Теми статей
Обрати теми

Мобілізований ФОП та списання податкових боргів: сьогодні та завтра

Клец Віталіна, податковий експерт
Після демобілізації ФОП мають лише 10 днів на подання заяви до податкової, щоб уникнути сплати податків і ЄСВ за час служби. Більш того, на практиці система працює зі збоями — виникають борги, штрафи та інші проблеми. У цій статті розглянемо, як сьогодні діє звільнення та які зміни плануються.

Що маємо на сьогодні

Одразу зазначимо, що поки що всі ці розмови про покращення ситуації для мобілізованих ФОП — це саме розмови. Якихось зареєстрованих у ВРУ законопроєктів зі змінами до ПКУ ми не бачимо. Тобто, по суті, йде напрацювання ідей. Які, може, колись і будуть реалізовані, але, судячи з усього, не так швидко, як хотілося б.

Тому

для ФОП, які мобілізуються / демобілізуються прямо зараз, діють чинні правила звільнення від ЄП, ПДФО, ВЗ та ЄСВ за себе. Поки що вони не змінилися, тому розслаблятися не можна!

Пригадаємо їх? Авжеж.

Звільнення від ЄП та ВЗ за себе. Це звільнення доступне для будь-якого мобілізованого ФОП на ЄП (або ФОП, залученого до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу) — п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Можна не сплачувати ЄП та ВЗ за себе і не подавати декларацію єдиноподатника за період служби в ЗСУ. І не має значення:

— є у ФОП наймані працівники чи ні (категорія 126.02 БЗ),

— веде він бізнес паралельно зі службою в ЗСУ чи ні (категорія 107.01.05 БЗ);

— де він зареєстрований (стоїть на обліку) і чим займається;

— в якій групі спрощенки працює.

Податківці з цим уже давно не сперечаються: — звільнення від ЄП діє як для груп 1 та 2 — категорія 107.05 БЗ, так і для групи 3 — категорія 107.01.05 БЗ, а від ВЗ — для всіх спрощенців, категорія 126.02 БЗ.

Але щоб скористатися цим звільненням, треба встигнути протягом 10 днів (!) після демобілізації (лікування чи реабілітації) подати до податкової:

1) заяву про звільнення від ЄП та ВЗ (у довільній формі);

2) копію військового квитка чи іншого документа про мобілізацію

Якщо не встигнути — звільнення не спрацює і доведеться все сплачувати!!!

Звільнення від ПДФО та ВЗ за себе. Це звільнення доступне для будь-якого мобілізованого ФОП на загальній системі (ЗС) (або ФОП, залученого до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу) — п. 25 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Можна не сплачувати ПДФО та ВЗ за себе і не подавати декларацію про майновий стан і доходи за період служби в ЗСУ. Звільненням можуть скористатися навіть ФОП, у яких є наймані працівники або які ведуть бізнес паралельно зі службою в ЗСУ (категорії 104.01 БЗ, 104.13 БЗ, 126.02 БЗ).

І умова тут така сама, як і для спрощенців:

подати податківцям заяву про звільнення від ПДФО та ВЗ та копію військового квитка слід протягом 10 днів після демобілізації, лікування чи реабілітації

Не встигли — доведеться сплачувати всі податки (втім, якщо під час служби ФОП не вів бізнес, його ПДФО та ВЗ будуть нульовими).

Звільнення від ЄСВ за себе. Це звільнення доступне тільки для ФОП, що не є роботодавцями / без найманих працівників (як для єдиноподатників, так і для загальносистемників), якщо вони мобілізовані, або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації (п.п. 92 розд. VIII Закону № 2464*), або призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (п.п. 918 розд. VIII Закону № 2464).

Наявність доходу, прописка, вид діяльності тощо ролі не відіграє. Головне — не бути роботодавцем.

* Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.

Насправді, норми пп. 92 та 918 розд. VIII Закону № 2464 викликають запитання. Адже мобілізованому (призваному) ФОП-роботодавцю вони фактично дають відстрочку 180 днів після демобілізації на сплату ЄСВ, нарахованого на виплати працівникам. А про продовження строків сплати ЄСВ за себе взагалі нічого не кажуть. Тобто, в принципі, можуть виникнути сумніви щодо необхідності сплати ЄСВ за себе таким ФОП.

Але ж, на жаль, ні.

ЄСВ за себе мобілізований ФОП-роботодавець, виходить, також має сплачувати

На це вказує норма з передостаннього абзацу п.п. 3 п. 2 розд. IV Інструкції № 449*. Про це кажуть і податківці у своєму роз’ясненні (див. категорію 201.04.01 БЗ).

* Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449.

При цьому в тому ж п.п. 92 та розд. VIII Закону № 2464 є норма, що «під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» для платників єдиного внеску, визначених у статті 4 цього Закону, призваних на військову службу під час мобілізації або залучених до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їхньої військової служби зупиняється застосування норм статті 25 цього Закону» (фактично те ж саме сказано в п.п. 918 розд. VIII Закону № 2464).

Тобто

заходи впливу та стягнення (зокрема, штрафи) під час військової служби не застосовуються, у т. ч. до ФОП, які є роботодавцями

При цьому в будь-якому разі (хоч є право на звільнення від ЄСВ за себе, хоч його немає, через те що ФОП є роботодавцем) ФОП повинен (пп. 92, 918 розд. VIII Закону про ЄСВ):

протягом 10 днів після демобілізації (лікування чи реабілітації) надати до податкової:

1) заяву за формою додатка 1 до Інструкції № 449;

2) копію військового квитка чи іншого документа із зазначенням даних про призов

Якщо вкладетеся у цей строк, можна буде:

— якщо ФОП не є роботодавцем, то взагалі не сплачувати ЄСВ за себе і не звітувати за нього, починаючи з місяця, в якому вас призвали (з першого календарного дня) і закінчуючи місяцем демобілізації (до останнього календарного дня) — категорія 201.04.02 БЗ. Щоправда, є нюанс щодо звітування:

якщо мобілізований ФОП знімається з держреєстрації, то податківці хочуть бачити разом з його ліквідаційною декларацією і ЄСВ-додаток, навіть нульовий (категорія 201.06.02 БЗ)

— якщо ФОП є роботодавцем, то сплатити ЄСВ і подати звітність після демобілізації.

А якщо ФОП не встигне подати заяву протягом 10 днів? Тоді доведеться сплатити ЄСВ за час служби в ЗСУ і відзвітувати за нього. Також буде відповідальність за несвоєчасне виконання цих обов’язків. Втім, тут є, зокрема, такі нюанси:

— будь-який ФОП міг не сплачувати ЄСВ за себе (і не звітувати за нього) за період з 01.03.2022 по 31.12.2024, бо в цей час діяла можливість (без подання заяви) несплати ЄСВ для всіх ФОП (і мобілізованих, і ні) — п. 919 розд. VIII Закону про ЄСВ;

— по-друге, ФОП на ЗС мав право не сплачувати ЄСВ за себе за місяці без прибутку.

Зразки заяв після демобілізації. Ясна річ, що 10 днів після мобілізації — це всього нічого. Тож щоб зекономити час, краще надіслати всі документи онлайн через Електронний кабінет.

Готових бланків там немає, тому формуємо заяви самотужки: роздруковуємо, заповнюємо (рис. 1 та 2), потім скануємо заяву з військовим квитком в один файл формату .pdf та відправляємо через пункт меню «Листування з ДПС».

Усього вам знадобіться дві заяви: одна — не звільнення від ЄП та ВЗ (або від ПДФО та ВЗ) та друга — на звільнення від ЄСВ.

img 1

img 2

* Повністю заяву можна завантажити тут

У чому проблема на сьогодні

Згадані вище звільнення реалізуються за допомогою подання документів постфактум (після демобілізації). Тобто податківці довідуються про мобілізацію ФОП (і, відповідно, про його право на звільнення) лише згодом.

Тож часто буває так, що у мобілізованого ФОП накопичуються борги. На практиці найбільше проблем виникає у спрощенців груп 1 та 2. Зазвичай їм продовжують нараховувати аванси з ЄП та ВЗ до самої демобілізації. Звідси з’являються податкові борги, штрафи, блокування рахунків, ризик втратити спрощенку та інші «радощі» боржників.

То як бути? Податківці радять скористатися процедурою відстрочки (категорія 107.05 БЗ). Але до рекомендацій податківців є дуже багато запитань.

На наш погляд,

якщо у ФОП є така можливість, то можна подати податківцям заяву про неможливість до демобілізації + копію військового квитка або іншого документа про мобілізацію ФОП. А після демобілізації — подати документи про звільнення (див. вище)

Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Що робити мобілізованому ФОП, щоб йому списали нарахований єдиний податок?» // «Податки & бухоблік», 2025, № 9.

До речі, податківці нещодавно наводили зразок відповідної заяви. Завантажити його можна тут.

Але, знов-таки, все це не досить логічно та викликає багато запитань, тож сьогодні говорять про вирішення цієї проблеми на централізованому (у т. ч. законодавчому) рівні.

Які плани на майбутнє?

1. Стоп ЄП та ВЗ. Для спрощенців груп 1 та 2 пропонують прямо передбачити, що «авансові внески з єдиного податку та військового збору не нараховуються мобілізованому ФОП починаючи з місяця, в якому податковою отримано інформацію про мобілізацію до місяця демобілізації» (див. також п. 4 нижче). Тобто ще до демобілізації ФОП, як тільки податківці отримують інформацію, що ФОП мобілізовано, вони припиняють здійснювати нарахування. А вже нараховані податки та штрафи мають бути скасувані.

Про ЄСВ поки мова не йде, але не думаємо, що його залишать поза увагою.

2. Замість 10 днів — 180. Щоб скористатися мобілізаційним звільненням, наразі ФОП повинен не проґавити ті 10 днів після демобілізації і мерщій подавати заяву на звільнення. Це — нереально короткий строк. Його пропонують збільшити до 180 днів, щоб демобілізовані ФОП могли адаптуватися до цивільного життя і спокійно подати заяву на звільнення. Податкова вже напрацювала відповідні пропозиції і розраховує на підтримку Мінфіну та парламенту в їх ухваленні.

3. Сплатити після війни. Якщо ФОП не подасть заяву на звільнення протягом 180 днів після демобілізації, йому таки доведеться сплатити податки та ЄСВ за час служби в ЗСУ (їх нарахують). Але якщо він сплатить все протягом 180 днів після скасування воєнного стану, штрафів за затримку не буде.

4. Автообмін даними між ДПС та Міноборони. Планується, щоб інформація про мобілізованих та демобілізованих ФОП надходила в податкову від Міноборони. ДПС пропонує налагодити пряму інтеграцію з військовими реєстрами. Таким чином, податківці зможуть оперативно дізнаватися про призов ФОП і автоматично оновлювати його статус у своїй системі.

5. Операція «пошук мобілізованих ФОП». На сьогоднішній день податківці проводять інвентаризацію листів від ФОП про мобілізацію, щоб списати їм нараховані податки. До речі, ми з самого початку рекомендували мобілізованим ФОП за можливості інформувати податківців про факт мобілізації і просити припинити нарахування ЄП та ВЗ. Тож є шанс, що зараз ці листи візьмуть до уваги. Можете ним скористатися і теж направити листа в податкову*.

* Зразок його знайдете в статті «ФОП на ЄП мобілізовано у 2024: чи повідомляти податкову?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 58.

6. Безвісти зниклі ФОП. Планується вирішити проблему нарахування податків по зниклим безвісти мобілізованим ФОП. Наразі немає механізму зупинки або скасування нарахувань, якщо в податкову звертається не сам ФОП, а його родичі. Та навіть скасувати ФОП-реєстрацію такої особи — той ще квест. Тож чекатимемо на вирішення і цієї проблеми.

7. «Гарячі лінії». Що створено вже сьогодні, так це консультаційна допомога податківців для мобілізованих ФОП. У кожному регіоні вже працюють робочі групи та спеціальні «гарячі лінії», куди може зателефонувати як сам мобілізований ФОП, так і його родичі. Їх перелік ви зайдете на сайті ДПС за посиланням. Також не забувайте про Контакт-центр ДПС, тел.: 0800 501 007.

Податківці запевняють, що вже працюють над тим, щоб зміни були ухвалені якнайшвидше, і очікують підтримки ВРУ на законодавчому рівні.

Висновки

  • Автоматичні звільнення мобілізованих ФОП від податків лише обговорюються, законопроєкти ще не подані.
  • На сьогоднішній день, щоб отримати звільнення від ЄП, ПДФО, ВЗ або ЄСВ, потрібно подати заяву та копію військового квитка протягом 10 днів після демобілізації (лікування / реабілітації).
  • Звільнення від ЄП, ПДФО та ВЗ працюють незалежно від наявності працівників, виду діяльності чи групи спрощенки, але тільки за умови подання заяви.
  • З ЄСВ складніше — звільнення діє тільки для ФОП без працівників і тільки за умови подання заяви встановленої форми.
  • Наразі є проблеми накопичення боргів у мобілізованих ФОП (особливо у спрощенців груп 1 і 2) через автоматичне нарахування їм ЄП, ВЗ та ЄСВ під час служби.
  • Вирішити ці проблеми намагаються податківці за підтримки ВРУ та міністерств, зокрема планують автоматично зупиняти нарахування ЄП та ВЗ мобілізованим ФОП, списати вже нараховані борги та штрафи, продовжити строк подання заяви про звільнення з 10 до 180 днів, налагодити обмін даними між податковою і Міноборони, скасувати нарахування для безвісти зниклих ФОП.
  • Вже сьогодні мобілізовані ФОП та їхні родичі можуть зателефонувати на спеціальні «гарячі лінії» ДПС. Окрім того, податківці моніторять листи / скарги від мобілізованих ФОП з метою скасування нарахованих податків, тож можна надіслати листа.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі