Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Навчальна відпустка «культурно-творчим» працівникам: визначаємо період надання

Усенко Олена, головний спеціаліст відділу регулювання умов та експертизи праці Департаменту заробітної плати та умов праці
Оплата праці Вересень, 2014/№ 18
Друк
Працівники, які здобувають освіту у вищих навчальних закладах за напрямком підготовки «театральне мистецтво» (або «кіно-телемистецтво»), мають право на «додаткові» дні навчальної відпустки. Така відпустка надається за навчальний чи календарний рік?

Трудове законодавство дбає про осіб, які поєднують роботу із навчанням, та містить гарантії для них. Зокрема, вони можуть скористатися додатковою оплачуваною відпусткою у зв’язку із навчанням (ст. 15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504).

Нагадаємо: якщо мова йде про навчання праців­ника у вищому навчальному закладі I — IV рівнів акредитації, то тривалість вищенаведеної відпустки залежить від рівня акредитації навчального закладу, форми та курсу навчання. Крім того, пам’ятайте й про нюанси надання навчальної відпустки працівникам, які навчаються в аспірантурі.

Подбав законотворець і про працівників, які навчаються за «культурними» напрямами у вищих навчальних закладах усіх рівнів акредитації за вечірньою та заочною формами. Вказівку про це містить ч. 5 ст. 15 Закону № 504. Такі працівники можуть розраховувати на додаткові дні навчальної відпустки, які роботодавець надає понад тривалість навчальних відпусток, наведених у ст. 15 Закону № 504.

Більш конкретні умови надання такої відпустки черпаємо з Порядку, тривалості та умов надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.97 р. № 634 (далі — постанова № 634, Порядок № 634).

У таблиці ви знайдете напрями підготовки, навчаючись за якими працівники мають право на «додаткові» дні навчальної відпустки, а також тривалість такої відпустки.

 

Напрям підготовки

Тривалість відпустки

із збереженням заробітної плати

без збереження заробітної плати

Культура (народна художня творчість), музичне мистецтво (фортепіано, орган, оркестрові струнні інструменти, оркестрові духові та ударні інструменти, народні інструменти, спів, диригування, композиція, музичне мистецтво естради, звукорежисура, музичне виховання)

10 календарних днів щороку

10 календарних днів щороку

Театральне мистецтво (акторське мистецтво, режисура, хореографія, сценографія), кіно-телемистецтво (кінорежисура, телережисура, кіно-телеоператорство)

20 календарних днів щороку

10 календарних днів щороку

Філологія (мова та література)

10 календарних днів щороку

 

Повернемось до конкретного запитання дописувача. Підстава для його виникнення — неточності у трудовому законодавстві.

Почнемо з того, що навчальні відпустки, передбачені пп. 1 та 2 ч. 1 та ч. 4 ст. 15 Закону № 504, надаються впродовж навчального року (ч. 6 ст. 15 Закону № 504).

Раніше відзначалося, що про «додаткові» дні навчальної відпустки сказано у ч. 5 Закону № 504. Тобто, з одного боку, фактично навчальна відпустка, що надається згідно з Порядком № 634, не підпадає під дію вказаної норми й повинна мати прив’язку до календарного року.

З іншого боку, відпустка, наведена у Порядку № 634, надається «додатково» до навчальної відпустки, передбаченої ст. 15 Закону № 504. Отже, бачимо зв’язок між вказаними відпустками. А навчальна відпустка за ст. 15 Закону № 504 надається саме протягом навчального року!

Важливо! Виходить, що тривалість навчальної відпустки, передбаченої Порядком № 634, логічно розглядати як таку, що надається протягом навчального року.

Тоді залишається ще один не вирішений нюанс. У Порядку № 634 при визначенні тривалості навчальної відпустки використовується слово «щорічно». Як бути у такому разі? Все одно залишаємося на раніше визначеній позиції, на підтвердження якої зазначимо наступне.

До 2000 року у ст. 15 Закону № 504 при визначенні тривалості відпусток у зв’язку з навчанням фігурувало слово «щорічно». Проте на той час така відпустка все одно прив’язувалася до навчального року. Тільки у 2000 році до Закону № 504 було внесено уточнення: навчальна відпустка надається впродовж навчального року.

Постанова № 634 була прийнята ще у 1997 році й з того часу не зазнала змін. Тому припускаємо, що уповноважений орган своєчасно не потурбувався про внесення змін до такої постанови, й саме тому в ній при визначенні тривалості відпусток і досі вживається слово «щорічно» та немає прив’язки до навчального року.

Враховуючи практику застосування ст. 15 Закону № 504 до 2000 року, вважаємо, що відпустку за постановою № 634 слід надавати саме протягом навчального року.

Резюмуємо: навчальну відпустку, умови надання якої наведені у Порядку № 634, слід надавати упродовж навчального року. Аргументація:

— така відпустка пов’язана з іншими навчальними відпустками, які надаються саме за навчальний рік;

— практика застосування ст. 15 Закону № 504 свідчить про надання навчальних відпусток саме упродовж навчального року.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Увійдіть, щоб читати більше! Авторизовані користувачі одержують безкоштовно 5 статей на місяць