(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 10/1
  • № 10
  • № 9
  • № 8/1
  • № 8
  • № 7
  • № 6/1
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/16
Оплата праці
Оплата праці
Червень , 2016/№ 11

Як оплачується листок непрацездатності, який працівник отримав після закінчення робочого дня

Додаток до листа від 17.05.2016 р. № 2.4-46-753

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 року № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Право на допомогу по тимчасовій непрацездатності в застрахованої особи виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), ч. 1 ст. 19 Закону № 1105.

Згідно зі ст. 22 Закону № 1105 допомога по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, оплачується Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застрахованим особам починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення МСЕК інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності).

Пунктом 2.6 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.11.2001 року № 455, передбачено, що особам, які звернулись за медичною допомогою та визнані непрацездатними по завершенні робочого дня, листок непрацездатності може видаватись, за їх згодою, з наступного календарного дня.

Якщо застрахована особа не скористалась правом на отримання листка непрацездатності з наступного дня, а отримала в день звернення, то перші 5 календарних днів для оплати за рахунок роботодавця необхідно рахувати з першого дня непрацездатності.

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

Після роботи — захворів: як оплатити лікарняний лист

Видача лікарняного листа в день, коли працівник повністю його відпрацював, не такий уже й винятковий випадок. Дійсно, нерідко виникають ситуації, коли працівник, відпрацювавши робочий день і відчувши себе зле, звертається за медичною допомогою до медустанови.

У медустанові такому працівнику повинні видати лікарняний лист. А ось з якого дня його потрібно видати, дізнаємося з Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455).

Так, особам, які звернулися за медичною допомогою і виявилися непрацездатними після завершення робочого дня, листок непрацездатності може видаватися, за їх згодою, з наступного календарного дня ( п. 2.6 Інструкції № 455). Це означає, що на практиці можуть скластися дві ситуації. Перша — працівнику видадуть лікарняний лист з наступного календарного дня, і тоді його оплата не викликає жодних запитань. Друга — працівнику видадуть лікарняний лист у день його звернення до медустанови. При цьому такий день працівник повністю відпрацював. Про другу ситуацію — детальніше.

Головне запитання, що виникає в такій ситуації: як визначити кількість календарних днів, що оплачуються за рахунок роботодавця, і відповідно кількість календарних днів, які потрібно оплатити за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі — ФСС з ТВП)? Наведемо умовний приклад: працівник відпрацював повністю 31.05.2016 р. і в цей самий день звернувся за допомогою до медустанови. Йому було видано лікарняний лист з 31.05.2016 р. по 09.06.2016 р. включно. Як зазначено в листі, що коментується, календарні дні ми починаємо рахувати з 31.05.2016 р. Але 31.05.2016 р. оплачуємо як відпрацьований робочий день — виплачуємо зарплату. 4 календарні дні хвороби працівника (з 1 по 4 червня включно) ми повинні оплатити за рахунок коштів роботодавця, решту 5 днів (з 5 по 9 червня включно) — за рахунок коштів ФСС з ТВП.

Доповнимо: незважаючи на те що за фактом лікарняний лист оплачується з 1 червня 2016 року, розрахунковим періодом для визначення середньоденної зарплати для оплати лікарняного є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання хвороби. У нашому випадку розрахунковим періодом є травень 2015 року — квітень 2016 року.

Ольга Касько, експерт з питань оплати праці

листок непрацездатності додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті