Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо виплати держслужбовцю грошової допомоги при наданні щорічної основної відпустки

Міністерство соціальної політики України
Оплата праці Серпень, 2017/№ 15
В обраному У обране
Друк
Лист від 07.07.2017 р. № 1819/0/101-17/281

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо виплати державному службовцю, якого переведено з іншого державного органу, грошової допомоги при наданні щорічної основної відпустки, яку оплачено за рахунок перерахованої суми компенсації за невикористану відпустку, та повідомляє.

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Згідно зі ст. 59 цього Закону щорічні відпустки надаються державним службовцям у порядку та на умовах, визначених законодавством про працю.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про відпустки» у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошову компенсацію за невикористані ним дні щорічних відпусток за його бажанням має бути перераховано на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник.

Відповідно до частини третьої ст. 9 цього Закону якщо працівник, переведений на роботу на інше підприємство, повністю або частково не використав щорічні основну та додаткові відпустки і не одержав за них грошову компенсацію, то до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки, зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи.

Під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається одна допомога для оздоровлення, яка є гарантованою виплатою один раз на рік при наданні щорічної відпустки за відповідний робочий рік.

Тобто якщо державному службовцю надається щорічна основна відпустка, він має право на отримання грошової допомоги, передбаченої статтею 57 Закону України «Про державну службу».

Водночас зазначаємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, роз’яснювальний та рекомендаційний характер і не повинні встановлювати нових правових норм.

Директор Департаменту О. Товстенко

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

Держслужбовець переведений до іншого держоргану: чи «світить» йому грошова допомога до щорічної основної відпустки

«Міграція» кадрів не оминає і держслужбу. А це, у свою чергу, іноді викликає питання, які не вирішити без допомоги Мінсоцполітики. Ситуація, що розглядається нами, саме така, що й спричинила запит редакції до «трудового» відомства: «Держслужбовець переведений до іншого держоргану 13.03.2017 р. У 2017 році держслужбовець у колишнього роботодавця не використав щорічну основну відпустку і грошову допомогу до неї не отримував. При звільненні за переведенням держслужбовець виявив бажання, щоб грошову компенсацію за невикористані ним 20 календарних днів щорічної основної відпустки перерахували на рахунок іншого держоргану, до якого він переведений. Це і було зроблено.

З 22.06.2017 р. уже за новим місцем проходження держслужби йому надана щорічна основна відпустка тривалістю 20 календарних днів, яка оплачена із суми перерахованої компенсації за невикористану відпустку. Чи виплачувати держслужбовцю грошову допомогу у розмірі середньомісячної зарплати при наданні щорічної основної відпустки, оплачуваної за рахунок перерахованої суми компенсації за невикористану відпустку?»

Спершу пояснимо, що ситуація з перерахуванням грошової компенсації за невикористану частину щорічної основної відпустки з попереднього місця проходження держслужби до держоргану, до якого перевівся держслужбовець, цілком обґрунтована.

Нагадаємо: щорічні відпустки надаються держслужбовцям у порядку і на умовах, визначених законодавством про працю (ст. 59 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII, далі — Закон № 889). Отже, норми Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504/96) про перерахування на рахунок іншого роботодавця грошової компенсації за невикористані працівником дні щорічних відпусток при переведенні його до іншого роботодавця повною мірою поширюються і на держслужбовців.

Так, у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за невикористані ним дні щорічних відпусток за його бажанням має бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник (ч. 3 ст. 24 Закони № 504/96). При цьому якщо працівник, який переведений на роботу до іншого підприємства, повністю або частково не використав щорічні основну і додаткові відпустки й не одержав за них грошову компенсацію, то до стажу роботи, що надає право на щорічні основну і додаткові відпустки, зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи (ч. 3 ст. 9 Закону № 504/96).

Тобто держслужбовець має право висловити бажання перевести грошову компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки з попереднього місця проходження держслужби до держоргану, до якого він переводиться. У такому разі держслужбовець у держоргані, до якого він переведений, використовує дні щорічної відпустки, «зароблені» за попереднім місцем проходження держслужби. При цьому оплата за такі дні щорічної відпустки здійснюється новим роботодавцем за рахунок грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, перерахованої від попереднього роботодавця.

Саме таке джерело коштів для оплати днів щорічної відпустки і викликає запитання: чи допустимо виплатити держслужбовцю грошову допомогу («оздоровчі») при наданні йому днів щорічної основної відпустки, які оплачуються за рахунок грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку, перерахованої з попереднього місця проходження держслужби?

Мінсоцполітики в листі, що коментується, надало ствердну відповідь. З його тексту можна зробити такий висновок.

За місцем держслужби після переведення держслужбовцю, якому надають дні щорічної основної відпустки, оплачувані за рахунок перерахованої з попереднього держоргану грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку, можна і треба виплатити грошову допомогу у розмірі середньомісячної зарплати.

Щодо ситуації, описаної в запиті, держслужбовцю правомірно виплатити грошову допомогу у розмірі середньомісячної зарплати при наданні йому 20 календарних днів щорічної основної відпустки незважаючи на те, що дні такої відпустки оплачуються за рахунок грошової компенсації за невикористану щорічну основну відпустку, перерахованої при переведенні держслужбовця з іншого держоргану.

Ми з висновком Мінсоцполітики цілком згодні. Адже погодьтеся: новий роботодавець попри те, що джерелом фінансування щорічної основної відпустки є сума компенсації за неї, перерахована попереднім роботодавцем, надає держслужбовцю саме щорічну основну відпустку. У свою чергу, ст. 57 Закону № 889 зобов’язує держорган при наданні щорічної основної відпустки виплатити до неї грошову допомогу.

Єдина умова до такого надання — у 2017 році переведеному держслужбовцю не виплачувалася грошова допомога у попереднього роботодавця за відповідний робочий рік. Для цього рекомендуємо отримати довідку довільної форми від попереднього роботодавця.

Людмила БЄЛЄВЦОВА, експерт з питань оплати праці (e-mail: ot@id.factor.ua)

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно