(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/15
Оплата праці
Оплата праці
Квітень , 2017/№ 8

Звільнення через скорочення штату до закінчення 2 місяців: коли допустимо

http://tinyurl.com/yxhhp3or
В установі прийнято рішення про скорочення штату персоналу. Працівників, яких передбачається звільнити через скорочення штату, письмово попереджено за два місяці. Проте є працівники, які бажають звільнитися за підставою «скорочення штату працівників» до закінчення двомісячного строку попередження. Чи може роботодавець задовольнити таке прохання працівників? Якщо так, то чи виплачувати таким працівникам вихідну допомогу?

Звільнення з ініціативи роботодавця через скорочення штату працівників здійснюється на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП. Розірвання трудового договору за цією підставою вважатиметься правомірним, якщо роботодавець виконає усі приписи трудового законодавства з приводу такого звільнення.

Так, роботодавець зобов’язаний, зокрема, письмово попередити кожного працівника про розірвання з ним трудового договору через скорочення штату за п. 1 ст. 40 КЗпП не пізніше ніж за 2 місяці до такого звільнення ( ч. 1 ст. 492 КЗпП).

Підкреслимо: виконання припису ч. 1 ст. 492 КЗпПобов’язок роботодавця. До закінчення строку попередження між роботодавцем і працівником зберігаються трудові відносини. При цьому за жодних обставин роботодавець не має права ініціювати скорочення вказаного строку або звільнення працівників до його закінчення.

У свою чергу, мінімальний двомісячний строк попередження про звільнення через скорочення штату — це своєрідна «фора» для працівника, наприклад, у пошуку нового місця роботи. А чи може працівник самостійно виступити «за» звільнення до спливу строку попередження? На думку Мінсоцполітики (див. листи від 15.02.2012 р. № 18/06/186-12 і від 25.05.2010 р. № 107/06/186-10):

працівника можна звільнити через скорочення штату до спливу строку попередження у разі наявності письмового прохання працівника про це.

Тобто якщо працівник установи звернетеся із проханням (у письмовій формі) звільнити його за п. 1 ст. 40 КЗпП до закінчення строку попередження про розірвання трудового договору через скорочення штату, то роботодавець має право задовольнити таку вимогу.

Зауважимо, що у такому разі мова йде про звільнення працівника на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП. А при розірванні трудового договору за цією підставою працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середньомісячного заробітку ( ст. 44 КЗпП).

Увага! Працівнику, який вирішив звільнитися за підставою п. 1 ст. 40 КЗпП до спливу строку попередження про звільнення через скорочення штату, має виплачуватися вихідна допомога у розмірі не менше середньомісячного заробітку.

Окремо відзначимо, що до закінчення строку попередження про звільнення через скорочення штату працівника може бути звільнено за іншими підставами, а саме: за власним бажанням працівника ( ст. 38 КЗпП), за угодою сторін ( п. 1 ст. 36 КЗпП), у зв’язку з переведенням на інше підприємство, в установу, організацію ( п. 5 ст. 36 КЗпП). Проте при звільненні за переліченими підставами працівнику не належить виплата вихідної допомоги.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
звільнення через скорочення штату, скорочення штату, вихідна допомога додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті