Адже дохід був потрібен…
Ні для кого не секрет, що для отримання банківських кредитів, участі в різних фінансових програмах, отримання візи за кордон, підтвердження легальних джерел доходів тощо підприємець повинен мати «красиві» показники відповідних (подеколи й стабільних) сум доходів від підприємницької діяльності.
От і доводиться на практиці деяким ФОП «підшаманювати» — штучно завищувати свої доходи. А оскільки надходжень на поточний рахунок не вистачало чи взагалі не було, то такі «бонусні» доходи зазвичай «отримуються готівкою». І, звісно, ФОП прагнуть це робити таким чином, щоб були відсутні (або зведені до мінімуму) податкові наслідки від штучних збільшень доходів…
ФОП-«загальники». У ФОП на загальній системі згідно з п. 177.2 ПКУ оподатковується чистий дохід (тобто різниця між виручкою, отриманою в грошовій і негрошовій формі, та документально підтвердженими витратами, пов’язаними з госпдіяльністю такого ФОП).
Як ми вже зазначили, версія отримання таких штучних (домальованих) доходів зазвичай — «готівкова». Тобто — що такий дохід був отриманий саме готівкою.
Але тут є купа проблем, зокрема: документальне підтвердження доходів, необхідність проведення такої готівки через РРО/ПРРО чи КОРО, проблема витратної складової (щоб знизити можливі податкові втрати, пов’язані із такими доходами). Зазначимо, що
інформація про готівкові обороти потрапляє до ДПС через електронну РРО-звітність, тож фіскали легко перевірять, чи були проведені такі готівкові суми доходу через РРО
Щодо обходу РРО-проблеми, то тут навряд чи допоможуть ті доволі специфічні операції, які звільнені від застосування РРО за ст. 9 Закону про РРО*.
А нерозрахункові готівкові операції (які не проводяться через РРО) зазвичай не включаються до підприємницьких доходів, у ФОП-звітність не потрапляють і теж проблеми не вирішать.
ФОП-єдинники. Серед єдинників до «надування» доходів особливо вдаються ФОП тих груп, що сплачують фіксовану суму єдиному податку (ЄП). Але без надходження коштів на поточний рахунок, збільшення доходу за рахунок готівкових надходжень «безболісно» можливе лише для платників ЄП гр. 1. Адже вони, на відміну від інших груп ЄП, не зобов’язані застосовувати РРО/ПРРО (п. 296.10 ПКУ та п. 6 ст. 9 Закону про РРО). Та й товарний облік їм вести зазвичай не обов’язково, виняток — коли не реалізують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту (ТСПТ)*.
* Детальніше про новітні роз’яснення фіскалів на цю тему читайте «ФОП на ЄП групи 1 і товарний облік: податківці передумали» // «Податки & бухоблік», 2024, № 60. Чому фіскали згадали лише ТСПТ і не згадали, ліки, медвироби та ювелірку? Можливо тому, що ФОП гр.1 їх реалізовувати не можуть?..
А от ФОП інших груп ЄП завищувати дохід набагато складніше, адже готівкові надходження, так само як і у ФОП на загальній системі, вимагають їх проведення через РРО/ПРРО чи КОРО, відповідного документального оформлення і відображення в обліку.
А ті з єдинників, у кого оподатковуються ЄП саме сума доходу, тобто —хто працює в групі 3 ЄП, до штучних збільшень доходу вдаються рідко. Адже для ФОП гр. 3 таке «доходопідвищення» коштуватиме ще й 3 чи 5 % ЄП від сум штучного доходу (а якщо це будуть доходи не за видами діяльності, які відповідають кодам у Реєстрі платників ЄП, то взагалі — злетіти з ЄП, а якщо такий вид на ЄП заборонено, то ще і ставка ЄП буде 15 %).
Крім того, бартерні операції для єдинників заборонені…
Хіба що ФОП-єдинник може спробувати отримати на поточний рахунок (або готівкою) попередню оплату, а у наступних періодах (коли «красиві» цифри / обсяги доходу вже стануть ФОП не потрібні) розірвати договір та повернути отриману суму. Тобто штучне збільшення доходу буде тимчасовим, але може й цього вистачить?..
Можливі негативні наслідки
Зазвичай наслідки таких документально бездоганно не підтверджених доходозавищень можуть бути зовсім не комільфо. Давайте разом проаналізуємо.
У «загальників». Як ми вже зазначили, надходження доходів ФОП легко відслідковується фіскалами: безготівкових — за поточними рахунками, а готівкових — за РРО-звітністю. Тому сума завищення доходу, яка ніде не облікована і не підтверджена документально, може бути ними виявлена, що потягне для ФОП певні негативні наслідки.
Оскільки на поточний рахунок надходжень не було, то фіскали стверджуватимуть, що цей дохід був отриманий готівкою, яку не проведено через РРО/ПРРО
Тож цілком реальна загроза штрафів за таке порушення відповідно до ст. 17 Закону про РРО: 100 % вартості не проведених через РРО/ПРРО товарів за перше порушення і 150 % — за наступні.
Крім того, тут є шанс відхопити ще і штрафи:
— за відсутність товарного обліку у розмірі вартості не облікованих товарів, але не менше 170 грн (ст. 20 Закону про РРО);
— за незабезпечення зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів у розмірі 1020 грн за п. 121.1 ПКУ (за таке саме порушення, вчинене протягом року, штраф уже становитиме 2040 грн).
А якщо під такий штучний дохід списали ще й якісь примарні витрати (або реальні, але які не мають до цього доходу відношення), то ще можна відхопити і донарахування ПДФО і ВЗ із штрафом за ст. 1251 ПКУ та пенею (хоча у разі своєчасної сплати таких донарахувань штраф та пеню до кінця воєнного стану скасовують)…
У єдинників. Не солодко може бути і єдинникам у разі бездокументального штучного «надування» доходу**. Окрім 1-групників, ФОП-єдинники інших груп можуть отримати санкції за непроведення готівкового доходу через РРО. Щоправда, зараз ФОП-єдинників до скасування воєнного стану (але максимум до 01.07.2025) за такі провини штрафують м’якше, ніж інших: 25 % вартості не проведених через РРО/ПРРО товарів (робіт, послуг) — за 1-ше порушення та 50 % — за кожне наступне (див. п. 15 розд. ІІ «Прикінцеві положення» Закону про РРО).
** Щодо проблем документального підтвердження ФОП-єдинниками своїх доходів читайте «Неведення або неналежне ведення обліку доходів у довільній формі: що за це буде ФОП на ЄП?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 70.
Звісно, ФОП-єдинники (як і «загальники») також можуть отримати і згадані вище штрафи: зі ст. 20 Закону про РРО (щоправда, цей штраф загрожує лише ФОП гр. 3, які є платниками ПДВ, а також неплатникам ПДВ — єдинникам інших груп, які торгують ТСПТ, ліками, медвиробами та ювеліркою), а також — із п. 121.1 ПКУ.
Крім згаданих вище проблем, за відсутності підтвердних документів фіскали ще можуть заявити, що такий штучний дохід, що не підтверджений ні первинкою, ні касовими чеками, ФОП отримав не від тих видів діяльності, які зазначені в Реєстрі платників ЄП. І у підсумку — оподаткувати такий дохід ЄП за підвищеною ставкою — 15 % (п.п. 2 п. 293.4 ПКУ) та анулювати реєстрацію платника ЄП (п. 299.11 ПКУ)…
Однак ми вважаємо, що для цього у фіскалів мають бути документальні підтвердження, що ФОП отримав саме доходи «non grata» (тобто за видами діяльності, не зазначеними в Реєстрі чи забороненими єдинникам). Бо якщо підтвердження відсутні, з таким же успіхом можна стверджувати, що доходи були від легітимної діяльності або вважати це помилкою в декларації. І якщо фіскали «продавлюють оборону» у такому кепському напрямку, то ФОП краще наполягати саме на допущеній помилці (див. нижче).
ФОП-єдинникам тут також варто бути обережними із додатковими сумами доходу, щоб раптом не перебрати доходу більше граничної суми, встановленої для відповідної групи ЄП! Інакше перевищення оподаткується 15 % ЄП, а з наступного кварталу буде зліт в «старшу» групу ЄП або на загальну систему. Якщо раптом так вийшло, то краще визнати помилку і максимально швидко її виправити (див. нижче).
Помилка чи ні?
Давайте підсумуємо викладене вище. Усі документи, що підтверджують ФОП-доходи (і витрати), мають бути бездоганними — такими, що не викликають у фіскалів жодних питань. А от ситуації з документально не підтвердженими штучними збільшеннями ФОП доходу, як ви переконалися, можуть мати доволі неприємні наслідки. Тому краще їх узагалі уникати…
Якщо усе-таки ви були вимушені в цю халепу втрапити, то перш ніж до таких «доходів» доберуться фіскали і зроблять вам «козячу пику» (і навіть коли вони вже до вас добрались), краще швидко виправити ситуацію самостійно. Гадаємо,
найбільш надійний варіант: виявити власну помилку, вчинену при складанні податкової(их) декларації(й), і зменшити суми доходу шляхом подання уточнюючої(их) декларації(й) за відповідні звітні періоди
За таку «завищувальну» помилку ПКУ санкцій не передбачає.
Та, звісно, краще працювати чесно і взагалі не мати таких (та інших) проблем.
Висновки
- Коли ФОП з якихось причин треба збільшити обсяг доходів, ці «бонусні» доходи зазвичай «отримуються готівкою» і таким чином, щоб мінімізувати податкові наслідки від штучних збільшень доходів.
- У ФОП-«загальників», окрім проблеми документального підтвердження збільшених доходів і проведення такої готівки через РРО/ПРРО, є проблема витратної складової (щоб знизити можливі податкові втрати за такими доходами).
- У ФОП-єдинників зручніше збільшувати доходи тим, хто платить фіксовану ставку ЄП. Але й у них є низка аналогічних (підтвердних, розрахункових тощо) проблем. З «готівковим» збільшенням ЄП-доходу проблем не матиме лише гр. 1 ЄП, бо не застосовує РРО/ПРРО.
- При виявленні непідтверджених «готівкових» доходів ФОП загрожують санкції за ст. 17 та/або 20 Закону про РРО, штраф за п. 121.1 ПКУ. У ФОП-єдинників ще можуть додатися проблеми із одержанням доходу мовби «не від того» виду діяльності.
- У випадках штучного збільшення доходів краще встигнути раніше фіскалів виявити власну помилку у поданій декларації(ях) і зменшити суми доходу шляхом подання уточнюючої(их) декларації(й) за відповідні звітні періоди.