ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
ФОП на єдиному податку (власник товару) отримав від перевізника відшкодування за втрачений або пошкоджений товар. Таке відшкодування включається в дохід ФОП і оподатковується єдиним податком
Питання, яке поставили податківцям, можна окреслити так. ФОП-спрощенець (гр. 3) уклав договір перевезення товару з перевізником. У процесі транспортування вантаж виявився пошкоджений з вини перевізника і зробився непридатним. Перевізник відшкодував шкоду згідно з виставленою ФОП претензією. Виникає питання: як оподатковується отримана сума відшкодування шкоди у ФОП — власника товару?
Каменем спотикання тут є п. 292.1 ПКУ, в якому сказано, що в дохід платника єдиного податку не включаються отримані «страхові виплати та відшкодування». Начебто, все чудово, платити єдиний податок із цих сум не треба. Але не все так просто. Невключення цих сум у базу оподаткування єдиним податком зовсім не означає, що вони пройдуть повз оподаткування. Не можна забувати, що ФОП хоч і є підприємцем, не припиняє бути фізособою, а отже, виникає загроза оподаткування цих сум як доходу звичайної фізособи (у загальному випадку ПДФО + ВЗ). Це обіцяє не лише більшу суму податку, але й питання у сторони, що виплачує, адже вона може бути податковим агентом.
Питання ось у чому:
як розуміти фразу «страхові виплати та відшкодування»: чи то як страхові виплати і страхові відшкодування, чи то як страхові виплати й будь-які відшкодування (не обов’язково страхові)?
Ми дотримувалися думки, що повинно йтися тільки про страхове відшкодування (див. «Відшкодування шкоди і єдиний податок» // «Податки & бухоблік», 2024, № 69). Тобто нестрахові відшкодування повинні оподатковуватися єдиним податком. І свого часу податківці дотримувалися такої ж думки (лист ДПСУ від 28.02.2020 № 858/ФОП/26-15-33-18-12-ІПК).
Проте останнім часом щодо схожих ситуацій позиція податківців усе більше спантеличувала. Згадати хоча б оподаткування ПДФО компенсації комунальних платежів, отриманих ФОП-орендодавцем (детальніше див. «Податки & бухоблік», 2024, № 39), або відшкодування витрат за рішенням суду (БЗ 107.01.03; детальніше див. «Податки & бухоблік», 2024, № 54). Такого роду роз’яснення посіяли сумніви: а не чи змінили податківці свою думку і щодо відшкодування шкоди?
Благо щодо цієї ситуації вони все так само дотримуються старого, правильного і зваженого рішення. У листі, що коментується:
1) податківці розділяють страхові виплати і відшкодування шкоди за претензією, вказуючи, що страхові виплати не є відшкодуванням шкоди;
2) чітко зазначають, що відшкодування шкоди за претензією на користь ФОП на єдиному податку включаються в дохід єдиноподатника з відповідним оподаткуванням.
Отже, проблему можна назвати вирішеною:
жодних ПДФО і ВЗ, як у звичайної фізособи, тут немає
Але в читача може виникнути інше питання: а не чи скажуть податківці, що дохід від відшкодування дійсно оподатковується єдиним податком, але за умови, що для нього в реєстрі платників єдиного податку має бути відповідний вид діяльності? А якщо такого немає, то на ФОП чекає перехід на загальну систему й оподаткування отриманого доходу за підвищеною ставкою (для гр. 1, 2) (п. 293.4, п.п. 298.2.3 ПКУ)?
Ми вважаємо, що для таких висновків немає підстав. Отримання відшкодування шкоди діяльністю як такою не є. Вид діяльності тут узагалі не доречний, та й у КВЕД його не знайти. Головне, щоб первісна операція, за якою і було завдано шкоди, не суперечила єдиноподатковим правилам.
Наприклад, ФОП займається роздрібною торгівлею деталями для автомобілів (код 45.32 КВЕД). Партія запчастин з вини перевізника зробилася непридатною, і він відшкодував шкоду. Вважаємо, що в цьому випадку всі ці операції покриваються основним кодом 45.32 і жодного окремого коду для відшкодування шкоди немає і бути не може.
А ось якщо перевізник відшкодував зіпсовану партію, наприклад, бензину або лікеро-горілчаних напоїв, то тут у податківців можуть виникнути питання. Торгівля цими товарами заборонена на єдиному податку. Під цією нехитрою комбінацією може ховатися купівля-продаж.