Як було?
Мабуть, немає жодного ФОП, який би час від часу не потребував грошей на рахунку, щоб оплатити товари / податки тощо. А якщо грошей як раз немає, що робити?
Перше, що приходить в голову, — покласти на свій підприємницький рахунок власні заощадження, і потім уже витрачати їх на бізнес.
Чи заборонено це законом? Ні граму! Навпаки, в ст. 320 ЦКУ прямо сказано, що
фізособа має право використовувати власне майно в підприємницькій діяльності
А що податківці? Вони ніколи не сперечалися з тим, що ФОП має право так чинити, але з самого початку:
— не вважали такі суми оподатковуваною виручкою тільки у загальносистемників. І досі тримаються цієї ж позиції (104.04 БЗ). І це правильно. Бо це ніяка не виручка. При поповненні власними грошима свого ж підприємницького рахунку взагалі немає ніякого приросту активів. Відбувається просто перекладання коштів з однієї до іншої кишені однієї й тієї ж особи;
— на жаль, щодо спрощенців податківці завжди сповідували іншу логіку. Вони вважали поповнення ФОП-рахунку власними коштами доходом єдиноподатника. Звичайно, це несправедливо і нелогічно. Але довести свою правоту спрощенці могли спробувати хіба що в суді.
Чому така дискримінація? Можливо, тому що раніше ФОП на ЄП працювали без РРО — на відміну від загальносистемників. Тому в будь-якій готівці фіскали вбачали необлікований дохід, і всіма силами намагалися її оподаткувати.
Але ж зараз перебування на ЄП груп 2, 3, 4 не звільняє від РРО-обов’язку. То чи не пом’якшилася позиція податківців?
Як стало?
Цього року дійсно намітилися позитивні зміни. Хоча і зі скрипом, але податкова дрейфує у правильному напрямку. Так, у листах ІПК від 03.05.2024 № 2535/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК та від 06.05.2024 № 2588/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК податківці вже
дозволили не включати у підприємницький дохід і не сплачувати ЄП із власних коштів, які ФОП вносить на свій підприємницький рахунок — за умови, що такі кошти оподатковувалися під час їх нарахування (виплати) та за наявності документів, які підтверджують сплату податків і зборів
Це — непогана новина. Але чи відповідає цей трохи ліберальніший підхід нормативці? Та ніяк! Ну немає в ПКУ і натяку на те, що власні кошти фізособи:
— не є її підприємницьким доходом за умови сплати з них ПДФО/ВЗ;
— і навпаки, є її підприємницьким доходом, якщо ПДФО/ВЗ з них не сплачено.
Очевидно, що податківці просто вирішили йти до істини крихітними крочками, і почали вони з ідеї неприпустимості подвійного оподаткування одного й того ж доходу. Приміром, оскільки із зарплати ПДФО та ВЗ уже утримали, то ЄП можна не сплачувати в момент поповнення підприємницького рахунку цими грошима.
На жаль, за такого підходу за бортом «дозволеного поповнення» залишаються інші гроші, які легально можуть бути у власності фізособи, як то:
— громадянський дохід, який звільнено від оподаткування ПДФО/ВЗ (наприклад, перший за рік продаж квартири чи авто);
— не доходи (наприклад, кредит, бюджетний грант тощо) або навіть
— підприємницький дохід спрощенця, з якого він уже сплатив ЄП, зняв у вигляді готівки кілька місяців тому на власні потреби, а зараз знову хоче покласти на рахунок.
Усі ці кошти теж можна використовувати для бізнесу без включення їх до доходу спрощенця, але податківці з цим поки що не погодилися. Сподіваємося, що згодом вони таки дійдуть аналогічного висновку.
А поки якщо у вас є кошти, з яких ви сплатили ПДФО/ВЗ і хочете поповнити ними свій ФОП-рахунок, виконайте два кроки:
1) отримайте власну ІПК з цього приводу. Бо в категорії 107.01.03 БЗ все ще «висить» чинна консультація про те, що власні кошти, які фізособа вносить на свій ФОП-рахунок, обов’язково треба включати до доходу спрощенця і сплачувати з них ЄП.
Та й на гарячій лінії податківці, схоже, ще не в курсі нових ІПК і «співають» стару пісню про дохід спрощенця. Тож
без ІПК категорично не радимо поповнювати ФОП-рахунок власними коштами!
2) подбайте про наявність документального підтвердження сплати ПДФО/ВЗ. На допомогу може прийти Електронний кабінет. Треба лише зайти у вкладку «Введення звітності», обрати запит з ідентифікатором F1319103, заповнити його та надіслати в ДПСУ. У відповідь вам надійде довідка про суму доходів і ПДФО/ВЗ із зарплати, винагород, дивідендів чи інших доходів фізособи.
Ну а зараз давайте подивимося на всі можливі варіанти поповнення підприємницького рахунку і розберемося, які з них варто застосовувати, а які — краще обійти десятою дорогою (див. таблицю).
Усі варіанти поповнення ФОП-рахунку: безпечні і не дуже
Поповнення ФОП-рахунку | ФОП на ЄП |
1. Працюють «залізобетонно» | |
Інша фізособа (наприклад, родич) перераховує фіндопомогу на рахунок ФОП на ЄП | Це — найкращий варіант, працює завжди безвідмовно. Головне, щоб: у вас був письмовий договір позики (засвідчувати в нотаріуса його не потрібно); — в договорі було прописано, що позичальник (ФОП на ЄП) зобов’язується повернути гроші протягом 12 місяців; — після повернення позики ФОП на ЄП оформив і зберігав документ про те, що він повернув гроші в строк до 12 місяців (хоча б розписку); — ФОП відобразив повернення фіндопомоги позикодавцеві-фізособі в додатку № 4ДФ до Об’єднаного ПДФО/ВЗ/ЄСВ-розрахунку (з ознакою доходу «153») за той звітний період, в якому повернули позику. У цьому випадку отримані гроші не включатимуться до підприємницького доходу спрощенця і з них не доведеться сплачувати ЄП (п.п. 3 п. 292.11 ПКУ). Позикодавець може або перерахувати готівку через касу банку, або зробити безготівковий переказ зі свого рахунку. Повернути позику можна як безготівково, так і готівкою. Лише пам’ятайте (якщо будете повертати готівкою) про готівкове обмеження (п. 6 розд. ІІ Положення № 148*): ФОП може повернути готівкою позикодавцю-фізособі не більше 50000 грн за день. |
Інший ФОП або юрособа перераховує фіндопомогу на рахунок ФОП на ЄП | Тут все те ж саме, що у випадку з позикодавцем-фізособою (див. вище), але є додаткові нюанси: — якщо позикодавець сам є платником ЄП, то слід урахувати, що надання фіндопомоги юрособою на ЄП податківці, в принципі, дозволяють, але не на постійній основі. А ФОП на ЄП узагалі забороняють бути позикодавцями (більше деталей знайдете у статті «Надання платником єдиного податку фіндопомоги: що говорять податківці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44); — про повернення фіндопомоги юрособі не потрібно звітувати в додатку № 4ДФ до Об’єднаного ПДФО/ВЗ/ЄСВ-розрахунку; — готівкове обмеження (якщо будете повертати позику готівкою) становитиме не більше 10000 грн на день позикодавцю-ФОП або юрособі (п. 6 розд. ІІ Положення № 148) |
ФОП кладе на рахунок свою готівкову виручку | Цей варіант підійде тим ФОП, які не тільки працюють з безготівковими платежами, а й отримують оплату від клієнтів готівкою. Таку готівку вони відображають в обліку як дохід на дату її отримання «на руки» (п. 292.6 ПКУ). Тому якщо потім ФОП захоче покласти її на свій підприємницький рахунок, повторно відображати дохід уже не потрібно. І це логічно, бо активи (грошові кошти) ФОП просто змінюють форму з готівкової на безготівкову, при цьому загальний фінансовий результат діяльності ФОП ніяк не змінюється. Податківці з цим погоджуються, причому досить давно (107.01.03 БЗ). Таку ж позицію підтримує і ВС (наприклад, постанова ВС від 13.07.2023 у справі № 640/11847/20). Але важливо дотримуватися таких умов: 1) поповнюйте рахунок тільки на суму, яка не перевищує відображеного в обліку готівкового доходу від підприємницької діяльності. Уважно слідкуйте, щоб ті суми, які ви вносите на рахунок, відповідали готівці, яка була проведена через РРО/ПРРО або КОРО з РК (а для групи 1 — записам у довільному Регістрі обліку доходів за мінусом безготівкового доходу); 2) у платіжному документі на внесення готівки зазначайте призначення платежу так: «виручка за _________ (певний період)». Уникайте формулювань на кшталт «поповнення рахунку власними коштами», «внесення власних заощаджень». Перевірте, чи була у вас готівкова виручка за цей період, та її суму |
ФОП перераховує кошти з одного свого ФОП-рахунку на інший свій ФОП-рахунок | Тут логіка така сама, як і з готівковою виручкою: оскільки ФОП уже показав дохід при отриманні грошей на один із своїх рахунків, то подальше їх перекидання на інший його ж рахунок не є доходом. Це логічно, і з цим не сперечаються фіскали (107.01.01 БЗ). Єдине, на що вони звертають увагу в консультації з БЗ, так це на те, що кошти, перекинуті з іншого рахунку, не є доходом за умови, що їх «перерахування здійснюється після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом». Але не хвилюйтеся: цю приписку вони додають скрізь. Насправді ж, єдиноподатнику досить просто не мати податкових боргів, які слід погашати в першу чергу. А от сплачувати той же ЄП спеціально перед переводом грошей з рахунку на рахунок ніхто від ФОП не вимагатиме: ні банк, ні податкова (див. із цього приводу статтю «Використання ФОП коштів з ФОП-рахунку / рахунку для особистих потреб» цього номера) |
2. Працюють, але із ризиком | |
ФОП на ЄП кладе на рахунок власну готівку, з якої утримано ПДФО/ВЗ | Ми вже розібралися на початку цієї статті, що це можливо за наявності ІПК і документів, які підтверджують сплату ПДФО/ВЗ з «громадянських» заощаджень, якими фізособа поповнює свій ФОП-рахунок. Але ризик, звичайно, є. Якщо податківцям щось не сподобається, вони наполягатимуть на тому, що таке поповнення — доходи ФОП на ЄП. У кращому випадку вони вважатимуть це просто підприємницьким доходом, з якого сплачується стандартна ставка ЄП. У такому разі для ФОП на ЄП групи 1 або 2, власне, нічого і не зміниться, головне — не вилізти за ліміт доходу з урахуванням поповнення. А от групі 3 доведеться сплатити 3 або 5 % від «додаткового» доходу. А що ж у найгіршому випадку? Дивіться: якщо ФОП отримує дохід навіть від підприємницької діяльності, але така діяльність не відповідає кодам КВЕД, які він зазначив у Реєстрі платників ЄП, це є серйозним порушенням спрощеної системи. Як покарання, єдиноподатник будь-якої групи сплачує з такого доходу ЄП за ставкою 15 %, а на додачу ще й злітає зі спрощеної системи. Звичайно, то вже буде нонсенс — позбавляти спрощенки за поповнення рахунку власними коштами. Втім, все одно краще не ризикувати, якщо ви на 100 % не впевнені, що ваші податківці не проти поповнення рахунку власними коштами і не вважають це доходом (для цього і потрібна ІПК) |
ФОП на ЄП перераховує на рахунок гроші з власної картки | Тут ситуація точно така ж, як і з поповненням готівкою: потрібно мати ІПК з «благословінням» податківців і документальне підтвердження сплати ПДФО/ВЗ з таких «громадянських» доходів. Хоча надія на позитивну ІПК у цьому випадку невисока. Податківці завжди вважали перерахування грошей з громадянської картки на ФОП-рахунок прихованим доходом спрощенця і вимагали сплачувати з них ЄП. Втім, якщо ви отримаєте позитивну ІПК щодо поповнення оподаткованою ПДФО/ВЗ готівкою (див. вище), то ніхто не заважає з власної картки готівку покласти на ФОП-рахунок |
ФОП на ЄП кладе (повертає) на рахунок готівку, яку він раніше зняв зі свого ФОП-рахунку (чому є документальне підтвердження) | Цей варіант може спрацювати для тих ФОП, які взагалі не працюють з готівкою (бо якщо готівкова виручка у вас є, краще за все вносити на ФОП-рахунок саме її — див. першу частину таблиці). Так ось, на офіційному рівні податківці не мають консультацій з цього приводу. А в усних консультаціях інколи (!) дозволяють не включати в дохід готівку, якщо ФОП її спершу зняв на господарські потреби, а потім повертає невикористану суму назад з призначенням платежу: «повернення невикористаних сум, попередньо (дата) знятих з поточного рахунку». Ну а оскільки ФОП-ЄП без ПДВ облік витрат не ведуть, то податківці навряд чи будуть порівнювати суми знятої, витраченої та повернутої на рахунок готівки. Тож головне, на наш погляд, щоб ФОП вносив на рахунок готівку у сумі, яка не перевищує її попереднє зняття. І тоді це не буде доходом. Але ми настійно радимо не робити так без попереднього отримання «схвальної» ІПК, щоб уберегтися від штрафів на випадок, якщо ваш інспектор вважатиме доходом узагалі будь-яке внесення готівки на рахунок |
3. Не працюють узагалі | |
Фіндопомога самому собі на рахунок ФОП на ЄП | Цей варіант абсолютно неробочий. Справа в тому, що фізособа просто не може укласти договір позики або поворотної фіндопомоги сама з собою як із ФОП. Бо для позики потрібні дві особи — позикодавець та позичальник. А в нашому випадку обидві сторони — це одна й та ж сама фізособа (з ФОП-статусом чи без нього — не важливо). Тому гроші, отримані за таким договором, насправді, позикою не вважатимуться. Суди також негативно ставляться до надання позики самому собі. Наприклад, Верховний Суд зазначав, що в такій ситуації внесені на рахунки ФОП готівкові кошти не набули ознак поворотної фіндопомоги, а є доходом ФОП-ЄП (постанова ВС від 19.03.2024 у справі № 824/909/17-а) |
На закінчення зазначимо, що кошти контрагенту можна сплати взагалі без поповнення власного рахунку. Наприклад, внести готівку в касу банку або через термінал для її зарахування на рахунок контрагента. Контрагент отримає їх у безготівковій формі.
Ні про які доходи ФОП тут говорити не можна, бо факт надходження коштів на підприємницький рахунок ФОП відсутній. Тобто не спрацьовує улюблена логіка податківців, «що оскільки визначення доходу для ФОП на ЄП немає, то все, що надійшло на рахунок ФОП, — то дохід». Бо, ще раз повторимось, — на рахунок ФОП тут кошти заходити не будуть.
Щодо природи виникнення цих коштів, якщо податківці будуть запитувати, то це є законно отримані громадянином кошти / заощадження, які, можливо, накопичувались роками, у вигляді заробітної плати тощо, які при їх отриманні були обкладені податками в установлений спосіб. Якщо податківці не згодні, то хай доводять зворотне конкретними фактами.
Висновки
- Раніше податківці безапеляційно заявляли, що поповнення ФОП-рахунку власними заощадженнями — то дохід спрощенця, з якого треба сплачувати ЄП.
- Зараз вони подекуди дозволяють не сплачувати ЄП, якщо у ФОП є документи про те, що з цих доходів вже сплачено ПДФО/ВЗ. Але без ІПК так діяти не радимо!
- Досі найдієвішими методами поповнення ФОП-рахунку є:
— отримання поворотної фіндопомоги від третіх осіб;
— внесення на рахунок готівкової виручки від власної госпдіяльності або
— перекидання грошей з одного підприємницького рахунку на інший. - Більш ризикованим є поповнення:
— власними заощадженнями (готівкою чи з картки), з яких утримано ПДФО/ВЗ (є документальне підтвердження) або
— готівкою, яку ФОП перед цим зняв зі свого підприємницького рахунку. - Що не радимо категорично робити, так це надавати фіндопомогу самому собі або вносити на підприємницький рахунок власні заощадження, з яких не утримано ПДФО/ВЗ (або немає документів про утримання податків).