Чи стягується борг за виконавчим листом із суми лікарняних

В обраному У обране
Друк
Огай Олена, експерт з питань оплати праці
Оплата праці Вересень, 2016/№ 18
Із заробітної плати працівника згідно із судовим виконавчим листом утримується сума боргу на користь Обленерго (борг за несплату за спожиту електроенергію). У вересні 2016 року працівник хворів (про що свідчить лікарняний лист), відповідно нараховані лікарняні. Чи здійснюється стягнення в рахунок погашення заборгованості за споживання електроенергії, передбаченої виконавським листом, із суми лікарняних?

Ні, з суми лікарняних стягнення боргу за комуналку здійснювати не можна. Пояснимо чому.

Питання, що стосуються стягнення боргу з фізичної особи за виконавчим листом, регулюються Законом України «Про виконавче провадження» від 21.04.99 р. № 606-XIV (далі — Закон № 606).

Для обґрунтування нашої відповіді спочатку визначимо, з яких доходів утримання можуть бути здійснені.

З яких доходів можна утримувати суму боргу за комуналку? Звернемося до ст. 69 Закону № 606. У самій назві цієї статті йдеться про відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника.

І все! Детальнішої інформації (розшифровки) про те, що включають поняття «зарплата» та «інші доходи боржника» для цілей Закону № 606, у ньому не зазначено.

Спробуємо підійти до цього питання з іншого боку. Визначимо, з якого доходу відрахування здійснювати не можна.

З яких доходів не можна утримувати «борг за комуналку»? Звернемося до положень ст. 73 Закону № 606. У ньому зазначено, що не може бути звернене стягнення на:

1) вихідну допомогу, яка виплачується при звільненні працівника;

2) компенсацію працівнику за невикористану відпустку, крім випадків, коли особа при звільненні отримує компенсацію за відпустку, не використану протягом декількох років;

3) компенсацію працівнику витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості або службовим відрядженням;

4) польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;

5) матеріальну допомогу особам, які втратили право на допомогу по безробіттю;

6) допомогу по вагітності та пологах;

7) одноразову допомогу при народженні дитини;

8) допомогу по догляду за дитиною;

9) допомогу особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, по догляду за дитиною-інвалідом, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, а також на іншу допомогу на дітей, передбачену законом;

10) допомогу на лікування;

11) допомогу на поховання;

12) щомісячну допомогу у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства громадян, які проживають на території, що піддалася радіоактивному забрудненню;

13) дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв та будинків відпочинку за рахунок фонду споживання;

14) неоподатковуваний розмір матеріальної допомоги;

15) грошову компенсацію за видане обмундирування та натуральне постачання;

16) вихідну допомогу при звільненні (виходу у відставку) з військової служби, служби в органах внутрішніх справ та Державної кримінально-виконавчої служби України, а також грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та в інших випадках, передбачених законом.

Як бачимо, у зазначеному переліку йдеться тільки про допомогу по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною. З такої допомоги утримання не проводяться. А що ж із лікарняними в разі, якщо хворіє сам працівник?

Процитуємо положення ст. 72 Закону № 606.

«На допомогу по державному соціальному страхуванню, що виплачується в разі тимчасової непрацездатності та в інших випадках <…> стягнення може бути звернено тільки за рішенням про стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також втратою годувальника».

З цього положення робимо висновки: із суми лікарняних (як у разі хвороби самого працівника, так і в разі хвороби дитини) стягнення за комунальними платежами не здійснюється.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити