Працівник хворіє більше 4 місяців

Димитренко Світлана, начальник відділу нормативно-правового регулювання у сфері загальнообов’язкового соціального страхування Мінсоцполітики
Оплата праці Грудень, 2017/№ 24
В обраному У обране
Друк
Працівник, який хворів протягом чотирьох місяців безперервно, був направлений лікарсько-консультаційною комісією на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК). За результатами огляду МСЕК з 24.10.2017 р. йому встановлена 2 група інвалідності. З 26.10.2017 р. він вийшов на роботу (підприємство не скористалося правом звільнити працівника на підставі п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП), але вже 1 листопада знову опинився на лікарняному (загальне захворювання). Чи підлягає оплаті період такої тимчасової непрацездатності? Якщо так, то як врахувати при розрахунку лікарняних дні, протягом яких документи працівника розглядалися на МСЕК (24 і 25 жовтня)?

Дійсно, п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП надає право роботодавцеві (але не зобов’язує його!) розірвати трудовий договір з працівником у зв’язку з його нез’явленням на роботу більше 4 місяців підряд унаслідок тимчасової непрацездатності, не враховуючи тимчасову непрацездатність у зв’язку з вагітністю та пологами*. Роботодавець, про якого йдеться в запитанні, цим правом не скористався. На момент настання тимчасової непрацездатності (1 листопада 2017 року) працівник перебував із ним у трудових відносинах, тобто був застрахованою особою для цілей Закону № 1105**.

* Роз’яснення фахівця Мінсоцполітики щодо застосування п. 5 ч. 1 ст. 40 КЗпП див. «Звільнення у разі тривалої хвороби: право чи обов’язок» цього номера. — Прим. ред.

** Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV.

Згідно з ч. 1 ст. 19 цього Закону право на матеріальне забезпечення і соціальні послуги зі страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування і день звільнення). При цьому серед підстав для відмови в наданні допомоги з тимчасової непрацездатності, перерахованих у ст. 23 Закону № 1105, встановлення інвалідності не назване.

Таким чином, належно оформлений листок непрацездатності, наданий працівником, якому встановлена інвалідність, підлягає оплаті на загальних підставах.

При обчисленні суми лікарняних працівникові, у якого дата встановлення інвалідності припадає на розрахунковий період, необхідно врахувати таке. Період з дати направлення документів на МСЕК і по дату огляду хворого, вказані в листку непрацездатності (далі — період МСЕК), є періодом тимчасової непрацездатності застрахованої особи, календарні дні якої не відпрацьовані з поважної причини «тимчасова непрацездатність». Тому в подальшому при настанні тимчасової непрацездатності він виключається з розрахункового періоду на підставі п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 р. № 1266 (ср. 025069200).

Використовуючи умови запитання, припустимо, що працівник хворів з 1 по 21 листопада 2017 року. У розрахунковому періоді (листопад 2016 року — жовтень 2017 року) йому була нарахована зарплата в сумі 46742,86 грн. і лікарняні в сумі 24854,76 грн. Загальна кількість днів тимчасової непрацездатності в розрахунковому періоді — 128 к. дн., у тому числі 2 к. дн., які не були сплачені (24 і 25 жовтня — період МСЕК). Загальний страховий стаж працівника — 20 років.

Визначимо кількість календарних днів, які візьмуть участь у розрахунку середньоденної зарплати:

365 к. дн. - 128 к. дн. = 237 к. дн.

Розрахуємо суму середньоденної зарплати:

46742,86 грн. : 237 к. дн. = 197,23 грн.

Зверніть увагу, оскільки з розрахунку виключаються дні тимчасової непрацездатності, то і лікарняним, нарахованим за такі дні, у розрахунку місця немає.

Страховий стаж працівника — 20 років. Отже, лікарняні будуть розраховані виходячи зі 100 % середньоденної зарплати.

Сума оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця:

197,23 грн. х 5 к. дн. = 986,15 грн.

Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності складе:

197,23 грн. х 16 к. дн. = 3155,68 грн.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд