Теми статей
Обрати теми

ФОП торгував із післяплатою без РРО: що тепер?

Хмелевський Ігор, податковий експерт
Податківці взялися за інтернет-торгівлю. Ви вже чули про листи фізособам, які торгують онлайн без ФОП-реєстрації. Тепер фокус на зареєстрованих ФОП, які отримують післяплату за продажі через пошту. Пояснюємо, як ДПСУ відстежує такі операції, чому вимагає РРО/ПРРО, навіть без законних підстав, і як захиститися від штрафів.

Як контролюють інтернет-торгівлю

Такий розвиток подій був цілком передбачуваним. Ба більше, головні фіскали відверто попереджали, що саме так і буде. У роз’ясненні ДПСУ від 02.04.2025 йшлося, зокрема про те, що з 1 березня поточного року встановлено контроль не тільки за звичайними «фізиками» (про них ми розповідали у статті «Продав речі через інтернет і отримав лист від податківців: що робити?» // «Податки & бухоблік», 2025, № 43), а й за фізособами — підприємцями, які отримують кошти на свої рахунки як післяплату за товари, продані через інтернет, однак не мають зареєстрованих РРО/ПРРО.

Суто технічно такий контроль здійснюється через небанківських надавачів платіжних послуг (ННПП). Зауважте, що вони роблять це не зі своєї волі, а тому, що законодавство змушує їх це робити. Після останніх змін, унесених Мінфіном до форми і змісту розрахункових документів, інформацію про зарахування інтернет-торговцям післяплати за відвантажений ними товар податківці отримують з фіскальних чеків за формою № ФКЧ-3. Їх ННПП зобов’язані видавати за кожною операцією й одночасно надсилати на сервер ДПСУ. При цьому такий чек містить суму переказу, а також інформацію про його отримувача, тобто про продавця: прізвище, ім’я, по батькові та податковий номер.

Це дає змогу податківцям ідентифікувати ФОП, що торгують через інтернет, і з’ясувати, є в них РРО/ПРРО чи ні. Якщо немає, то, на думку фіскалів, такі ФОП порушують порядок проведення розрахунків. Та чи так це насправді?

Чому ДПСУ вимагає РРО/ПРРО

Для більшої конкретики говоритимемо про ФОП, що продають товар за післяплатою із залученням як перевізника «Нової пошти». При цьому післяплату від покупця отримує і перераховує продавцеві NovaPay — фінансовий партнер «Нової пошти». Відповідно, податкова завдяки описаному вище механізму отримує інформацію про кожну таку транзакцію.

Ексклюзивний матеріал
Увійдіть, щоб продовжити читання Щоб прочитати цю статтю повністю, будь ласка, увійдіть до свого акаунта або зареєструйтесь, якщо ви ще не з нами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі