Теми статей
Обрати теми

Інтернет-торгівля за попередньою оплатою та ПН за щоденними підсумками

Казанова Марина, податковий експерт
Лист ДПСУ від 07.04.2025 № 1850/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Для складання ПН за щоденними підсумками операцій операції з постачання товарів / послуг повинні здійснюватися кінцевому споживачеві, а розрахунки за такі товари / послуги мають проводитись за готівку в один із способів, визначених п. 201.4 ПКУ.

При дотриманні вимог, визначених п. 201.4 ПКУ, платник податку може за щоденними підсумками операцій складати одну податкову накладну виходячи з загальної (повної) вартості поставленого товару (без врахування комісії за надання послуг еквайрингу)

Ситуація. Платник ПДВ здійснює операції з продажу товарів кінцевим споживачам (неплатникам ПДВ) через інтернет-сайт. Від покупців спочатку надходить попередня оплата за товар (за допомогою інтернет-еквайрингу), а передача поштовому перевізнику товару для відправки здійснюється лише згодом (через декілька днів / тижнів після оплати). У податківців запитали: чи можна в цьому випадку складати на отримані оплати податкову накладну (ПН) за щоденними підсумками операцій?

Нагадаємо, що викликане подібне запитання тим, що

є роз’яснення податківців, в яких вони говорять, що ПН за щоденними підсумками операцій не може складатися на попередні оплати

Запитання платника до податківців було сформульовано так:

«якщо покупці сплатили за товари картками на сайті 10.03.2025 (і в цей же день підприємство на отримані інтернет-еквайрингові оплати склало фіскальні чеки РРО), а передача оплачених товарів поштовому перевізнику відбуватиметься 12.03.2025: чи має право в такому випадку ТОВ відповідно до п. 201.4 ПКУ на всі отримані протягом 10.03.2025 від покупців оплати скласти податкову накладну за щоденними підсумками операцій (з типом причини «11»)? Чи в цьому випадку слід складати окремі податкові накладні на кожного покупця — неплатника ПДВ (з типом причини «02») за загальними правилами? Адже згідно з п. 201.4 ПКУ податкові накладні за щоденними підсумками операцій дозволено складати, зокрема, при здійсненні розрахунків з кінцевими споживачами (неплатниками ПДВ) через РРО. А в цьому випадку така умова виконана. До того ж складання податкових накладних за щоденними підсумками операцій (з урахуванням усієї суми розрахунків за касовими чеками за день — відповідно до даних РРО) впроваджено, аби не складати податкові накладні під кожний чек».

Відповідь податківців. Податківці, відповідаючи на запит, дещо скоротили це запитання. Але вони не говорять про те, що ПН за щоденними підсумками операцій не може складатися на аванси, а лише зазначають, що відповідно до п. 201.4 ПКУ для складання ПН за щоденними підсумками операцій:

(1) такі операції з постачання товарів / послуг повинні здійснюватися кінцевому споживачеві, а

(2) розрахунки за такі товари / послуги мають проводитись за готівку в один із способів, визначених п. 201.4 ПКУ:

— через касу / РРО та/або ПРРО;

— через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій безпосередньо на рахунок постачальника.

І далі говорять про те, що якщо ці умови виконуються, то платник може складати на цю операцію ПН за щоденними підсумками операцій, виходячи із загальної (повної) вартості поставленого товару (без врахування комісії за надання послуг еквайрингу).

У нашому випадку наче всі умови дотримано: і про продаж кінцевому споживачеві, і про спосіб оплати, і про фіскалізацію операції (чек РРО оформлено датою отримання попередньої оплати). Але тут «насторожують» слова податківців, що така ПН складається, виходячи з загальної повної вартості поставленого товару. Але ж у нас товар ще не поставлений, а є тільки оплата. При цьому враховуючи, що є попередня оплата за товар, то ПН не може бути складена іншою датою, ніж дата оплати* (навіть якщо оформлення чека РРО/ПРРО буде «відтягнуто» до дати передачі товару для відправки). Якщо перша подія — оплата, то ПН має бути складена датою оплати, а на цю дату в нашому випадку товар не поставлено (не передано для відправки).

Отже, відповідь податківців є доволі неоднозначною.

* Зазначимо, що ПН за щоденними підсумками операцій є альтернативою складання «звичайних» ПН (ПН за правилом «першої події»). Так, у п. 201.4 ПКУ сказано, що ПН за щоденними підсумками операцій складається, якщо не було складено на операцію «звичайну» ПН. Тобто дата виникнення ПЗ за операцією має бути однаковою, як для випадку, якщо на операцію складається ПН за щоденними підсумками операцій, так і якщо складається «звичайна» ПН. Це підтверджують і листи податківців (див., зокрема, листи ДПСУ від 24.02.2025 № 162/2/99-00-24-01-03-02, від 06.02.2025 № 549/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК).

Інші роз’яснення податківців щодо подібної ситуації. Роз’яснення податківців з цього питання є різними:

1) у листі ДПСУ від 26.02.2025 № 1016/ІПК/99-00-21-03-02 податківці говорять, що у разі, якщо відвантаження товарів / послуг постачальником та їх оплата покупцем через небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій здійснюються не протягом одного календарного дня (у різні дати), то за такими операціями не може бути складена ПН за щоденними підсумками операцій. У цьому випадку застосовуються загальні правила складання ПН;

2) для ситуації з оплатою фізичними особами — кінцевими споживачами телекомунікаційних послуг (зокрема, послуг доступу до інтернету) — податківці говорять, що якщо ці послуги оплачуються авансом, то ПН за щоденними підсумками операцій не може бути складена. У цьому випадку, оскільки є безперервний характер постачань, має складатися зведена ПН як на ритмічні постачання (категорія 101.16 БЗ). Подібні висновки містяться і в листах ДПСУ від 31.12.2024 № 6025/ІПК/99-00-21-03-02, від 05.12.2019 № 1735/6/99-00-07-03-02-15/ІПК. Хоча є листи податківців, в яких вони не висувають вимоги про збіг дати оплати і дати надання послуг для складання ПН за щоденними підсумками операцій, а лише говорять, що якщо за операцією постачання послуг із доступу до мережі «Інтернет» фізичній особі першою подією є оплата за такі послуги, зокрема із застосуванням платіжної картки, то обов’язок щодо складання ПН виникає на дату зарахування коштів на рахунок підприємства (лист ДПСУ від 06.02.2025 № 549/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК);

3) для ситуації попередньої оплати кінцевими споживачами освітніх послуг (коли фізособа сплачує за освітні послуги, які будуть надаватися потім — протягом певного періоду) в листі ДПСУ від 17.08.2020 № 3388/ІПК/99-00-05-06-02-06 податківці казали, що оскільки це авансова оплата, то ПН за щоденними підсумками операцій не може складатися. Водночас у листі ДПСУ від 08.09.2023 № 2902/ІПК/99-00-21-03-02-06 в аналогічній ситуації податківці не заперечували право платника на складання ПН за щоденними підсумками операцій.

Який висновок? Отже,

без ризиків для складання ПН за щоденними підсумками операцій буде ситуація, коли дата оплати, дата чека РРО/ПРРО, оформленого продавцем, та дата передання товару поштовому перевізнику для відправки покупцю припадатимуть на один день

Якщо ж оплата надійшла раніше, а відправка буде тільки згодом — то тут уже можливість складання ПН за щоденними підсумками операцій під питанням. Щодо п. 201.4 ПКУ, то, насправді, з цього приводу він доволі неоднозначний. З одного боку, він нічого не говорить про збіг дат відвантаження і оплати, як умови складання ПН за щоденними підсумками операцій. З іншого боку, не зовсім зрозуміло, що мається на увазі в п. 201.4 ПКУ «під підсумком операцій». Які це операції? Зрозуміло, що коли отримання товару і розрахунок за нього відбуваються одночасно, то це операції продажу товару, що відбулися за день. А якщо це були лише операції приймання оплати (без фактичної передачі товару покупцю)?

Зрозуміло, що якщо мова йде про розрахунки, які проводяться через РРО/ПРРО, то мова йде про підсумок виторгу за день за даними РРО/ПРРО. Але відповідно до ст. 2 Закону про РРО* розрахунковий документ — документ установленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг. А якщо товар ще не відправлено покупцю, а є лише оплата, то чи можна говорити, що вже відбувся факт продажу?

* Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 № 265/95-ВР.

Отже, враховуючи неоднозначні роз’яснення податківців для ситуації, коли при дистанційній торгівлі оплата (попередня), отримана від покупця, відбувається в один день, а відвантаження цього товару (передача товару для відправлення) відбуватиметься в інший — бажано щодо можливості складання ПН за щоденними підсумками операцій отримати індивідуальну податкову консультацію. Хоча, як свідчить цей лист податківців, направлення запиту податківцям ще не гарантує отримання однозначної відповіді на запитання.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі