Теми статей
Обрати теми

Неведення або неналежне ведення обліку доходів у довільній формі: що за це буде ФОП на ЄП?

Томашпольський Сергій, податковий експерт
За матеріалами БЗ 107.01.06

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41220

Висновок документа

Відповідальність за неведення або неналежне ведення обліку доходів у довільній формі нормами ПКУ та КУпАП не передбачена.

При цьому у разі незабезпечення зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених строків їх зберігання передбачена відповідальність, установлена п. 121.1 ПКУ (1020 грн / 2040 грн)

Про що / кого саме мова

Мова про ФОП на єдиному податку (ЄП) груп 1, 2, 3 без ПДВ. Саме такі ФОП з 01.01.2021 ведуть єдиноподатковий облік у довільній формі «шляхом помісячного відображення отриманих доходів» (п. 296.1 ПКУ).

Це наче вже зовсім не новина. Втім на практиці все ж зустрічаються ФОП на ЄП груп 1, 2, 3 без ПДВ, які взагалі ніяких облікових регістрів не ведуть. Тож звідси і питання податківцям: «чи передбачена відповідальність до ФОП — платників ЄП (першої — третьої груп), які не є платниками ПДВ, за неведення або неналежне ведення обліку доходів в довільній формі (у тому числі за невідображення помісячно отриманих доходів)?»

Відповідь на це питання і будемо аналізувати. Але перед цим пригадаємо ази такого обліку в довільній формі.

Облік у довільній формі

У ФОП має бути регістр обліку доходів — паперовий чи електронний (абз. 4 п. 296.1 ПКУ). У податківців він не реєструється. Форма такого регістру — довільна.

Головне що? Кожного місяця записувати в такий обліковий регістр загальну суму доходів від підприємницької діяльності за місяць.

При цьому якщо мова про ФОП на ЄП групи 3, який має доходи від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції, то такий ФОП має окремо вести облік: 1) доходів від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції; 2) інших доходів (абз. 3 п. 296.1 ПКУ).

Розгорнуту інформацію, як заповнити регістр обліку доходів довільної форми, та інші нюанси знайдете у статті «Як ФОП вести облік доходів, витрат та товарних запасів у 2023 році?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 16.

Відповідальність

Дійсно, якщо поглянути в ПКУ, то там немає відповідальності безпосередньо за неведення або неналежне ведення обліку доходів у довільній формі (у тому числі за невідображення помісячно отриманих доходів).

У КУпАП є адміністративна відповідальність за «неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку» — ст. 1641 КУпАП. Але до неї є багато запитань. І дуже добре, що податківці не стали «притягувати її за вуха» до ситуації, що нас цікавить.

Тобто

якщо у ФОП на ЄП груп 1, 2, 3 без ПДВ узагалі не буде облікового регістру доходів як такого (у паперовій чи електронній формі) чи то не будуть відображені помісячно отримані доходи, то саме за це податківці такого ФОП ніяк покарати не можуть

Але особливо цьому радіти немає причин. Чому?

Зараз усе розповімо. Втім спочатку звернемо увагу на очевидну річ. Як мінімум, не слід плутати облік доходів згідно з п. 296.1 ПКУ (якого стосується роз’яснення податківців) з обліком товарних запасів згідно з п. 12 ст. 3 Закону про РРО*.

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

За відсутність обліку товарних запасів відповідальність є (корисні деталі знайдете у статтях «Порушення РРО-правил з 01.01.2022 по 30.09.2023: як вирішилося штрафне питання?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41, «Захист від штрафів за Законом про РРО: для кого він актуальний сьогодні» // «Податки & бухоблік», 2024, № 41). До речі, тут були невеселі новини для ФОП на ЄП групи 1 — див. статтю «ФОП на ЄП групи 1 і товарний облік: податківці передумали» // «Податки & бухоблік», 2024, № 60.

Тож, з’ясувавши, про який саме облік мова, можемо рухатися далі.

Де ваша первинка на дохід?

Є дві концептуально різні течії стосовно ведення обліку доходів тими ж ФОП на ЄП груп 1, 2, 3 без ПДВ, які нас зараз цікавлять.

Перша, ліберальна, що їм достатньо просто заповнювати свою довільну форму для ведення обліку без підтвердження записів первинними документами і на її підставі складати декларацію з ЄП. Тобто можна обійтися без первинних документів на дохід.

Друга, фіскальна, що такі ФОП повинні мати документальне підтвердження зроблених записів у своєму обліковому регістрі та декларації з ЄП. Іншими словами, у таких ФОП мають бути первинні документи на дохід.

При цьому, як не складно здогадатися,

податківці і Комітет ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики є адептами обов’язковості первинки на дохід. І з ними ФОПу буде досить складно боротися

Усі деталі щодо цього знайдете у статтях «Чи обов’язково виписувати рахунки замовникам, якщо ви ФОП на ЄП?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 36, «Чи потрібні первинні документи, щоб єдиноподатник підтвердив свій дохід?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 55 (ср. ).

Тобто податківці фактично девальвують значення регістру обліку доходів. Для них головнеце первинка на дохід. Вочевидь тому вони досить спокійно визнають, що за проблеми з регістром обліку доходів вони нічого поганого ФОПу не робитимуть.

Штрафи за відсутності первинки

А ось

якщо у ФОП не буде первинки на дохід, заявлений у регістрі обліку доходів чи/та в декларації з ЄП, то тут вже податківцям є де розгулятися в плані штрафів

І ось про це дуже важливо пам’ятати ФОП.

Власне, у своєму роз’ясненні податківці якраз-таки й кажуть, що за незабезпечення зберігання тих самих первинних документів (читай їх відсутність) вони штрафуватимуть ФОП згідно з п. 121.1 ПКУ (штраф у розмірі 1020 грн, а за ті самі дії, вчинені платником, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, — 2040 грн).

Але і це ще не все. Від себе додамо наступне.

Пунктом 121.2 ПКУ наразі передбачено штраф за неподання або подання не в повному обсязі платником документів чи іншої інформації на запит податківців. При цьому зараз для направлення запиту податківцям зовсім не обов’язково наводити факти вчинення платником порушення. Достатньо того, що податківці вважають, що таке порушення може бути. І ось якщо первинні документи (у тому числі на задекларований ФОП ЄП-дохід) на такий запит податківців ФОП не надасть, то може отримати штраф розміром в 1 мінзарплату (станом на 1 січня податкового (звітного) року). Тобто станом на сьогодні — 7100 грн (більше деталей щодо цього знайдете у статті «Документи на проданий товар: чи потрібні вони ФОП на єдиному податку?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 55).

Не можна виключати, що відносно бездокументних доходів податківці стверджуватимуть, що це доходи від того виду діяльності, який ФОП не зазначив у Реєстрі платників ЄП, а можливо, навіть від виду діяльності, забороненого для ФОП на ЄП.

Більш того, якщо мова про ФОП на ЄП груп 2 та 3, тобто в яких немає єдиноподаткового звільнення від РРО/ПРРО, то є ризик отримати навіть РРО-штрафи. Мова про ситуацію, колі в декларації з ЄП дохід буде вказано, а первинки під нього жодної не буде. Тобто ані підтвердження, що це безготівка, ані підтвердження, що це проведена через РРО/ПРРО готівка. Податківці можуть казати, що бездокументний дохід — це, власне, і є готівковий дохід, який не проведено через РРО/ПРРО зі всіма наслідками. Див. щодо цього, зокрема, статтю «Як ФОП завищити свій дохід» // «Податки & бухоблік», 2023, № 17.

Також вам буде цікавою стаття «За які роки ФОП уже може знищити документи» // «Податки & бухоблік», 2024, № 46.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі