Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

ПДФО та пасивні доходи: законодавці «рачкують» назад

Скрипкіна Катерина
Оплата праці Серпень, 2014/№ 15
Друк
Спокій нам тільки сниться! Наші законодавці продовжують «удосконалювати» податкове законодавство. Цього разу зміни знову стосуються пасивних доходів, а саме: дивідендів, процентів, роялті, інвестиційного прибутку. Це вже друга спроба (а стосовно дивідендів — третя) в поточному році змінити правила оподаткування пасивних доходів*. Що тепер буде з обкладенням ПДФО таких доходів? Давайте розбиратися разом.

* Про першу спробу змінити оподаткування пасивних доходів дізнайтеся зі статті «Антикризовий» Закон набрав чинності» // «ОП», 2014, № 7, с. 4.

 

Нагадаємо, що положення Закону № 1166 щодо порядку оподаткування пасивних доходів набрали чинності з 01.07.2014 р. Цей Закон передбачав установлення прогресивної шкали обкладення ПДФО пасивних доходів. Тільки незабаром дію частини щодо порядку оподаткування дивідендів було призупинено до 01.01.2015 р. Чи заспокояться наші депутати цього разу? Поки що незрозуміло, але нам нічого не залишається, як знову розбиратися з черговими законодавчими новаціями, підготовленими Законом № 1588.

Зверніть увагу: відповідно до п. 1 розд. III Закону № 1588 він набрав чинності з 01.08.2014 р. Проте у зв’язку з тим, що цей Закон опубліковано тільки 02.08.2014 р., існує імовірність виникнення спорів стосовно дати початку дії його положень. Про це за потреби ми повідомимо вас додатково. Що ж, розпочнемо його вивчення.

Перш за все зауважимо, що для цілей оподаткування пасивних доходів доцільно виділити три періоди:

1) до 01.07.2014 р. — діють правила оподаткування, установлені розд. IV ПКУ, до внесення змін Законом № 1166;

2) з 01.07.2014 р. до 01.08.2014 р. — діють правила оподаткування, установлені розд. IV ПКУ, з урахуванням змін, унесених Законом № 1166, та положень розд. III Закону № 1588 (докладніше про них читайте нижче);

3) з 01.08.2014 р. — діють правила оподаткування, установлені розд. IV ПКУ, з урахуванням змін, унесених Законом № 1588.

Для того щоб ви не заплуталися, інформацію про порядок оподаткування процентів, дивідендів, роялті, а також інвестприбутку розглянемо далі.

 

Проценти

Ситуація з оподаткуванням процентів кардинально змінилася. Нагадаємо, що за планом Закону № 1166 під оподаткування має потрапляти сума процентів, зокрема за депозитом, що перевищує за рік 17 ПМПО. Банки не повинні були утримували ПДФО з процентів за депозитами, але мали відображали дохід у Податковому розрахунку за формою № 1ДФ. При цьому платник податків зобов’язувався самостійно розрахувати ПДФО за підсумками року із застосуванням ставок 15, 20, 25 % і подати річну декларацію.

Тепер в одержувачів процентів не буде головного болю з перерахунком ПДФО (його скасовано), і навіть липневі проценти оподатковуватися не будуть. ПДФО з процентів, нарахованих у липні 2014 року на суму доходів у вигляді процентів за поточним або депозитним банківським рахунком, вкладом (депозитом) члена кредитної спілки, анулюється і не сплачується до бюджету. Річну декларацію про доходи через наявність процентів подавати не доведеться. Це плюс… але й без мінуса не обійшлося.

Проценти, нараховані з 1 серпня, у тому числі банками та кредитними спілками, оподатковуватимуться у джерела виплати за ставкою 15 %. Причому податкові агенти будуть оподатковувати всю суму процентів, оскільки неоподатковуваний мінімум (17 ПМПО) скасували. Ось вам і мінус. Пощастило тим, кому вдається отримувати проценти, що нараховуються на кошти на зарплатних картках. Такий дохід знову повернули до складу неоподатковуваних (п.п. 165.1.41 ПКУ).

Зауважимо: банки та кредитні спілки повинні перераховувати до бюджету загальну утриману суму податку протягом 30 календарних днів, наступних за закінченням звітного місяця нарахування процентів (п.п. 170.4.1 ПКУ). У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ відображають загальні суми процентів та ПДФО без зазначення відомостей про фізичну особу — одержувача доходу
(п.п. 170.4.2 ПКУ). Зазначимо, що реалізація положень п.п. 170.4.2 ПКУ вимагає внесення змін до Порядку заповнення і подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міндоходів від 21.01.2014 р. № 49.

 

Роялті

До 1 липня 2014 року податкові агенти оподатковували роялті за ставками 15 і 17 % залежно від розміру бази оподаткування. Із зазначеної дати податковий агент має утримувати ПДФО за ставкою 15 % при кожному нарахуванні (виплаті) роялті. При цьому передбачалося, що платник податків самостійно буде розраховувати ПДФО за підсумками року із застосуванням ставок 15, 20, 25 % (залежно від розміру річної бази оподаткування) і подавати річну декларацію.

З 01.08.2014 р. усе повернеться на кола свої: податковий агент утримуватиме ПДФО за ставками 15 і 17 %. Перерахунок за підсумками року, передбачений Законом № 1166 для пасивних доходів (у тому числі роялті), скасовано.

 

Дивіденди

Ставка ПДФО в розмірі 15 % для дивідендів та перерахунок за прогресивною шкалою, що запроваджувалися Законом № 1166, могли не жартома налякати. Уже в Законі України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства» від 10.04.2014 р. № 1200-VII законодавці уточнили, що положення Закону № 1166 стосовно дивідендів наберуть чинності тільки з 01.01.2015 р.

Закон № 1588 узагалі залишає чинні правила на необмежений строк. Тож дивіденди, у тому числі іноземні, й надалі обкладатимуться ПДФО за ставкою 5 %. Причому жодного перерахунку за підсумками року їх одержувачі здійснювати не будуть.

Увага! І роялті, і дивіденди оподатковуються при їх нарахуванні.

Узагальнимо нарахування роялті та дивідендів протягом трьох періодів, зазначених на початку статті (див. таблицю на с. 12).

 

Вид доходу

Період

до 01.07.2014 р.

з 01.07.2014 р. до 01.08.2014 р.

з 01.08.2014 р.

як планувалося

(згідно із Законом № 1166)

як є
(згідно із Законом № 1588)

Роялті

Податковий агент утримує ПДФО за ставкою
15 (17) %

— Податковий агент утримує ПДФО за ставкою 15 %;
— Платник податків розраховує ПДФО за підсумками року із застосуванням ставок 15, 20, 25 % та подає річну декларацію

Податковий агент утримує ПДФО за ставкою 15 %

Податковий агент утримує ПДФО за ставкою 15 (17) %

Дивіденди звичайні, у тому числі з іноземним джерелом

Податковий агент утримує ПДФО за ставкою 5 %

Податковий агент утримує ПДФО за ставкою 5 % (ПДФО сплачуюють за загальними правилами, тобто при виплаті доходів)

 

Інвестприбуток

Відповідно до Закону № 1166 з 01.07.2014 р. податковий агент мав утримувати ПДФО з інвестприбутку за ставкою 15 % при кожному нарахуванні (виплаті) такого доходу. При цьому інвестприбуток повинен був потрапити до перерахунку за підсумками року із застосуванням ставок 15, 20, 25 %.

Закон № 1588 скасовує перерахунок для одержувачів інвестприбутку, але залишає обов’язки податкового агента — професійного торговця цінними паперами. Так, податковий агент під час кожного нарахування платникові інвестприбутку нараховує (утримує) та перераховує до бюджету податок за ставкою 15 (17) %.

Майте на увазі: фізична особа не звільняється від обов’язку декларування результатів від операцій з інвестактивами.

 

Інші зміни

Наостанок ми вам розповімо про маленьке, але варте уваги уточнення від законодавців, унесене до п.п. «є» п. 176.1 ПКУ. Важливу роль воно відіграє для фізичних осіб, які протягом звітного року отримують зарплату і винагороди за цивільно-правовими договорами від двох та більше податкових агентів. З урахуванням цієї ледве помітної «добавки» виходить, що зазначені вище особи зобов’язані подавати декларацію, якщо виконуються дві умови:

1) доходи у вигляді зарплати і винагород за цивільно-правовими договорами нараховувалися їм одночасно двома та більше податковими агентами (хоча б в одному місяці);

2) загальна сума таких доходів за рік перевищує 120 розмірів мінзарплати, установленої на 1 січня звітного року (у 2014 році — 146160 грн.).

Перерахунок ПДФО за підсумками року такі фізичні особи здійснюють у порядку, зазначеному в п.п. «є» п. 176.1 ПКУ.

 

Використані документи і скорочення

ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. 2755-VI.

Закон № 1166 — Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. № 1166-VII.

Закон № 1588 — Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів» від 04.07.2014 р. № 1588-VII.

ПДФО — податок на доходи фізичних осіб.

ПМПО — прожитковий мінімум для працездатної особи.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць