Теми статей
Обрати теми

Використання ФОП коштів з ФОП-рахунку / рахунку для особистих потреб

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Поговоримо зараз про нюанси витрачання коштів з ФОП-рахунку на особисті потреби та, навпаки, — коштів з рахунку для особистих потреб на бізнес-потреби. Про що слід знати ФОП.

Кошти з ФОП-рахунку → на власні потреби

Спочатку виводимо кошти. Найпростіше рішення — спочатку перерахувати кошти з ФОП-рахунку на свій рахунок (картку) для особистих потреб (далі — непідприємницький рахунок) або зняти їх готівкою на особисті потреби (як власний дохід) в касі банку чи за допомогою картки.

Далі цими коштами можна розпоряджатися, як завгодно, без жодної цікавості до цього з боку податківців

При цьому перекидання коштів з ФОП-рахунку на свій непідприємницький рахунок чи-то зняття їх з ФОП-рахунку готівкою до жодних податкових наслідків не призводить. Адже тут немає факту виплати доходу якійсь іншій особі (бо ФОП не відокремлюється від себе як від звичайної фізособи). І в законодавстві якихось спеціальних норм, які б, попри це, зобов’язували сплачувати податки / збори у цьому випадку, немає!

Але скільки можна таким чином знімати коштів? Можна одразу спустошити рахунок чи є якесь нормування?

Загалом у підходах податківців та НБУ бачимо логічну прив’язку до ст. 44 ГКУ, згідно з якою підприємництво здійснюється на основі, зокрема, «вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом». Так, контролери завжди любили і люблять казати, що ФОП може вільно розпоряджатися коштами на ФОП-рахунку, що залишилися після сплати податків, зборів та інших передбачених законом обов’язкових платежів.

Втім ці слова не слід сприймати таким чином, що то типу якийсь аналог дивідендів, що знімати на особисті потреби можна лише суму в межах прибутку, з якого ФОП ще і встиг фактично сплатити всі податки.

Ні, таких вимог немає. Правила для дивідендів тут узагалі не працюють, бо мова про ФОП (а не про юрособу) і взагалі лише про розпорядження коштами на ФОП-рахунку (а не про виплату коштів іншій особі). Зі сплатою податків / зборів — теж не все просто. Якщо і говорити щось, то саме про своєчасність сплати поточних зобов’язань.

Тож

загалом ФОП може знімати на особисті потреби скільки завгодно коштів. Мова лише про те, що якщо в нього є податковий борг, то цей борг слід погасити першочергово

Тут не можна виключати якесь специфічне бачення цього питання банком, який, застосовуючи ризик-орієнтований підхід, у певних випадках може запросити у ФОП документи на готівку, що знімається. Втім усе одно підкреслимо, вимог знімати на особисті потреби лише прибуток, з якого ФОП уже фактично сплатив податки, законодавство не встановлює. Ба більше, ті ж ФОП на ЄП у звітності взагалі прибуток не визначають. Досі є випадки, коли ФОП може не сплачувати ЄП (сплачує за власним рішенням) тощо.

Важливий нюанс щодо такого зняття також полягає в наступному. Якщо мова про ФОП на єдиному податку (ЄП) і він у майбутньому повертатиме такі кошти (зняті на особисті потреби) на ФОП-рахунок, то податківці вимагатимуть включення їх в ЄП-дохід.

Тож інколи (якщо є перспектива у подальшому знову заводити ці кошти на ФОП-рахунок платника ЄП) є сенс знімати їх саме на господарські (пов’язані з підприємницькою діяльністю) потреби. Бо податківці інколи (!) погоджуються, що повернення на ФОП-рахунок коштів, знятих на господарські потреби та не витрачених за призначенням, не призводить до збільшення ЄП-доходу (див. деталі в статті «Чи може «безготівковий» ФОП вносити на рахунок готівку без додаткового оподаткування?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 20).

Але:

обов’язково з цього приводу попередньо (!) слід отримати ІПК. А також взагалі не ризикувати, якщо ви балансуєте на межі ліміту доходу для перебування на ЄП;

— питання знову-таки можуть виникнути на етапі зняття готівки, якщо банк зажадає надання документів, що підтверджують зв’язок майбутніх витрат (під які знімаються кошти) з господарською діяльністю ФОП.

Витрачаємо безпосередньо з ФОП-рахунку. А чи може ФОП оплатити витрати на особисті потреби безпосередньо з ФОП-рахунку? Такий варіант також є цілком можливим. Прямої заборони в законодавстві наразі немає. Та й податківці кажуть, що кошти, які залишилися у ФОП на підприємницькому рахунку після сплати податків, є його власністю і можуть бути використані ФОП на власний розсуд. У тому числі й для особистих потреб фізичної особи.

Знову-таки, щодо слів «після сплати податків» буквально їх розуміти не слід (пояснення див. вище — мова лише про те, що якщо в ФОП є податковий борг, то цей борг слід погасити першочергово).

Єдине, із чим дійсно слід бути обережним, так це оплати з ФОП-рахунку на користь фізичних осіб або ФОП (навіть якщо мова про купівлю продуктів у магазині, немає різниці)

Бо якщо виплата іде з ФОП-рахунку, то податківці будуть вважати, що то дія у рамках підприємницької діяльності. А якщо ФОП виплачує дохід фізособі, він стає її податковим агентом. А це означає, що ФОП має нарахувати й сплатити ПДФО й ВЗ, показати цю виплату в додатку № 4ДФ до Об’єднаного податкового розрахунку з ПДФО/ВЗ/ЄСВ. Чи якщо виплата на користь ФОП — отримати документи про ФОП-статус отримувача коштів та, на переконання податківців, відобразити виплату в додатку № 4ДФ до Об’єднаного податкового розрахунку з ПДФО/ВЗ/ЄСВ.

Тож якщо хочете з ФОП-рахунку сплатити щось для особистих потреб на користь фізосіб (у т. ч. на користь іншого ФОП), то слід спочатку перерахувати підприємницький дохід з ФОП-рахунку на свій непідприємницький рахунок, а вже потім сплачувати кошти за призначенням. У такому разі «податкового агентства» не буде.

Кошти з непідприємницького рахунку → на бізнес-потреби

А чи можна заплатити кошти на рахунок контрагента (для бізнес-потреб) з непідприємницького рахунку ФОП, якщо на ньому є потрібні кошти? Тобто попередньо не перекидаючи їх на підприємницький рахунок. Бо якщо перекидатимемо, то матимемо проблеми з вимогою податківців визнати відповідний дохід єдиноподатника.

Так, можна! Якщо банк дозволить таку операцію. Бо тут буде мати місце факт порушення банківського законодавства. Адже забороняється використовувати поточні рахунки фізичних осіб, що відкриваються для власних потреб, для проведення операцій, пов’язаних із здійсненням підприємницької діяльності (п. 24 Інструкції № 162*). Втім санкцій за таке порушення немає.

* Інструкція про порядок відкриття та закриття рахунків.., затверджена постановою правління НБУ від 29.07.2022 № 162.

А цивільне законодавство дозволяє підприємцю для ведення господарської діяльності використовувати належне йому на праві власності майно, до якого належать і гроші з особистого рахунку (ст. 320 ЦКУ). До того ж податківці завжди були не проти того, щоб податкові зобов’язання, пов’язані і підприємницькою діяльністю, сплачувались з особистого рахунку підприємця (категорія 129.04 БЗ).

Але ризики прискіпування з боку податківців все ж є. Якого роду?

Для ФОП на загальній системі в такому разі є ризик того, що податківці не дозволять врахувати витрати, здійсненні з особистого (непідприємницького рахунку), у зменшення оподатковуваного доходу підприємця.

Для ФОП на єдиному податку таку сплату податківці можуть розцінити як отримання доходу у негрошовій формі.

Для платників ПДВ (як на загальній системі, так і на спрощенці) як підставу для невизнання права на податковий кредит з ПДВ.

Втім підкреслимо, що жодних підстав для цього в ПКУ немає. Тож не факт, що податківці підуть на порушення законодавства.

Висновки

  • Кошти з підприємницького рахунку можна використовувати у т. ч. на особисті (не пов’язані з підприємницькою діяльністю) потреби. Найпростіше рішення — спочатку перерахувати кошти з ФОП-рахунку на свій непідприємницький рахунок або зняти їх готівкою на особисті потреби (як власний дохід) в касі банку чи за допомогою картки. Далі цими коштами можна розпоряджатися, як завгодно, без жодної цікавості до цього з боку податківців.
  • Цілком можливим також є варіант, коли ФОП оплачує витрати на особисті потреби безпосередньо з ФОП-рахунку. Але тут є важливий нюанс. Якщо виплата іде з ФОП-рахунку на користь фізичних осіб або ФОП (навіть якщо мова про купівлю продуктів у магазині, немає різниці), то податківці будуть вважати, що то дія у рамках підприємницької діяльності. А якщо ФОП виплачує дохід фізособі, він стає її податковим агентом (зі всіма наслідками, що з цього випливають). Тож якщо хочете з ФОП-рахунку сплатити щось для особистих потреб на користь фізосіб (у т. ч. на користь іншого ФОП), то слід спочатку перерахувати підприємницький дохід з ФОП-рахунку на свій непідприємницький рахунок, а вже потім сплачувати кошти за призначенням.
  • Щодо можливості заплатити кошти на рахунок контрагента (тобто для бізнес-потреб) з непідприємницького рахунку ФОП, то вона теж існує. Але тут є податкові ризики щодо невизнання витрат у загальносистемників, податкового кредиту — у платників ПДВ тощо.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі