Теми статей
Обрати теми

Працівник звільнений і знову прийнятий: компенсація за невикористану відпустку та ЄСВ

Кепіна Світлана, начальник Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Державної фіскальної служби України
Друк
Співробітник був звільнений з основного місця роботи 27.11.2014 р. Наступного дня (28.11.2014 р.) його приймають на роботу на це саме підприємство, але вже за сумісництвом. У середині грудня 2014 року з’ясувалося, що працівнику при проведенні остаточного розрахунку забули нарахувати компенсацію за невикористану відпустку. Нарахування здійснено в грудні 2014 року. Чи потрібно в цьому випадку нараховувати ЄСВ на компенсацію за невикористану відпустку і як її відобразити у звіті з ЄСВ?

Компенсацію за невикористані дні відпустки повинні виплатити при остаточному розрахунку з працівником у день звільнення (ст. 116 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р.). У  цьому випадку така виплата потрапить до бази справляння ЄСВ*, оскільки вона:

— включається до фонду додаткової зарплати (п.п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, далі — Інструкція № 5);

— нараховується особі, яка перебуває у трудових відносинах з роботодавцем і є застрахованою особою;

— не зазначена в Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170.

* Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. — Прим. ред.

Із суми компенсації за невикористану відпустку справляють ЄСВ у розмірі, установленому для зарплати. У звіті з ЄСВ суму такої виплати відображають у складі зарплати.

Якщо при проведенні остаточного розрахунку роботодавець забув нарахувати будь-яку виплату і нараховує її вже після звільнення працівника з роботи, то для цілей справляння з неї ЄСВ слід керуватися ч. 2 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Цією нормою встановлено, що для осіб, яким після звільнення нараховано зарплату (дохід) за відпрацьований час, ЄСВ нараховують на суму, що визначається шляхом ділення зарплати, виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які її нараховано.

Виходить, якщо з будь-яких причин компенсацію нараховують після звільнення працівника, то її суму не включають до бази справляння ЄСВ. Пояснюється це тим, що:

— по-перше, на момент нарахування компенсації працівник уже не є застрахованою особою;

— по-друге, компенсація за невикористану відпустку згідно з п.п. 2.2.12 Інструкції № 5 є виплатою за невідпрацьований час, а отже, положення ч. 2 ст. 7 Закону № 2464 в цьому випадку не працюють.

У звіті з ЄСВ неоподатковувану суму компенсації за невикористану відпустку не відображають.

Не слід справляти ЄСВ з компенсації за невикористану відпустку і в ситуації, описаній у запитанні. Трудовий договір, за яким своєчасно не було нараховано компенсацію за невикористану відпустку, розірвано. Нараховують її в місяці, наступному за місяцем звільнення (тобто вже звільненому працівнику). І той факт, що особа, якій нараховують «забуту» компенсацію, знову перебуває з цим роботодавцем у трудових відносинах, у цьому випадку не має значення. З юридичної точки зору ми маємо два різні договори, і виплати за ними слід розглядати окремо. За першим трудовим договором у місяці нарахування компенсації за невикористану відпустку особа щодо роботодавця є звільненим працівником, тобто незастрахованим. Тому ЄСВ з такої виплати не справляють.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі