Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки

Редакція ОП
Оплата праці Листопад, 2008/№ 9
Друк
Лист від 03.10.2008 р. № 641/13/84-08

МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

Щодо обчислення середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки

Лист від 03.10.2008 р. № 641/13/84-08

 

Департамент з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці розглянув лист і повідомляє.

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток (щорічної, додаткових у зв’язку з навчанням, творчої, працівникам, які мають дітей) провадиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100 (далі — Порядок).

Нарахування виплат за час відпустки провадиться відповідно до пункту 7 Порядку шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

При обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпустки включаються: основна заробітна плата (оклад, тарифна ставка); доплати і надбавки, премії, що не носять разового характеру; винагороди за підсумками річної роботи та вислугу років, виплати за час, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Необхідно зазначити, що середній заробіток зберігається за працівником як за час щорічної, так і за час інших додаткових відпусток, передбачених законодавством.

Чинним законодавством (п. 22 ст. 20 та п. 1 ст. 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») передбачається надання громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих днів на рік.

Отже,

заробітна плата, яка зберігається за працівником за час зазначеної додаткової відпустки, включається при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки.

 

Директор Департаменту О. Товстенко

 

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

 

Як ураховуються відпускні за додаткову відпустку при розрахунку середньої зарплати для оплати щорічної відпустки

 

Особи, віднесені до категорій 1 та 2 постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на додаткові відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік. Такі відпустки не належать до щорічних відпусток, які надаються відповідно до п. 1 ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР. Їх слід відносити до інших видів відпусток. На це звертало увагу Мінпраці в листах від 17.11.2006 р. № 415/13/116-06, від 10.06.2008 р. № 149/13/116-08. У зв’язку з цим при розрахунку відпускних за щорічну відпустку виникає запитання: чи включається до такого розрахунку сума оплати додаткової відпустки працівнику-чорнобильцю, що була в розрахунковому періоді?

У листі, що коментується, Мінпраці відповідає, що заробітна плата, яка зберігається за працівником-чорнобильцем за час зазначеної додаткової відпустки, включається при обчисленні відпускних для оплати часу щорічної відпустки. Це випливає з п. 3 Порядку нарахування середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, згідно з яким при обчисленні відпускних за щорічну відпустку враховуються виплати за час, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, службового відрядження, вимушеного прогулу тощо). Незважаючи на те що додаткова відпустка чорнобильцям не належить до виду щорічних відпусток, Мінпраці робить справедливий висновок щодо включення суми оплати додаткової відпустки чорнобильцю до розрахунку відпускних за щорічну відпустку.

Разом з тим при наданні додаткових відпусток чорнобильцям слід ураховувати особливості їх надання порівняно до щорічних відпусток.

По-перше, додаткові відпустки чорнобильцям визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII як пільга та компенсація. На відміну від щорічних відпусток, така відпустка не пов’язана з робочим процесом і надається незалежно від часу роботи на підприємстві, в установі, організації.

По-друге, джерелом покриття витрат на додаткові відпустки чорнобильцям є кошти Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, у той час як джерелом покриття витрат на оплату щорічних відпусток є кошти підприємств, призначених на оплату праці, а для бюджетних установ та організацій — бюджетні асигнування.

У зв’язку з цим на відпустки, що надаються на підставі статей 20 та 21 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII, не може бути поширено порядок надання щорічної відпустки, право на її перенесення та поділ, а також право на виплату компенсації, передбачену ст. 24 Закону України «Про відпустки».

Наостаннє зазначимо, що при розрахунку оплати часу щорічних відпусток вам буде в нагоді корисна інформація та практичні приклади, наведені у статті фахівця Мінпраці в газеті «Оплата праці», 2008, № 1, с. 14.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі