Порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ) визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464) та Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 455 (далі — Інструкція № 455).
Згідно зі ст. 4 Закону № 2464 та п. 2.1 Інструкції № 455 платниками ЄСВ, зокрема, є:
— роботодавці, у тому числі підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, фізичні особи — підприємці, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством;
— працівники, які працюють у згаданих вище юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Колишні роботодавці та звільнені працівники серед платників не зазначені.
Разом з тим відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 2464 і п.п. 4 п. 4.3 Інструкції № 455 для осіб, яким після звільнення нараховано зарплату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду — середню зарплату за вимушений прогул, установлено спеціальний порядок нарахування ЄСВ. Таким особам ЄСВ нараховується на суму, що визначається шляхом ділення зарплати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які її нараховано.
Описаний вище порядок не поширюється на виплати за невідпрацьований час, нараховані працівникам після їх звільнення. Тому такі виплати не обкладаються ЄСВ ні в частині нарахувань, ні в частині утримань.
Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності не включається до фонду оплати праці (п. 3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. № 5). У зв’язку з цим суми лікарняних, нараховані особі, яка вже не перебуває у трудових відносинах із установою, не включаються до бази справляння ЄСВ.