ФОП-загальносистемник: без проблем
Зазначимо, що у загальносистемників немає проблем з внесенням готівки на свій підприємницький рахунок. У тому сенсі, що навіть якщо вони вносять її з формулюванням «поповнення власними коштами», податківці не вважають це доходом ФОП (категорія 104.04 БЗ):
«власні кошти, які фізична особа — підприємець зараховує на розрахунковий рахунок, не включаються до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі) та не відображаються у Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичною особою — підприємцем».
Тобто
ФОП-загальносистемник може покласти на свій рахунок навіть власну (непідприємницьку) готівку (заощадження) без відображення цієї суми у складі доходу
ФОП-єдиноподатник: в чому проблема?
А от ФОП-спрощенцям не пощастило. Бо традиційно
податківці наполягають на тому, що поповнення підприємницького рахунку готівкою, що не є отриманою від підприємницької діяльності, призводить до виникнення у спрощенця доходу (категорія 107.01.03 БЗ)
При цьому вони погоджуються, що коли ФОП вносить на рахунок готівку, «яка на момент внесення уже була врахована в обліку та при цьому в платіжному документі зазначено призначення платежу — виручка за певний період, тоді така сума готівки повторно не включається до доходу звітного податкового періоду платника єдиного податку за умови сплати єдиного податку з цього доходу».
Одразу звернемо увагу на такі моменти.
Податківці кажуть, що
1) виручка вже повинна бути врахована в обліку. А ми пам’ятаємо, що спрощенці без ПДВ за загальним правилом заповнюють свій регістр обліку раз на місяць (більше деталей знайдете у статті «Як ФОП вести облік доходів, витрат та товарних запасів у 2023 році?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 16). То що, виходить, на рахунок можна вносити лише виручку місяця, що вже минув?
Вважаємо, що ні. По-перше, ніхто не заважає ФОП заповнювати регістр обліку доходів із тією періодичністю, яка йому заманеться (головне, не рідше ніж раз на місяць). Наприклад, хоче ФОП внести кошти за першу половину місяця ще до того, як цей місяць закінчився, то може внести у свій регістр запис про доходи і раніше закінчення місяця. При цьому, зрозуміло, в регістрі слід зазначити, що то підсумок за такі-то дні місяця. Потім ця сума увійде до місячного підсумку.
Тобто вимогу щодо «завчасного» відображення доходу в обліковому регістрі, насправді, не так вже й важко виконати. Зрозуміло, що
при цьому в платіжному документі теж має бути зазначено, що це виручка за конкретний період місяця (наприклад, «виручка за період 01.01.2024 — 15.01.2024»)
Та і взагалі тут є великі сумніви щодо необхідності цих маневрів. Адже наразі логіка податківців така, що на весь дохід у ФОП має бути первинка. Тобто не так вже і принципово, щоб запис про дохід до регістру був зроблений до внесення готівки на рахунок. Принципово, щоб він був зроблений за місяць — як того вимагає п. 296.1 ПКУ. А відслідкувати, скільки було зароблено за конкретну частину місяця, і ФОП, і перевіряючі мають можливість за первинкою. Наприклад, за тими ж Z-звітами РРО/ПРРО.
Тобто, вважаємо, немає ніякої проблеми, якщо ФОП внесе на рахунок кошти з формулюванням «виручка за період 01.01.2024 — 15.01.2024» ще до того, як в обліковому регістрі буде відображено підсумок доходу за січень 2024. При цьому за первинкою буде видно, що дійсно ФОП у відповідному періоді місяця отримав відповідні кошти.
Втім, якщо не хочете сперечатися з податківцями, то просто внесіть напередодні внесення коштів на рахунок «проміжний» запис у регістрі (як про це було сказано вище);
2) з виручки повинен бути сплачений єдиний податок (ЄП). Це також доволі обговорювана вимога. Якщо, наприклад, взяти спрощенців групи 3, то вони сплачують ЄП раз на квартал. То що, вносити на рахунок можна тільки виручку, отриману в минулому кварталі (або раніше)? Або ще цікавіше питання: ФОП-спрощенець групи 1 чи 2 не сплачував/не сплачує ЄП за воєнні місяці, бо має таке право (див. з цього приводу статтю «Єдиний податок (ФОП, юрособи) — підсумки 2023 року, перспективи 2024-го» // «Податки & бухоблік», 2023, № 103), то що він узагалі не може внести кошти на рахунок без включення їх в ЄП-дохід?
Вважаємо, що мова, скоріш, має йти про те, що у ФОП не має бути боргів з ЄП. І все! Та і то, навіть такої вимоги (саме як умови «бездохідного» внесення коштів на рахунок) у законодавстві ми не знайдемо. Тобто ще раз підкреслимо:
головне — лише щоб ФОП у принципі сплачував ЄП вчасно (не мав боргів)
«Безготівковий» аспект
Такі-от умови. Але в нашому випадку у ФОП готівкової виручки немає взагалі! Таких ФОП, до речі, дедалі більше, бо далеко не всі хочуть пов’язувати своє життя з РРО чи ПРРО. Тож і тікають у безготівку.
Тож чи може такий ФОП поповнити свій підприємницький рахунок готівкою без виникнення ЄП-доходу?
Здоровий глузд підказує, а чому б і ні — якщо ФОП вносить кошти як виручку в рамках документально підтвердженого зняття коштів з рахунку. Тобто це є безготівкова виручка, яку ФОП зняв з рахунку (про що має документальне підтвердження), а тепер знов повертає її на рахунок. Але що скажуть податківці?
Думка податківців. Від податківців можна почути «пораду»: щоб готівка, внесена на рахунок, не включалася в ЄП-дохід,
краще зазначати призначення платежу так: «повернення невикористаних сум, попередньо (дата) знятих з поточного рахунку». Але податківці підкреслюють, що враховуватимуть також призначення платежу, яке ФОП вказав при знятті готівки! Це має бути зняття готівки для господарських витрат
Отже, очима податківців, ситуація виглядає так (див. рисунок):
Чи робочий це варіант?
Гарна новина в тому, що
ФОП не зобов’язаний складати авансовий звіт сам собі
Бо готівка ФОП і гроші на його підприємницькому рахунку належать власне фізособі-підприємцеві. Тому він не видає їх сам собі під звіт і, звісно, не звітує за них сам перед собою.
Другий приємний момент: ФОП може не поспішати з поверненням на рахунок залишку коштів, знятих на госппотреби. Бо в нього не виникає доходу у разі несвоєчасного повернення підзвітних сум (знову ж таки, ці гроші ФОП бере не під звіт, а сам ними розпоряджається).
Єдина перешкода, яка може виникати при знятті готівки саме на госппотреби, — це право банку вимагати документи, що підтверджують подальше використання готівки (п. 111 Інструкції № 103*): закупівельний акт, закупівельну відомість, додаток 4ДФ, кредитний договір, договір постачання, договір транспортування, договір зберігання. На жаль, документи можуть вимагати при знятті будь-якої суми.
Втім, не всі банки прискіпуються по-максимуму. Тож цей момент краще завчасно обумовити зі своїм банком.
Далі, оскільки ФОП-спрощенці без ПДВ облік витрат не ведуть, то податківці навряд чи будуть порівнювати суми знятої, витраченої та повернутої на рахунок готівки. Вивчати витрати вони можуть лише у ФОП-спрощенця з ПДВ.
Тож
головне, на наш погляд, щоб ФОП вносив на рахунок готівку у сумі, яка не перевищує її попереднє зняття
І тоді це не буде доходом. Але ми все-таки радимо отримати ІПК, щоб уберегтися від штрафів на випадок, якщо ваш інспектор вважатиме доходом узагалі будь-яке внесення готівки на рахунок.
Думка редакції. Вважаємо, що податківці тут самі собі дещо суперечать. Принциповим передусім є те (з урахуванням тієї ж думки податківців з категорії 107.01.03 БЗ), чи є кошти, що вносяться на рахунок, вже облікованою виручкою ФОП.
Тобто у платіжному документі на внесення готівки в будь-якому випадку має бути зазначено, що то є виручка за певний період.
Ну а якщо вони вже хочуть додаткових деталей, то можна було б використовувати, наприклад, таке формулювання: «повернення невикористаної виручки за грудень 2023, попередньо знятої 04.01.2024» чи просто «невикористана виручка за грудень 2023, попередньо знята 04.01.2024». Зрозуміло, що при цьому у ФОП має бути документальне підтвердження зняття коштів у «достатній» сумі 04.01.2024.
Причому, на які цілі знімав цю виручку ФОП, чи то як власні кошти, чи то на господарські потреби, вважаємо, взагалі не має значення. Бо принциповим є саме те, що маємо справу з облікованою раніше виручкою.
Обережний ФОП подасть запит на ІПК
Ситуація, як бачимо, доволі заплутана. Тож краще отримати письмову ІПК на свою користь та діяти відповідно до неї.
Принагідно нагадаємо, що з 01.07.2020 подати запит на ІПК можна навіть через Електронний кабінет, меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету (поради стосовно того, як сформувати запит на ІПК, ви знайдете в статті «Чи надають зараз податківці індивідуальні податкові консультації?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 20).
У запиті спирайтеся на консультацію самої ДПСУ (категорія 107.01.03 БЗ) щодо внесення на рахунок готівкової виручки, про яку ми казали раніше.
Основна ідея, що одна й та ж сума доходу не може оподатковуватися ЄП двічі. А раз так, то якщо ФОП отримав дохід, належним чином його облікував (тож він є обкладеним ЄП), а потім просто змінює форму доходу з безготівки на готівку, а потім знову на безготівку, то ніякого доходу від цього не виникає.
До речі, сама ДПСУ зазначає, що
ФОП, який отримав дохід на поточний рахунок, сплатив податки, а потім перерахував ці гроші на свій інший підприємницький рахунок, не відображає доходи повторно (категорія 107.07.01 БЗ)
Але, звісно, операції з готівкою не такі прозорі, як з рахунками. Ніхто не знає, яку саме готівку ФОП кладе на рахунок, тож податківці однозначно будуть перевіряти такі операції дуже прискіпливо. А ваша ІПК може мати занадто розпливчасту відповідь.
Щоб цього не допустити, чітко сформулюйте, що ви знімаєте вже обліковані кошти, а згодом невитрачені суми знову вносите на рахунок, і запитуйте, яке має бути призначення платежу при зніманні готівки та її повторному внесенні на рахунок, щоб уже оподатковані суми не потрапляли до доходу повторно.
А на випадок, якщо трапиться так, що ваша ІПК виявиться негативною, вам у пригоді стане інформація, про яку далі.
Аргументи на випадок суду
Є постанова Сьомого апеляційного адмінсуду від 27.06.2022 у справі № 560/294/22, в якій мова йде саме про наш випадок.
ФОП знімав отриману безготівкову виручку з рахунку «у вигляді доходів» з одного рахунку. Тобто, судячи з усього, саме як дохід, а не на господарські потреби. А згодом поповнював інший свій рахунок «власними коштами».
Так от, суд, проаналізувавши дані Книги обліку доходів (на той час велась саме Книга), банківських виписок та декларацій єдиноподатника, встановив, що:
— за три роки ФОП задекларував увесь отриманий дохід — 3347392,18 грн. Згідно з виписками майже весь цей дохід — 3142600,00 грн було знято за цей період з рахунку «у вигляді доходів»;
— сума зазначеного доходу є більшою, ніж сума, яка була внесена ФОП на розрахунковий рахунок як власні кошти в загальній сумі 776000,00 грн;
— доказів наявності у ФОП іншого джерела доходу, ніж здійснювана підприємницька діяльність, ні в акті перевірки, ні у відзиві контролюючий орган не навів.
За таких умов суд вирішив, що
факт поповнення власними грошовими коштами розрахункового рахунку не може розцінюватися як дохід спрощенця
Тож якщо ФОП має всі документи (декларації, банківські виписки, заповнений регістр обліку доходів), між якими прослідковується логічний зв’язок, що маємо справу саме з поверненням на рахунок раніше знятої з рахунку облікованої виручки, то є шанси відстояти в суді свою правоту.
І вівці цілі, і вовки ситі
Є один лайфхак, який допоможе вам поповнити рахунок без ІПК та судів. Можна попросити родичів або знайомих перевести гроші вам на рахунок як поворотну фіндопомогу на строк до 12 місяців.
Поворотна фіндопомога на строк до 12 місяців не є доходом ФОП-спрощенця (п.п. 3 п. 292.11 ПКУ)
У такому разі потрібно:
— укласти письмовий договір позики (засвідчувати в нотаріуса його не потрібно);
— пізніше скласти документ про те, що ви повернули гроші в строк до 12 місяців (повертати можна готівкою);
— відобразити повернення фіндопомоги позикодавцеві-фізособі в додатку № 4ДФ до об’єднаного ПДФО/ВЗ/ЄСВ-розрахунку (з ознакою доходу «153») за той звітний період, в якому повернули позику.
Висновки
- Якщо ФОП вносить на свій рахунок кошти як виручку, що раніше була отримана в безготівковій формі, потім знята з рахунку, а потім знову на нього повертається, то ЄП-дохід виникати, за логікою, не повинен.
- Податківці в усних консультаціях із цим наче погоджуються. При цьому призначення платежу рекомендують застосовувати таке: «повернення невикористаних сум, попередньо (дата) знятих з поточного рахунку». Але при цьому це має бути зняття готівки для господарських витрат.
- Ми із цим не погоджуємося. На наш погляд, доцільно було б застосовувати формулювання на кшталт «повернення невикористаної виручки за грудень 2023, попередньо знятої 04.01.2024» чи просто «невикористана виручка за грудень 2023, попередньо знята 04.01.2024». Причому, на які цілі знімав цю виручку ФОП, чи то як власні кошти, чи то на господарські потреби, вважаємо, взагалі не має значення.
- Питання досить суперечливе, тож краще отримати письмову ІПК на свою користь та діяти відповідно до неї.
- На крайній випадок можна для поповнення рахунку використовувати поворотну фіндопомогу на строк до 12 місяців. Її на рахунок ФОП можуть перерахувати родичі або знайомі (така фіндопомога — не дохід спрощенця).