Теми статей
Обрати теми

Податкова накладна на міжнародні перевезення

Солошенко Людмила, податковий експерт
До міжнародних перевезень застосовують нульову ставку ПДВ. Розглянемо, як оформити податкову накладну в цьому випадку.

Міжнародні перевезення вантажів, пасажирів та багажу залізничним, автомобільним, морським, річковим і авіаційним транспортом є окремим об’єктом оподаткування (п.п. «е» п. 185.1 ПКУ) і оподатковуються за ставкою 0 % ПДВ (п.п. «а» п.п. 195.1.3 ПКУ).

При цьому:

перевезення вважається міжнародним, якщо воно здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом (міжнародна автомобільна накладна (CMR); авіаційна вантажна накладна (Air Waybill); залізнична накладна УМВС (накладна СМГС) і накладна ЦІМ (CІM); коносамент (Bill of Lading); вантажна відомість (Cargo Manifest) та інші документи, визначені законами України);

ставку 0 % ПДВ застосовують до всього маршруту міжнародного перевезення, підтвердженого єдиним міжнародним перевізним документом (без її поділу на «закордонну» й «українську» частини) (питання 6 розд. II УПК, затвердженої наказом ДПСУ від 06.07.2012 № 610, БЗ 101.21);

— значення має статус перевізника, оскільки міжнародне перевезення оподатковують за ставкою 0 % ПДВ, якщо перевізник — резидент (незалежно від того, кому надаються послуги перевезення: резидентові чи нерезиденту). А ось якщо перевізник — нерезидент, то послуги міжнародного перевезення не є об’єктом оподаткування ПДВ (незалежно від того, кому: замовникові-резидентові чи замовникові-нерезиденту, — вони надаються). Тому одержувач послуг від нерезидента «нульові» ПЗ з ПДВ з нерезидентського перевезення не нараховує і «нульову» ПН з послуг нерезидента не виписує (УПК № 610, БЗ 101.21).

ПН на міжнародне перевезення (зі ставкою 0 % ПДВ) складають на дату першої події:

— оформлення документа, що підтверджує надання послуг міжнародного перевезення, або

— отримання передоплати від замовника. Тому якщо перша подія — аванс, то ПН на міжнародне перевезення теж складають зі ставкою 0 % ПДВ, за умови, що надалі перевезення буде підтверджено єдиним міжнародним перевізним документом (лист ДПСУ від 25.01.2023 № 169/ІПК/99-00-21-03-02-06).

Заголовну частину такої ПН заповнюють залежно від того, кому надаються послуги: платникові чи неплатнику ПДВ. При цьому особливість складання ПН на міжнародні перевезення в тому, що (БЗ 101.16):

1) у розділі А — заповнюють тільки рядки I і X (рядки II — IX, ХI — XII не заповнюють);

2) у розділі Б такої ПН зазначають:

— у графі 2 «Опис (номенклатура) товарів / послуг продавця» — найменування послуги, що надається. При цьому бажано деталізувати маршрут перевезення;

— графи 3.1 і 3.2.1, 3.2.2 не заповнюють;

— у графі 3.3 «Код послуги згідно з ДКПП» — «послужний» код за ДКПП* (при перевезеннях вантажів автотранспортом — код «49.41», залізничних перевезеннях вантажів — код «49.20», залізничних перевезеннях пасажирів — код «49.10» тощо);

— у графах 4 і 5 — одиницю виміру (залежно від того, яка одиниця виміру зазначена в первинних документах). Наприклад, якщо одиниця виміру — кілометр, то в графі 4 вказують «км», а в графі 5 — код «0102», а якщо гривня, то в графі — «грн», а в графі 5 — код «2454»;

— у графі 6 — кількість (об’єм, обсяг) послуг, що постачаються;

— у графі 7 — ціну постачання одиниці послуги;

— у графі 8 «Код ставки» — «902» (п.п. 6 п. 16 Порядку № 1307**);

— графу 9 «Код пільги» — не заповнюють;

— у графі 10 — обсяг послуг з міжнародного перевезення, що постачаються;

— графу 11 «ПДВ» — не заповнюють (нулі, прочерки в ній не проставляють).

* Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457.

** Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

Приклад. Перевізник ТОВ «Автосервіс» здійснив міжнародне перевезення вантажу по маршруту «Київ — Прага» для замовника ТОВ «Старт» (за єдиним перевізним документом — міжнародною автомобільною накладною (CMR)). Послуги перевезення надані 22.10.2024. Вартість послуг — 20000 грн (ПДВ 0 %).

ПН на міжнародне перевезення буде заповнена таким чином.

img 1

ПН на міжнародне перевезення для нерезидента. Також врахуйте, що, як роз’яснюють податківці, на міжнародне перевезення, надане замовникові-нерезиденту, складають ПН з типом причини «21» (БЗ 101.16). Нагадаємо, що в такій ПН з типом причини «21» у даних покупця (п. 12 Порядку № 1307):

— у графі «Отримувач (покупець)» — зазначають найменування (П. І. Б.) нерезидента і через кому країну, в якій зареєстрований покупець (нерезидент);

— у полі «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» — проставляють умовний ІПН «500000000000»;

— поля «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» і «код» — не заповнюють (п. 4 Порядку № 1307).

ПН на міжнародні перевезення в експедиторів. ПН на послуги міжнародного перевезення (зі ставкою 0 %) складають також експедитори, якщо:

— самостійно надають послуги міжнародного перевезення;

— придбавають для замовника послуги міжнародного перевезення в перевізника-резидентаплатника ПДВ (у такому разі експедитор перевиставляє на замовника послуги міжнародного перевезення зі ставкою 0 % і складає на замовника ПН). А ось якщо послуги перевезення придбані в неплатника ПДВ (у тому числі нерезидента), то в ПН, що складається на замовника, експедитор відображає тільки свою експедиторську винагороду, а вартість перевезення не показує (лист ДПСУ від 29.12.2022 № 2406/ІПК/99-00-21-03-02-06).

Тому при отриманні передоплати від замовника (перша подія) експедитор складає на замовника ПН, у якій зазначає окремими рядками:

— вартість міжнародного перевезення (що оподатковується за ставкою 0 % ПДВ) від перевізника — платника ПДВ;

— свою експедиторську винагороду (що оподатковується за ставкою 20 % ПДВ).

Причому врахуйте, що експедиторська винагорода:

— є об’єктом оподаткування ПДВ (за ставкою 20 %) — якщо замовником транспортно-експедиторських послуг виступає резидент (п.п. «ж» п. 186.3 ПКУ);

— не є об’єктом оподаткування — якщо замовником експедиторських послуг є нерезидент (тому в такому разі на експедиторську винагороду ПН не складається).

Також врахуйте: якщо послуги перевезення (код 49.41) придбані експедитором у третіх осіб, то при складанні ПН замовникові кодувати їх у гр. 3.3 можна:

— кодом транспортно-експедиторської діяльності. У такому разі в ПН експедитор заповнить два рядки: «Послуги експедитора» (з кодом 52.29) і «Компенсація послуг з міжнародного перевезення вантажу…» (з кодом 52.29) або

— кодом з вхідної ПН. Тоді в ПН експедитор заповнить два рядки: «Послуги експедитора» (з кодом 52.29) і «Послуги міжнародного перевезення вантажу…» (з кодом 49.41). Причому при цьому варіанті знижується загроза блокування ПН (оскільки коди на «вході-виході» збігаються). До того ж кодувати послуги перевезення кодом з вхідних ПН радили експедиторам і податківці (лист ГУ ДФС у м. Києві від 13.06.2017 № 604/ІПК/10/26-15-12-01-18).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі