Можливо, ви чули, що ФОП може перейти на спрощенку тільки раз на рік? І це правда, але тільки в тому випадку, якщо він переходить на ЄП із загальної системи (п.п. 298.1.4 ПКУ).
Якщо ж він «подорожує» в межах єдиного податку, такого обмеження немає: групу / ставку ЄП (3 % ↔ 5 %) можна оновлювати скільки завгодно разів на рік! Але є технічне обмеження: змінити групу / ставку ЄП можна тільки з початку кварталу.
Тож і виходить, що
як би часто вам не хотілося міняти групу / ставку спрощенки, технічно це можливо не частіше ніж раз на квартал
При цьому переходити можна як у старшу групу, так і в молодшу — жодних обмежень у ПКУ немає. Звісно — якщо ви відповідаєте вимогам до новообраної групи в плані доходу, видів діяльності і найманих працівників.
І ставку ЄП групи 3 можна міняти як 3 % → 5 %, так і 5 % → 3 %. При цьому розуміємо, що це спричиняє ПДВ-наслідки (див., зокрема, статтю «Анулювання ПДВ-реєстрації: здійснюємо умовний продаж за п. 184.7 ПКУ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29).
Для цього треба зробити тільки одну дію — надати в податкову ту ж саму заяву, яку ви вже подавали, коли вперше обирали спрощенку (Заява про право застосування спрощеної системи оподаткування), але з позначкою «Внесення змін». Відправити її можна онлайн через Електронний кабінет (ідентифікатор заяви — F0102003).
При цьому якщо мова про перехід / зміну, що супроводжуються ПДВ-реєстрацією / анулюванням ПДВ-реєстрації, також слід подбати про ПДВ-аспект (детально буде розглядатися далі).