адміністративного оскарження щодо скасування ППР, і (3) рішенням суду.
- Одна з підстав для проведення звірки та перерахунку плати за землю: територію, на якій розташована земельна ділянка, віднесено до ТАБД або ТОТ згідно з Переліком № 309. При цьому перераховувати податок щодо земділянок, розташованих на ТАБД, де функціонують електронні держінформресурси, податківці згодні лише з 01.05.2024.
- Домагатися перерахунку плати за землю також є сенс власникам / користувачам земельних ділянок, розташованих на території м. Харкова. Такі платники нещодавно одержали пільгу з плати за землю за період з 01.04.2024 і до кінця року, яку, ймовірно, не було враховано в ППР, що вже надійшли.
- Якщо контролюючий орган погодиться провести перерахунок, то платникам буде надіслано (вручено) нові ППР, податкові зобов’язання за якими слід сплатити протягом 60 днів з дня їх вручення. Первісні ППР при цьому вважатимуться скасованими (відкликаними).