(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 22
  • № 21
  • № 20/1
  • № 20
  • № 19
  • № 18/1
  • № 18
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/13
Оплата праці
Оплата праці
Листопад , 2015/№ 22/1

«Стандартна» щорічна відпустка не використана за два роки: чи виплачувати компенсацію діючому працівнику

Працівник установи має право на щорічну відпустку тривалістю 24 календарних дні. Він не реалізував право на таку відпустку за два робочі роки (з 29.10.2013 р. по 28.10.2014 р. і з 29.10.2014 р. по 28.10.2015 р.). Тобто цей працівник сукупно не скористався 48 календарними днями щорічної відпустки за вказані робочі роки. Він має намір скористатися днями щорічної відпустки за 2013/2014 робочий рік у повному обсязі, а за 24 календарних днів щорічної відпустки за 2014/2015 робочий рік він бажає отримати грошову компенсацію. Відповідні заяви від працівника є. При цьому трудові відносини між ним і нашою установою не припиняються. Чи маємо ми задовольнити вимогу працівника про виплату йому грошової компенсації? (запитання з електронної пошти редакції: ot@id.factor.ua)

Не будемо тримати інтригу і одразу відповімо на запитання: працівник не має права на грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки. Отримати за них компенсацію він зможе лише у разі звільнення. Чому? Читайте пояснення і обґрунтування далі.

Пригадаємо основні умови для отримання компенсації за невикористані дні щорічної відпустки у випадку, коли працівник не перериває трудові відносини із роботодавцем ( ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504):

— працівник скористався щорічною і додатковими відпустками тривалістю не менше ніж 24 календарних дні. При цьому грошову компенсацію виплачують лише після використання 24 календарних днів указаних відпусток (лист Мінсоцполітики від 25.06.2014 р. № 248/13/116-14);

— до складу відпустки, яка має бути обов’язково використана для отримання грошової компенсації, належать тільки дні щорічної (основної і додаткової) відпустки (див. перелік у п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 504). Оскільки соціальна відпустка на дітей за ст. 19 Закону № 504 не належить до щорічної відпустки, то дні такої соцвідпустки не беруть участі у підрахунку вказаних 24 календарних днів. Таке роз’яснення надав фахівець Мінсоцполітики в «ОП», 2014, № 22, с. 27.

Як бачимо, усі умови для виплати грошової компенсації за невикористані дні відпустки обертаються навколо 24 календарних днів щорічної відпустки. Нагадаємо, що це мінімальна тривалість такої відпустки ( ч. 1 ст. 6 Закону № 504), яка гарантована кожному працівнику за повністю відпрацьований робочий рік.

Разом із тим законодавством не передбачено строку позовної давності, після якого працівник втрачає право на щорічну відпустку (лист Мінпраці від 17.06.2011 р. № 190/13/116-11). Це означає: якщо працівник не реалізував своє право на щорічну відпустку протягом кількох років (як у нашому випадку — за два роки), то він може скористатися ними в узгоджений з роботодавцем період. Тобто працівнику має бути надано мінімум 24 календарних дні щорічної відпустки як дні відпочинку за кожний повністю відпрацьований робочий рік.

Зверніть увагу! Якщо працівник має право на щорічну відпустку тривалістю тільки 24 календарних дні, то без звільнення він не може отримати грошову компенсацію відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 504.

Повертаємось до ситуації, наведеної у запитанні. Працівник має право на «стандартні» 24 календарних дні щорічної відпустки за кожний відпрацьований робочий рік. Оскільки для цілей реалізації ч. 4 ст. 24 Закону № 504 тривалість щорічної відпустки працівника має бути більше 24 календарних днів і сумування тривалості згаданої відпустки за різні робочі роки тут недопустиме, то працівник не має права на грошову компенсацію. У такій ситуації під забороною комбінація із щорічною відпусткою: 24 календарних дні за один робочий рік (29.10.2013 р. — 28.10.2014 р.) відгуляю, а за 24 календарних дні такої відпустки за інший робочий рік (29.10.2014 р. — 28.10.2015 р.) отримаю грошову компенсацію.

Підкреслимо: працівник самостійно вирішує, реалізовувати йому право на заміну частини щорічної відпустки грошовою компенсацією (без звільнення) чи ні. Своє бажання реалізувати таке право працівник викладає у заяві на ім’я керівника установи. Тож у випадку, викладеному у запитанні, працівник цілком правильно вчинив, що повідомив про свій намір втілити у життя норму ч. 4 ст. 24 Закону № 504. Проте ми з’ясували: на жаль, такого права у працівника немає. Тому керівник установи на заяві працівника накладає резолюцію. Її формулювання може виглядати ось так: «Романьковій Т. М. у виплаті грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки відмовити відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР».

Натомість за відпрацьовані два робочі роки працівник має використати щорічну відпустку сукупною тривалістю 48 календарних днів. Отримати грошову компенсацію за такі невикористані дні щорічної відпустки він має право лише у разі звільнення ( ч. 1 ст. 24 Закону № 504). Увага! При звільненні грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки виплачують незалежно від підстави для припинення/розірвання трудового договору.

Наостанок порада: не допускайте ситуацій, коли працівник не використовує щорічну відпустку за кілька робочих років. Заборона на це установлена нормою ч. 5 ст. 11 Закону № 504, а недотримання цієї норми може призвести до штрафів для роботодавця. Деталі з цього приводу читайте у консультації фахівця у спецвипуску «ОП», 2015, № 16/1, с. 18.

компенсація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті