На практиці доволі часто виникають труднощі при застосуванні ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504). Вищенаведене запитання — як раз із цієї категорії.
Для початку поговоримо про право працівниці на соцвідпустку. Дійсно, одна із підстав для надання такої відпустки — «жінка, що працює і має двох або більше дітей віком до 15 років». Повертаємось до ситуації, що розглядається: працівниця має двох дітей і на момент працевлаштування їм ще не виповнилося 15 років. А тому у 2003 році вона вже могла скористатися такою відпусткою за умови, що у цьому році вона не працювала у іншого роботодавця*. Право на соцвідпустку на дітей вона втратила у 2010 році, оскільки у 2009 році її старшій дитині виповнилося 15 років**.
* З приводу виникнення права на соцвідпустку у нового роботодавця див. у статті «Соціальна додаткова відпустка працівникам, які мають дітей» // «ОП», 2013, № 10, с. 19. — Прим. ред.
** Працівниця може піти у соцвідпустку на дітей у році досягнення її дитиною граничного віку для її надання. Деталі дізнайтеся із консультації в «ОП», 2013, № 16, с. 20. — Прим. ред.
Справді, фактично сутність соцвідпустки на дітей полягає у виділенні працівникам додаткового відпочинку разом із дітьми. Але не все так просто.
Важливо! Законодавством не передбачено строку давності, після якого втрачається право на соцвідпустку працівникам, які мають дітей***.
*** Про це неодноразово йшлося у листах Мінпраці, зокрема, від 19.02.2010 р. № 48/13/116-10 («ОП», 2010, № 6, с. 15, ср. ) та від 21.07.2010 р. № 215/13/116-10 («ОП», 2010, № 17, с. 8). — Прим. ред.
Майте на увазі: якщо працівник з якихось причин не скористався правом на соцвідпустку на дітей і не використав цю відпустку за минулий рік або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, а в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпустки.
Виходить: якщо працівник не реалізував своє право на соцвідпустку на дітей, то ці дні «не згорають» незалежно від кількості років, які минули з часу їх невикористання. Замінити грошовою компенсацією невикористані дні такої відпустки можна лише при звільненні (ч. 1 ст. 24 Закону № 504). У трудовому законодавстві немає можливості замінити грошовою компенсацією невикористані дні соцвідпустки без розірвання трудових відносин.
Зверніть увагу! Вже відзначалося: право на соцвідпустку не втрачається. Тож зобов’язання із надання такої відпустки повинно бути «закрито», і зробити це без звільнення можна лише шляхом надання цієї відпустки. Тому працівник може скористатися такою відпусткою незалежно від віку дітей на момент її фактичного надання****. Конкретна дата відпустки узгоджується між працівником та роботодавцем.
**** Такої думки дотримується і редакція — див. консультацію «Якщо працівник своєчасно не скористався соціальною відпусткою на дітей» // «ОП», 2014, № 13, с. 21. — Прим. ред.
Але і це ще не все. Пам’ятайте: закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі (ст. 58 Конституції України). Це означає, що тривалість невикористаних за минулі роки соцвідпусток на дітей визначають відповідно до норм законодавства, які були чинними у ці роки*.
* Дізнайтеся про тривалість соцвідпустки на дітей у різні роки в «ОП», 2014, № 21, с. 32. — Прим. ред.
У нашій ситуації працівниця може розраховувати на соцвідпустку на дітей загальною тривалістю 49 календарних днів за 2003 — 2009 роки. Якщо до дати звільнення працівниця так і не скористається цими днями, то за невикористану частину відпустки роботодавець виплатить їй компенсацію. Підстави для надання відпустки: заява працівниці та копії свідоцтв про народження дітей.