Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Оплата за роботу в нічний час

Редакція ОП
Оплата праці Листопад, 2008/№ 9
Друк
Відповідь на запитання

Оплата за роботу в нічний час

 

Неля СИНЬКО, начальник відділу організації заробітної плати та вдосконалення законодавства з оплати праці Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці Міністерства праці та соціальної політики України

 

Відповідно до ст. 54 КЗпП тривалість роботи в нічний час скорочується на одну годину. Чи необхідно зменшувати працівнику оплату (оклад) за роботу в нічний час?

(м. Чернігів)

 

Відповідно до

ст. 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР основна заробітна плата (оклад) — це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки).

Робочий час — це час, протягом якого працівник зобов’язаний працювати відповідно до трудового договору та законодавства про працю. Отже, власник вправі вимагати від працівника протягом робочого часу виконання трудових обов’язків, додержання правил внутрішнього розпорядку. У разі, коли працівнику за трудовим договором установлено оклад, і він виконав місячну норму праці (норму часу), по закінченні місяця підприємство виплачує належну працівникові заробітну плату.

Статтею 54 Кодексу законів про працю України

(далі — КЗпП) установлено, що при роботі в нічний час установлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Отже, працівник, який працює в нічний час, виконує встановлену йому норму праці, оскільки працює на годину менше відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до

ст. 108 КЗпП робота в нічний час оплачується в підвищеному розмірі, що встановлюється генеральною, галузевою (регіональною) угодами та колективними договорами, але не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

Генеральною угодою між Кабінетом Міністрів України, всеукраїнськими об’єднаннями організацій роботодавців і підприємців та всеукраїнськими профспілками і профоб’єднаннями на 2008 — 2009

роки за роботу в нічний час установлено доплату в розмірі 35 відсотків годинної тарифної ставки (посадового окладу) за кожну годину роботи в цей час*.

* Щодо необхідності дотримання норм Генеральної угоди див. лист Мінпраці від 04.07.2008 р. № 435/13/84-08 та статтю «Генугода — договір між владою, роботодавцями та профспілками» // «Оплата праці», 2008, № 4, с. 4, 8. —

Прим. ред.

Виходячи з вищевикладеного,

працівникові, який працював у нічний час, необхідно нарахувати денний оклад та доплату за кожну годину роботи в нічний час.

При визначенні годинної ставки для оплати нічного часу необхідно місячний оклад працівника розділити на місячну норму тривалості робочого часу на відповідний місяць, затверджену правилами внутрішнього трудового розпорядку для такого підрозділу (працівника).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі