Трудове законодавство дбає про осіб, які поєднують роботу із навчанням, та містить гарантії для них. Зокрема, вони можуть скористатися додатковою оплачуваною відпусткою у зв’язку із навчанням (ст. 15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504).
Нагадаємо: якщо мова йде про навчання працівника у вищому навчальному закладі I — IV рівнів акредитації, то тривалість вищенаведеної відпустки залежить від рівня акредитації навчального закладу, форми та курсу навчання. Крім того, пам’ятайте й про нюанси надання навчальної відпустки працівникам, які навчаються в аспірантурі.
Подбав законотворець і про працівників, які навчаються за «культурними» напрямами у вищих навчальних закладах усіх рівнів акредитації за вечірньою та заочною формами. Вказівку про це містить ч. 5 ст. 15 Закону № 504. Такі працівники можуть розраховувати на додаткові дні навчальної відпустки, які роботодавець надає понад тривалість навчальних відпусток, наведених у ст. 15 Закону № 504.
Більш конкретні умови надання такої відпустки черпаємо з Порядку, тривалості та умов надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.97 р. № 634 (далі — постанова № 634, Порядок № 634).
У таблиці ви знайдете напрями підготовки, навчаючись за якими працівники мають право на «додаткові» дні навчальної відпустки, а також тривалість такої відпустки.
Напрям підготовки | Тривалість відпустки | |
із збереженням заробітної плати | без збереження заробітної плати | |
Культура (народна художня творчість), музичне мистецтво (фортепіано, орган, оркестрові струнні інструменти, оркестрові духові та ударні інструменти, народні інструменти, спів, диригування, композиція, музичне мистецтво естради, звукорежисура, музичне виховання) | 10 календарних днів щороку | 10 календарних днів щороку |
Театральне мистецтво (акторське мистецтво, режисура, хореографія, сценографія), кіно-телемистецтво (кінорежисура, телережисура, кіно-телеоператорство) | 20 календарних днів щороку | 10 календарних днів щороку |
Філологія (мова та література) | — | 10 календарних днів щороку |
Повернемось до конкретного запитання дописувача. Підстава для його виникнення — неточності у трудовому законодавстві.
Почнемо з того, що навчальні відпустки, передбачені пп. 1 та 2 ч. 1 та ч. 4 ст. 15 Закону № 504, надаються впродовж навчального року (ч. 6 ст. 15 Закону № 504).
Раніше відзначалося, що про «додаткові» дні навчальної відпустки сказано у ч. 5 Закону № 504. Тобто, з одного боку, фактично навчальна відпустка, що надається згідно з Порядком № 634, не підпадає під дію вказаної норми й повинна мати прив’язку до календарного року.
З іншого боку, відпустка, наведена у Порядку № 634, надається «додатково» до навчальної відпустки, передбаченої ст. 15 Закону № 504. Отже, бачимо зв’язок між вказаними відпустками. А навчальна відпустка за ст. 15 Закону № 504 надається саме протягом навчального року!
Важливо! Виходить, що тривалість навчальної відпустки, передбаченої Порядком № 634, логічно розглядати як таку, що надається протягом навчального року.
Тоді залишається ще один не вирішений нюанс. У Порядку № 634 при визначенні тривалості навчальної відпустки використовується слово «щорічно». Як бути у такому разі? Все одно залишаємося на раніше визначеній позиції, на підтвердження якої зазначимо наступне.
До 2000 року у ст. 15 Закону № 504 при визначенні тривалості відпусток у зв’язку з навчанням фігурувало слово «щорічно». Проте на той час така відпустка все одно прив’язувалася до навчального року. Тільки у 2000 році до Закону № 504 було внесено уточнення: навчальна відпустка надається впродовж навчального року.
Постанова № 634 була прийнята ще у 1997 році й з того часу не зазнала змін. Тому припускаємо, що уповноважений орган своєчасно не потурбувався про внесення змін до такої постанови, й саме тому в ній при визначенні тривалості відпусток і досі вживається слово «щорічно» та немає прив’язки до навчального року.
Враховуючи практику застосування ст. 15 Закону № 504 до 2000 року, вважаємо, що відпустку за постановою № 634 слід надавати саме протягом навчального року.
Резюмуємо: навчальну відпустку, умови надання якої наведені у Порядку № 634, слід надавати упродовж навчального року. Аргументація:
— така відпустка пов’язана з іншими навчальними відпустками, які надаються саме за навчальний рік;
— практика застосування ст. 15 Закону № 504 свідчить про надання навчальних відпусток саме упродовж навчального року.