№79

Податки & бухоблік, вересень, 2024/№ 79 Інші номери журналу ›
  • Нова податкова накладна Мінфін наказом від 09.08.2024 № 400 виклав у новій редакції форми ПН, РК та підкоригував Порядок їх складання. Короткий огляд змін ми наводили в статті «Податкова накладна та декларація з ПДВ: оновлено форми» // «Податки & бухоблік», 2024, № 74*. А тепер більш детально розглянемо зміни та наведемо правила заповнення (з прикладами) ПН для стандартних та нестандартних ситуацій. А почнемо з загального огляду новацій.
  • Мінішпаргалка для податкових накладних з типами причини При складанні податкових накладних (ПН) з типами причини (які не видаються покупцям — тобто з відміткою «Х» у верхній лівій частині в полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини») є деякі особливості. Нагадаємо їх.
  • Звичайна податкова накладна на платника ПДВ За фактом постачання платнику ПДВ товарів / послуг, оподатковуваних за ставкою 20 %, ПДВ-платник має скласти податкову накладну (ПН). При цьому обов’язок складати ПН цілком і повністю лежить на продавцеві товарів / послуг (п. 201.1 ПКУ). Розглянемо заповнення звичайної податкової накладної (ПН).
  • Податкова накладна за щоденними підсумками операцій Платники ПДВ у певних випадках мають право складати податкові накладні (ПН) не за кожною операцією, а за підсумками дня, так звані підсумкові ПН (за щоденними підсумками операцій). Про те, коли можливо скласти такі ПН і як це робити, читайте далі.
  • Зведена ритмічна податкова накладна На ритмічні постачання (два і більше разів на місяць) не пізніше останнього дня місяця п. 201.4 ПКУ дозволяє складати зведені ритмічні податкові накладні (ПН).
  • Податкова накладна на неплатника ПДВ Якщо платник ПДВ постачає товар / послугу неплатнику ПДВ, на таку операцію все одно треба скласти податкову накладну (ПН). Така ПН покупцю не видається, адже у нього немає права на податковий кредит. При цьому правила складання такої ПН мають свої особливості порівняно зі складанням ПН на платника ПДВ. Зараз ми їх нагадаємо.
  • Податкова накладна складена філією Філія не підлягає окремій ПДВ-реєстрації і не є самостійним ПДВ-платником. Платником ПДВ за всі філії виступає головне підприємство. Заразом таке підприємство — платник ПДВ може делегувати філіям або іншим структурним підрозділам право складати податкові накладні (ПН). Розглянемо особливості заповнення філійної ПН.
  • Податкова накладна при анулюванні ПДВ-реєстрації Якщо суб’єкт господарювання втрачає статус платника ПДВ (як за власним бажанням, так і у випадку примусового анулювання його реєстрації податківцями), то йому, крім усього іншого, потрібно визначити умовне постачання (п. 184.7 ПКУ). Про те, як заповнити ПН у такому випадку, читайте далі.
  • Податкова накладна на часткову передоплату За загальними правилами податкові зобов’язання (ПЗ) з ПДВ виникають на дату першої події. Такою подією відповідно до п.п. «а» п. 187.1 ПКУ може бути отримання оплати від покупця товарів / послуг. Тоді якщо операція не пільгується і не підпадає під спецправила визначення ПЗ, на дату отримання часткової передоплати слід нарахувати ПДВ-зобов’язання, скласти податкову накладну (ПН) і зареєструвати її в ЄРПН.
  • ПН на компенсацію понесених витрат При виконання різних господарських договорів постачальник товарів / послуг може нести супутні витрати, пов’язані з предметом постачання. Такі витрати продавцеві зазвичай компенсує покупець / замовник. Наприклад, досить часто постачальнику окремо відшкодовують транспорті витрати на доставку товару.
  • Податкова накладна на оренду Тепер поговоримо про те, як складати податкові накладні (ПН) на оренду, у тому числі якщо орендар компенсує орендодавцеві витрати на комунальні послуги або інші витрати, пов’язані з утриманням орендованого майна.
  • Податкова накладна на послуги, отримані від нерезидента Одразу попередимо: заповнення податкової накладної на послуги, отримані від нерезидента, останнім часом принципово не змінилося. Щодо цього в чільну позицію поставлено місце постачання цих послуг: якщо згідно з пп. 186.2 — 186.2 ПКУ воно визначається на митній території України, то вони оподатковуються ПДВ (тобто складається ПН), якщо ні, то така операція — не об’єкт оподаткування ПДВ (ПН узагалі не складається, в декларації така операція не відображається).
  • Податкова накладна на послуги, поставлені нерезиденту Так само як і у випадку з послугами, отриманими від нерезидента, в плані оподаткування ПДВ послуг, поставлених нерезиденту, наріжним каменем є місце їх постачання. Якщо воно визначається на території України — послуги оподатковуються ПДВ, якщо за межами України — операція не вважається об’єктом оподаткування ПДВ.
  • Податкова накладна на звичайний експорт (0 %) Мова йтиме про складання податкової накладної (ПН) на операції з вивезення (експорту) товарів за межі митної території України, які оподатковуються ПДВ за ставкою 0 % (крім експорту окремих видів с/г товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення ПДВ*; порядок складання цих ПН у цій статті розглядатися не буде).
  • Податкова накладна на експорт окремих видів с/г товарів Мова йде про податкову накладну (ПН), яка має складатися на операцію експорту окремих видів с/г товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення (РЕЗ) ПДВ. Давайте поговоримо, як вона буде заповнюватися.
  • Компенсуюча податкова накладна Зміни, внесені наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400, торкнулися заповнення компенсуючої ПН. Це ті ПН, які складаються згідно з п. 198.5 ПКУ. Щоправда, йдеться не про всі компенсуючі ПН, а тільки про ті, які складені у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів / послуг не в господарській діяльності. Давайте розберемо, що ж змінилося.
  • Податкова накладна на пільгові операції ПДВ-пільгованими є постачання, які відбуваються при здійсненні операцій, зазначених у ст. 197 ПКУ, підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ і відповідно до міжнародних договорів. На відміну від операцій, які оподатковуються за нульовою ставкою (п. 195.1 ПКУ), ці операції не є оподатковуваними.
  • Мінбазна податкова накладна Неминучим супутником дешевих продажів є застосування так званої мінбази. Це ситуація, коли товар / послуги / необоротні активи продаються дешевше за ціну придбання (або звичайних цін / балансової вартості), а податкові зобов’язання дотягуються до рівня ціни придбання / звичайної ціни / балансової вартості. А отже, на суму такого дотягування потрібно скласти окрему ПН.
  • Податкова накладна на постачання в Україні окремих видів с/г товарів Для товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення ПДВ (далі — окремі види товарів), встановлено свої особливості складання не тільки експортної податкової накладної (ПН), а й ПН на внутрішні постачання (постачання на митній території України).
  • Податкова накладна на міжнародні перевезення До міжнародних перевезень застосовують нульову ставку ПДВ. Розглянемо, як оформити податкову накладну в цьому випадку.
  • Календар бухгалтера на жовтень 2024 року
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі