1. Одразу відзначимо: навчальний план є основним нормативним документом, що визначає організацію навчального процесу в конкретному напрямку освітньої або кваліфікаційної підготовки. Цей навчальний план складається на підставі освітньо-професійної програми та структурно-логічної схеми підготовки, визначає перелік та обсяг нормативних і вибіркових навчальних дисциплін, послідовність їх вивчення, конкретні форми проведення навчальних занять та їх обсяг, графік навчального процесу, форми та засоби проведення поточного і підсумкового контролю та затверджується його керівником (п. 2.2 Положення про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти України від 02.06.93 р. № 161).
Для конкретизації планування навчального процесу на кожний навчальний рік складається робочий навчальний план, внесення змін до якого посеред навчального року неможливе.
У п. 63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102, сказано: навчальне навантаження між викладачами розподіляється керівником установи за погодженням з профспілковим комітетом залежно від кількості годин, передбачених навчальними планами, наявності відповідних педагогічних кадрів та інших конкретних умов, що склались у закладі.
Важливо! Навчальне навантаження викладачам вищих навчальних закладів I — II рівнів акредитації визначається один раз на рік до початку навчального року.
Наостанок відзначимо, що максимальне тижневе аудиторне навантаження для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста та бакалавра не повинно перевищувати 30 годин (п. 10 додатка до листа Міністерства освіти і науки України «Про Методичні рекомендації щодо запровадження Європейської кредитно-трансферної системи та її ключових документів у вищих навчальних закладах» від 26.02.2010 р. № 1/9-119).
2. Нагадаємо, що нині діє постанова Кабінету Міністрів України «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету» від 01.03.2014 р. № 65 (далі — постанова № 65). У додатку до цієї постанови наведені Заходи щодо економного та раціонального використання державних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету.
Пунктом 13 постанови № 65 органам місцевого самоврядування рекомендовано затвердити заходи щодо економного та раціонального використання бюджетних коштів з урахуванням затверджених цією постановою Заходів.
Зверніть увагу! Заходами, наведеними у додатку до постанови № 65, не передбачено зменшення обсягів базового навчального плану загальноосвітніх навчальних закладів, який є однією зі складових Державного стандарту загальної середньої освіти.
Зауважимо, що комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Про це йдеться у ст. 11 Закону України «Про загальну середню освіту» від 13.05.99 р. № 651-XIV. Разом із тим у ст. 31 цього Закону сказано, що органам виконавчої влади заборонено змінювати зміст і обсяги Державного стандарту загальної середньої освіти.
Таким чином, зменшення кількості годин, передбачених на вивчення того чи іншого предмета в робочих навчальних планах загальноосвітніх навчальних закладів, що складаються на основі типових навчальних планів, не допустимо.
Крім того, зазначимо: педагогічне навантаження вчителя загальноосвітнього навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу і форми власності обсягом менше тарифної ставки встановлюється тільки за його згодою (ст. 25 вищезгаданого Закону). Також наведемо п. 76 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти України від 15.04.93 р. № 102: учителям, у яких з не залежних від них причин протягом навчального року навантаження зменшується порівняно з навантаженням, установленим їм при тарифікації, до обсягів нижче встановленої норми на ставку, до кінця навчального року виплачується заробітна плата за ставку, якщо цих працівників немає можливості донавантажити навчальною роботою в цій місцевості за умови виконання іншої організаційно-педагогічної роботи.