У загальному вигляді формула для розрахунку коефіцієнта розподілу встановлена в п. 199.2 ПКУ і виглядає так:
Завдяки табл. 1 дод. Д5 до декларації з ПДВ порахувати цей показник не так складно: у гр. 4 і 5 наведені рядки декларації, показники яких треба взяти для визначення чисельника і знаменника формули, а в гр. 6 і 7 наведена формула для розрахунку коефіцієнта. Для визначення обсягу оподатковуваних операцій із загального числа операцій виключаються пільгові та необ’єктні постачання. Вони зазначені в:
— ряд. 5 декларації (постачання необ’єктних товарів / послуг; постачання послуг з місцем постачання за межами України; постачання товарів / послуг, звільнених від оподаткування ПДВ);
— ряд. 2.2 декларації (вивезення товарів, звільнених від оподаткування ПДВ, наприклад експорт відходів та брухту чорних і кольорових металів, пільга встановлена в п. 23 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).
Суворо кажучи, вже протягом багатьох років існує два коефіцієнти розподілу: ЧВ, який визначається як частка оподатковуваних операцій у загальному обсязі операцій (гр. 6 табл. 1 дод. Д5), і зворотний йому показник, іноді його називають антиЧВ, що розраховується за формулою (гр. 7 табл. 1 дод. Д5):
АнтиЧВ = 100 - ЧВ.
Саме антиЧВ є головним у розподілі ПДВ. Фактично він показує частку неоподатковуваних операцій у загальному обсязі операцій з постачання. А компенсуючі розподільчі ПЗ нараховуються саме на неоподатковувану частку. Тобто для розподілу ПДВ і річного перерахунку застосовується саме коефіцієнт антиЧВ.
ПКУ передбачає два варіанти визначення ЧВ протягом року: