Теми
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Щодо виплати грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки без звільнення

Міністерство соціальної політики України
Оплата праці Січень, 2017/№ 2
В обраному У обране
Друк
Лист від 07.12.2016 р. № 731/13/116-16

У Департаменті заробітної плати та умов праці розглянуто ваше звернення і в межах компетенції повідомляється.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про відпустки» (далі — Закон) право на відпустки забезпечується забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.

Згідно з частиною четвертою статті 24 Закону за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні.

Тобто за бажанням працівника після використання ним за робочий рік, за який надається відпустка, 24 календарних днів щорічної відпустки, за решту днів невикористаної щорічної відпустки за цей же робочий рік йому може бути виплачена грошова компенсація. Наприклад, якщо тривалість щорічної відпустки працівника складає 31 календарний день (24 к. д. — щорічна основна відпустка і 7 к. д. — щорічна додаткова відпустка за ненормований робочий день), то за умови використання працівником за відповідний робочий рік 24 календарних днів, за 7 днів він може отримати компенсацію.

На нашу думку, на підставі відповідної заяви працівника в наказі про надання 24 календарних днів щорічної відпустки може бути також передбачено виплату грошової компенсації за решту днів цієї відпустки, одночасно з оплатою наданих днів або відразу після їх використання.

Директор Департаменту заробітної плати та умов праці О. Товстенко

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

Надання щорічної відпустки на 24 дні + компенсація за 7 невикористаних днів одночасно «прокрутити» можна: думка Мінсоцполітики

Спершу зазначимо, що ч. 4 ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) передбачено можливість виплати грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки і в період трудових відносин з працівником, тобто без звільнення. Щодо її надання у нас і виникло запитання. У чому ж його суть?

Ось уже декілька років Мінсоцполітики у своїх листах (від 21.06.2012 р. № 207/13/116-12, від 24.06.2011 р. № 208/13/116-11, від 21.10.2009 р. № 629/13/84-09, від 18.06.2007 р. № 150/13/133-07) при трактуванні норми ч. 4 ст. 24 Закону № 504 використовує такий підхід: «За бажанням працівника після використання ним за робочий рік, за який надається відпустка, 24 календарних днів щорічної відпустки за решту днів невикористаної щорічної відпустки, за цей самий робочий рік має бути виплачена грошова компенсація».

Тобто по суті в цих листах Мінсоцполітики дотримується думки, що грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки може бути виплачена тільки після того, як працівник саме скористається 24 календарними днями щорічної відпустки.

Однак виникло запитання: а якщо, наприклад, працівник пише заяву про надання йому щорічної основної відпустки за відпрацьований робочий рік тривалістю 24 календарних дні, чи має він право на компенсацію за невикористану щорічну додаткову відпустку (наприклад, за 7 календарних днів), яку йому виплатять одночасно із сумою відпускних, тобто до його фактичного виходу у відпустку?

Увага! Мінсоцполітики вважає, що компенсація за 7 невикористаних днів щорічної відпустки може бути виплачена після використання працівником 24 календарних днів щорічної відпустки або одночасно з виплатою відпускних за 24 календарних дні щорічної відпустки, що здійснюється до його виходу у відпустку.

Ми з таким підходом повністю погоджуємося. Судіть самі. Ось що зазначено в ч. 4 ст. 24 Закону № 504: «За бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні».

Роботодавець, надаючи працівнику відпустку (виплачуючи відпускні), виконує вимогу законодавства про «надання працівнику щорічної відпустки не менше ніж 24 календарні дні». Тому працівник має право вимагати виплату компенсації за невикористані «понад» 24 календарні дні щорічної відпустки. А роботодавець не має права йому в цій виплаті відмовити.

Тому з юридичної точки зору виплата компенсації за невикористану щорічну відпустку одночасно з відпускними за щорічну відпустку, надану за робочий рік, тривалістю не менше ніж 24 календарних дні, є абсолютно законною.

При цьому підкреслимо: видавати наказ про виплату грошової компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, що залишилися, допустимо тільки в тому випадку, якщо працівник використав або планує використовувати (про що свідчить заява і наказ про надання щорічної відпустки) саме 24 (або більше) календарні дні щорічної відпустки. У випадку якщо працівник планує використати тільки частину щорічної основної відпустки, наприклад 14 календарних днів, компенсацію за 7 невикористаних днів щорічної додаткової відпустки він отримати не може.

Людмила БЄЛЄВЦОВА, експерт з питань оплати праці

(e-mail: l.belevtsova@id.factor.ua)

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал
stop

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте сайт Factor Увійдіть та читайте далі безкоштовно