Теми статей
Обрати теми

Податківці не виводять з ризикових: йдемо до суду

Амброзяк Наталя, юрист
У цій статті поговоримо про судове оскарження рішень щодо включення платника ПДВ до ризикових. А запитань виникає у зв’язку з цим багато. Як і куди подавати позов? Скільки часу є у платника, щоб звернутися до суду? Чи зупиняється виконання рішення тоді, коли ми судимося за протиправність ризиковості? І взагалі, чи має сенс звертатися до суду? Даємо відповіді на ці запитання та даємо корисні поради далі.

Звертаємося до суду: процедура

Який строк для подання позову? Строк подання позову до суду залежатиме від того, чи зверталися ви з адміністративною скаргою до центральної комісії. При цьому орієнтуватися треба не на ПКУ, а на КАСУ. Саме такі правила диктує нам наразі Верховний Суд (див., наприклад, постанови ВС від 23.01.2025 у справі № 380/9517/23, від 16.12.2020 у справі № 520/3902/2020). Податківці тільки підхоплюють цю позицію (див. БЗ 101.18).

А КАСУ встановлює такі строки (ст. 122 КАСУ):

1) 6 місяців — якщо звертаємося до суду без використання процедури адміноскарження. Початок відліку: з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав (за загальним правилом це — день отримання спірного рішення) (ч. 2 ст. 122 КАСУ);

2) 3 (6) місяців — якщо звертаємося до суду після проходження процедури адміноскарження. Початок відліку: 3 місяці — з дня вручення платнику рішення, а 6 місяців — з дня його звернення зі скаргою до фіскалів. При цьому 3 місяці застосовуємо у разі отримання рішення за скаргою, а 6 місяців — якщо рішення за скаргою податківці не надіслали у встановлений строк (ч. 4 ст. 122 КАСУ).

Проте формально строк у 6 місяців з п. 2 не має застосовуватися. Справа ось у чому. Якщо податківці не надіслали рішення за адмінскаргою щодо ризиковості, то вважається, що така скарга повністю задоволена (п. 16 Порядку оскарження № 1165*). Хоча підкреслимо: усе це тільки формально, бо на практиці принцип автоматичного задоволення скарги далеко не завжди працює. Та й податківці зазвичай зараз вчасно надсилають свої рішення за скаргами.

* Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затверджений постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.

Ексклюзивний матеріал
Увійдіть, щоб продовжити читання Щоб прочитати цю статтю повністю, будь ласка, увійдіть до свого акаунта або зареєструйтесь, якщо ви ще не з нами.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі