Теми статей
Обрати теми

Щодо скасування зони посиленого радіоекологічного контролю та виплати допомоги по вагітності та пологах жінкам-чорнобильцям 4 категорії

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
Лист від 28.01.2015 р. № 2.4-15-171

У зв’язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76 шляхом внесення змін до законів України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» скасовано визначення як такої зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до Закону України «Про статус і соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796 право на отримання пільг та компенсацій потерпілі внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4 мали лише за умови постійного проживання, роботи чи навчання на територіях зони посиленого радіоекологічного контролю.

Оскільки зона посиленого радіоекологічного контролю в Україні з 1 січня 2015 року не існує, то факт проживання, роботи, навчання на такій території відсутній. Відповідно категорія осіб, для яких отримання пільги пов’язано із фактом проживання, роботи чи навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, право на таку пільгу довести не може.

Таким чином, жінки, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, втратили право на отримання відпустки по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105 Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — Фонд) забезпечує надання застрахованим особам допомоги по вагітності та пологах за весь період відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами. Зокрема, жінкам, віднесеним до 1 — 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки.

Необхідно зазначити, що відповідно до листа Міністерства юстиції України «Щодо практики застосування норм права у випадку колізії» від 26 грудня 2008 року № 758-0-2-08-19 при розбіжності між загальним та спеціальним нормативно-правовим актом перевага надається спеціальному. Тому при вирішенні питань щодо можливості надання допомоги по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду тривалістю 180 календарних днів для жінок, віднесених до 1 — 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, необхідно надавати перевагу спеціальним законам, які приймалися для реалізації конституційних прав громадян та їх соціального захисту.

Пунктами 6.3, 6.11 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 року № 455 (далі — Інструкція № 455), передбачено видачу листків непрацездатності для жінок, віднесених до 1 — 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тривалістю 180 календарних днів. Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 30 січня 2009 року № Н-35267-18 закон має вищу юридичну силу, ніж будь-який підзаконний нормативно-правовий акт.

Таким чином, у зв’язку із скасуванням визначення зони посиленого радіоекологічного контролю та пільг для 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, при видачі листків непрацездатності по вагітності та пологах Інструкцію № 455 слід застосовувати лише в частині, що не суперечить чинному законодавству.

Однак незважаючи на зміни у законодавстві, лікувально-профілактичними закладами продовжується видача листків непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами жінкам, які віднесені до 4 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на 180 календарних днів.

Це призвело до неможливості з боку страхувальників та органів Фонду проводити фінансування допомоги по вагітності та пологах, що в свою чергу порушило право застрахованих осіб на її своєчасне отримання.

Враховуючи зазначене, виконавча дирекція Фонду наполягає на терміновому доведенні до департаментів (управлінь) охорони здоров’я обласних (міських) держадміністрацій про зміни у законодавстві та унормувати видачу листків непрацездатності у зв’язку із вагітністю та пологами зазначеній категорії жінок закладами охорони здоров’я.

Разом із цим виконавча дирекція Фонду ініціює термінове внесення змін до Інструкції № 455 в частині видачі листків непрацездатності по вагітності та пологах відповідно до вимог законодавства.

В. о. директора Т. Нагорна

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

Тривалість «декретної» відпустки жінок-чорнобильців 4 категорії: 126 календарних днів і крапка

З початком 2015 року розгорілися неабиякі дебати довкола тривалості відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами жінок-чорнобильців 4 категорії. Питання принципове, адже від його рішення залежить і розмір «декретної» допомоги працівниць із зазначеним статусом. Сказати, що воно зависло у повітрі, ми не можемо. Адже позиції із цього приводу вже були — свої підходи оприлюднювали регіональні відділення ФСС ТВП (див. «ОП», 2015, № 4, с. 6). Тепер же доступна думка і «верхівки» Фонду, викладена в листі, що коментується.

Зазначимо, що абсолютно всі дійшли єдиного висновку: з 01.01.2015 р. жінки, які мають статус постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, втратили право на виплату допомоги по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів (90 — до пологів і 90 — після пологів). Тобто лікарняний листок по вагітності та пологах таким майбутнім матерям видають на загальних підставах, а саме тривалістю 126 календарних днів (70 — до пологів і 56 після пологів*).

* У разі ускладнення пологів, народження двох або більше дітей тривалість післяпологової відпустки становить не 56, а 70 календарних днів. Тоді загальна тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами складає 140 календарних днів. Деталі див. у статті «Декретний» лікарняний продовжили: що робити роботодавцеві» // «ОП», 2014, № 14, с. 15.

Із «сіллю» листа, що коментується, ознайомилися. Далі наведемо аргументи на користь таких висновків. Кажучи про них, торкнемося і причин виникнення цієї проблеми. Отже, почнемо.

Дійсно, у ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV і зараз прописано: жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, мають право на допомогу по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів. Вторять цій нормі пп. 6.3 і 6.11 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455.

Норми фіксують «бонуси» у тривалості «декретного» лікарняного зазначеній категорії працівниць. Але цього замало, оскільки для застосування такої норми необхідно зібрати докупи всі факти. Зокрема, потрібно знати, хто належить до 4 категорії постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи. З цим проблем немає — достатньо поглянути на п. 4 ч. 1 ст. 11 і п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.91 р. № 796-XII.

Заковика виникає після прочитання зазначених пунктів, адже для віднесення до цієї категорії особи повинні, зокрема, постійно проживати (працювати, навчатися) у зоні посиленого радіоекологічного контролю. Її визначення було прописано у ст. 2 зазначеного Закону, але з 01.01.2015 р. цю статтю виключено.

Ось і виходить, що з початку 2015 року особа не може підтвердити факт проживання на вищезазначеній території, а отже, і відсутня обґрунтованість для застосування розглянутої пільги. Усі ці фактори і призводять до висновків, наведених на початку цього коментаря.

І навіть якщо лікувальний заклад видав жінці з посвідченням чорнобильця 4 категорії лікарняний листок по вагітності та пологах тривалістю 180 календарних днів, соцстрах «пропустить» його оплату тільки за 126 календарних днів.

Людмила БЄЛЄВЦОВА, експерт з питань оплати праці
(e-mail: l.belevtsova@id.factor.ua)

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі