У разі звільнення працівника (крім звільнення за порушення трудової дисципліни) він може звернутися до роботодавця з заявою про надання невикористаної відпустки з наступним звільненням (див. ст. 3 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР, далі — Закон про відпустки).
У загальному випадку відмовити в наданні такої відпустки роботодавець не може. Єдиний виняток — звільнення у зв’язку з закінченням строку трудового договору, коли працівник може отримати відмову. Проте якщо роботодавець не проти, то чинність строкового трудового договору продовжується до закінчення відпустки (див. лист Мінсоцполітики від 31.01.2012 № 30/13/133-12).
Датою звільнення в цьому разі є останній день відпустки. Виходити працівнику на роботу після завершення відпустки, щоб його цим днем звільнили, не потрібно.
Чи є ще варіанти звільнення працівника у відпустці, якщо виникла така потреба? Відповідь на це запитання залежить від підстави звільнення. Воно може відбуватися:
— з ініціативи працівника або
— з ініціативи роботодавця чи
— з інших причин, наприклад за угодою сторін, у зв’язку із закінченням строку трудового договору, обранням на виборну посаду тощо.
Розглянемо кожну групу окремо.