(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
4/14
Оплата праці
Оплата праці
Березень , 2017/№ 5

Працівника звільнено і знову прийнято: компенсація за невикористану відпустку та ЄСВ

http://tinyurl.com/y3xtmbks
Працівника звільнено 30.01.2017 р. у зв’язку з виходом на пенсію. З 06.02.2017 р. його було прийнято на роботу назад. Компенсацію за невикористану відпустку у зв’язку з розірванням трудових відносин було нараховано в лютому 2017 року. Чи потрібно в цьому випадку нараховувати ЄСВ на компенсацію за невикористану відпустку, і якщо так, то як її відобразити у Звіті з ЄСВ?

Компенсацію за невикористані дні відпустки повинні виплатити при остаточному розрахунку з працівником у день звільнення ( ст. 116 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р.). У цьому випадку така виплата потрапить до бази справляння єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — ЄСВ), оскільки вона:

— включається до фонду додаткової зарплати ( п.п. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5, далі — Інструкція № 5);

— нараховується особі, яка перебуває у трудових відносинах з роботодавцем і є застрахованою особою;

— не зазначена в Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженому постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170.

Із суми компенсації за невикористану відпустку, нарахованої працівнику в місяці звільнення, справляють ЄСВ у загальній сумі із зарплатою за відпрацьовані до звільнення дні звітного місяця.

Якщо при проведенні остаточного розрахунку роботодавець забув нарахувати якусь виплату і нараховує її вже після звільнення працівника, для цілей справляння з неї ЄСВ слід керуватися ч. 2 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464). Цією нормою встановлено, що для осіб, яким після звільнення нараховано зарплату (дохід) за відпрацьований час, ЄСВ нараховують на суму, що визначається шляхом ділення зарплати, виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців, за які її нараховано.

Виходить, що якщо з якихось причин компенсацію нараховують після звільнення працівника, то її суму не включають до бази справляння ЄСВ. Пояснюється це тим, що:

— по-перше, на момент нарахування компенсації працівник уже не є застрахованою особою за трудовим договором, за яким трудові відносини працівника вже припинені;

— по-друге, компенсація за невикористану відпустку згідно з п.п. 2.2.12 Інструкції № 5 є виплатою за невідпрацьований час, а отже, положення ч. 2 ст. 7 Закону № 2464 у цьому випадку не працюють.

У Звіті з ЄСВ суму компенсації за невикористану відпустку, що не обкладається ЄСВ, не відображають.

Не слід справляти ЄСВ з компенсації за невикористану відпустку і в ситуації, описаній у запитанні. Трудовий договір, за яким не було нараховано своєчасно компенсацію за невикористану відпустку, розірвано. Нараховують її в місяці, що настає за місяцем звільнення (тобто вже звільненому працівнику). І той факт, що особа, якій нараховують «забуту» компенсацію, знову перебуває з цим роботодавцем у трудових відносинах, у цьому випадку не має значення. З юридичної точки зору ми маємо два різні договори, тому виплати за ними слід розглядати окремо один від одного. За першим трудовим договором у місяці нарахування компенсації за невикористану відпустку особа щодо роботодавця є звільненим працівником, тобто незастрахованим. Тому ЄСВ з такої виплати не справляють.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
звільнення у зв’язку з виходом на пенсію, прийняття на роботу, компенсація за невикористану відпустку, ЄСВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті