(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 19
  • № 18/1
  • № 18
  • № 17
  • № 16/1
  • № 16
  • № 15
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
6/11
Оплата праці
Оплата праці
Жовтень , 2016/№ 20

Із посадової особи ОМС на посаду держслужби: як обчислити стаж для надбавки та додаткової відпустки за держстаж

У посадової особи органу місцевого самоврядування стаж служби в цьому органі становить 9 років. Ця особа отримала статус держслужбовця 01.04.2016 р., оскільки саме цього дня нею було складено Присягу державного службовця. Як у такому разі обчислити стаж держслужби для надання додаткової відпустки за стаж і для обчислення надбавки за вислугу років з 01.04.2016 р. і з 01.05.2016 р. (дати набуття чинності новим законодавством у сфері держслужби)?

До 01.05.2016 р. при визначенні стажу держслужби використовували Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою КМУ від 03.05.94 р. № 283 (далі — постанова № 283, Порядок № 283). У п. 5 цієї постанови зазначено: «Обчислений відповідно до цього Порядку стаж державної служби застосовується для встановлення державним службовцям надбавки за вислугу років, надання додаткових оплачуваних відпусток та призначення пенсії». Таким чином, стаж держслужби = стаж держслужби для призначення надбавки за вислугу років = стаж держслужби для надання додаткової відпустки.

Тут слід ураховувати норму абз. 13 п. 2 Порядку № 283, згідно з якою до стажу держслужби включається служба на посадах в органах місцевого самоврядування (далі — ОМС), передбачених ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 р. № 2493-III (далі — Закон № 2493).

Отже, 9-річний стаж служби посадової особи ОМС уключається до її стажу держслужби. Тож станом на 01.04.2016 р. (дату складання Присяги державного службовця) у держслужбовця вже є стаж держслужби 9 років.

До 01.05.2016 р. при встановленні надбавки за вислугу років держслужбовцям керувалися п.п. 4 п. 3 постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268. Згідно з приписами зазначеної норми за наявності 9-річного стажу держслужби держслужбовцю належить надбавка за вислугу років у розмірі 15 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг. При цьому надбавка за вислугу років виплачується з дня отримання права на неї, а в підвищеному розмірі — з дня отримання права на таке підвищення (п. 3 постанови № 283). Отже, з 01.04.2016 р. у держслужбовця виникло право на надбавку за вислугу років у розмірі 15 % посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг.

А ось право на додаткову відпустку за 9-річний стаж у держслужбовця з 01.04.2016 р. не виникло. Річ у тім, що до 01.05.2016 р. на держслужбовців поширювалася дія постанови КМУ «Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток» від 27.04.94 р. № 250 (ср. 025069200). Норми цієї постанови передбачали, що право на додаткову відпустку за стаж виникає тільки за наявності стажу держслужби понад 10 років. У нашому випадку станом на 01.04.2016 р. стаж держслужби становить 9 років, тому в держслужбовця не виникло право на додаткову відпустку за стаж держслужби.

З 01.05.2016 р. набула чинності нова нормативна база у сфері держслужби. Чи змінилася ситуація? Зараз з’ясуємо! Почнемо з визначення стажу держслужби. У ч. 1 ст. 46 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII (далі — Закон № 889) зазначено: «Стаж державної служби дає право на встановлення державному службовцю надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки». Тобто, по суті, з 01.05.2016 р. ситуація не змінилася: стаж держслужби = стаж держслужби для призначення надбавки за вислугу років = стаж держслужби для надання додаткової відпустки.

З 01.05.2016 р. застосовуємо Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою КМУ від 25.03.2016 р. № 229 (далі — Порядок № 229). Згідно з п. 4 цього Порядку до стажу держслужби включається час перебування на посадах в ОМС, передбачених Законом № 2493. При цьому тут варто пам’ятати, що стаж держслужби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється в порядку та на умовах, установлених на той час законодавством (п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, п. 6 Порядку № 229).

Таким чином, стаж служби посадової особи в ОМС зараховується до стажу держслужби і з 01.05.2016 р. Отже, станом на 01.05.2016 р. (дату набуття чинності новою нормативною базою у сфері держслужби) у держслужбовця є стаж держслужби 9 повних років.

За стаж держслужби більше 9 років держслужбовець має право на надбавку за вислугу років у розмірі 27 % посадового окладу (ч. 1 ст. 52 Закону № 889, див. «ОП», 2016, № 8, с. 27). Також у держслужбовця виникло право на додаткову відпустку за стаж держслужби більше 9 років тривалістю 5 календарних днів (п. 2 Порядку надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток, затвердженого постановою КМУ від 06.04.2016 р. № 270, далі — Порядок № 270). Річ у тім, що з 01.05.2016 р. додаткові відпустки держслужбовцям надають за наявності стажу держслужби понад 5 років (див. «ОП», 2016, № 9, с. 23). Право на 27-відсоткову надбавку за вислугу років і додаткову відпустку за стаж держслужби тривалістю 5 календарних днів виникло в держслужбовця з 01.05.2016 р. (якщо не вимагалося виконання умови про повідомлення держслужбовця про зміну істотних умов праці).

При цьому варто пам’ятати, що додаткова відпустка за стаж держслужби є щорічною відпусткою. Про це зазначено в п. 4 Порядку № 270, де також прописано: у перший рік держслужби в держоргані держслужбовцю, в якого є стаж такої служби понад 5 років, додаткова відпустка надається після закінчення 6 місяців безперервної служби в цьому органі, якщо інше не передбачено законодавством. Виходить, що в цьому випадку у держслужбовця виникло право на додаткову відпустку за стаж з 01.05.2016 р., але фактично він зможе скористатися цією відпусткою тільки після закінчення 6 місяців після початку служби держслужбовцем у цьому держоргані, тобто з 01.10.2016 р.

Насамкінець зазначимо, що наразі існують проблемні моменти при обчисленні стажу держслужби в разі, коли службовець став держслужбовцем. Із запитом із цього приводу ми звернулися до Нацдержслужби — чекаємо роз’яснень!

Висновок: Оскільки особа була посадовою особою ОМС, а потім призначена на посаду держслужби, то стаж на посаді посадової особи ОМС входить до стажу держслужби для цілей призначення надбавки за вислугу років і додаткової відпустки за держстаж як згідно зі старим законодавством у сфері держслужби, так і новим. Проте існує (або можлива) різниця у відсотковому розмірі надбавки за вислугу років і тривалості додаткової відпустки за стаж держслужби.

посадова особа, ОМС, посада держслужби, обчислення стажу, надбавка за держстаж, додаткова відпустка додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті