Прийняття особи на посаду керівника комунального підприємства відрізняється від загального випадку. А все через форму власності такого підприємства. Тож з’ясуємо нюанси такого відповідального процесу. Для цього перш за все поглянемо на п. 10 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.97 р. № 280/97-ВР.
Важливо! Селищний (сільський, міський) голова призначає на посади та звільняє з посад керівників підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Тобто голова повинен видати розпорядження про призначення керівника комунального підприємства. Проте зауважимо, що така норма не поширюється на призначення на посади та звільнення з посад керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів.
У запитанні нашого читача не йдеться про сферу діяльності підприємства. Однак вказано, що директор комунального підприємства призначений на посаду розпорядженням селищного голови. Логічно припустити, що таке підприємство не належить до згаданих закладів освіти. Тому його директора призначають за загальним порядком, притаманним комунальному сектору.
З керівниками комунальних підприємств укладають контракти. Порядок укладання контрактів з керівниками комунальних підприємств (закладів), а також форму такого контракту затверджують рішенням відповідної ради.
Контракт уклали, і тоді постає питання, вказане дописувачем: де повинна зберігатися трудова книжка директора комунального підприємства? Тема досить делікатна. Адже, як свідчить практика, кожна рада врегульовує це питання на власний розсуд: одні зберігають трудові книжки у відділі кадрів виконкомів селищних (сільських, міських) рад, інші — безпосередньо на підприємстві.
Чому це так? Через відсутність врегулювання у правовому полі. Куди звернутися у такій ситуації? До судової практики.
До речі, суди також погоджуються з існуванням у нормативно-правових актах прогалини щодо врегулювання трудових відносин із керівником комунального підприємства. Наприклад, Апеляційний суд Донецької області у рішенні від 11.09.2012 р. по справі № 2-2674/12 зазначив, що такі питання повинні бути врегульовані локальними нормативними актами, а саме статутом комунального закладу, відповідним положенням органу, що призначає керівника, та укладеним письмовим трудовим договором (контрактом).
Що стосується місця зберігання трудової книжки, то інші судові інстанції доходять висновку: трудова книжка керівника комунального підприємства має зберігатися у відділі кадрів самого підприємства (ухвала Апеляційного суду Автономної Республіки Крим від 06.03.2013 р. по справі № 117/6644/2012), записи до неї про прийняття та звільнення керівника також вносять на підприємстві (ухвала Апеляційного суду Запорізької області від 17.04.2013 р. по справі № 22ц-/778/1213/ 2013).
Вони ґрунтують свої висновки на такому:
— трудові книжки зберігають на підприємствах, в установах, організаціях (п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників» від 27.04.93 р. № 301);
— посада керівника комунального підприємства не передбачена штатним розписом виконкому селищної (сільської, міської) ради (постанова Кабінету Міністрів України від 03.12.97 р. № 1349), а вказана у штатному розписі комунального підприємства;
— до повноважень виконкому селищної (сільської, місцевої) ради не входять нарахування та виплата заробітної плати керівникам комунальних підприємств. Тобто керівник комунального підприємства отримує заробітну плату за рахунок підприємства.
Резюмуємо: місце зберігання трудової книжки, як і трудові правовідносини, на законодавчому рівні не врегульовано. За таких обставин вважаємо, що трудова книжка керівника підприємства повинна зберігатися у відділі кадрів підприємства. Саме цього висновку доходять і судові інстанції.