(066) 87-010-10
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 9
  • № 8/1
  • № 8
  • № 7
  • № 6/1
  • № 6
  • № 5
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/16
Оплата праці
Оплата праці
Травень , 2017/№ 10

Щодо розрахунку середньої зарплати для відпускних у випадку, якщо працівники працювали на умовах неповного робочого тижня

Лист від 25.05.2009 р. № 294/13/84-09

Відділ організації заробітної плати та удосконалення законодавства з оплати праці розглянув лист щодо обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток у випадку, коли працівники працювали на умовах неповного робочого тижня і повідомляє.

Обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток провадиться відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок).

Пунктом 7 Порядку передбачено, що нарахування виплат за час відпусток або компенсації за невикористані відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством ( стаття 73 КЗпП України). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

При цьому слід враховувати положення абзацу 6 пункту 2 Порядку, а саме, що час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду. Зазначена норма стосується, зокрема, випадків, коли працівники з не залежних від них причин працювали в режимі неповного робочого тижня (наказом по підприємству працівники відділу, цеху тощо були переведені на роботу на умовах неповного робочого тижня у зв’язку з неможливістю забезпечити їх роботою впродовж нормальної тривалості робочого тижня).

Отже, у випадку, коли працівник з не залежних від нього причин працював у режимі неповного робочого тижня (наказом по підприємству працівники відділу, цеху тощо були переведені на роботу на умовах неповного робочого тижня у зв’язку з неможливістю забезпечити їх роботою впродовж нормальної тривалості робочого тижня), середньоденна заробітна плата для оплати часу щорічної відпустки провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року, зменшену на кількість святкових і неробочих днів, встановлених законодавством ( стаття 73 КЗпП України), а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював, при скороченому робочому тижні (простої). Вихідні дні із розрахунку вилучати не потрібно, оскільки відпустки надаються в календарних днях і оплачуються календарні дні відпустки. Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки (роз’яснення Мінпраці від 21.07.97 р. № 04-3022).

Якщо ж працівник працює на умовах неповного робочого тижня за власним бажанням (у зв’язку із сімейними обставинами, працює на підприємстві по сумісництву тощо) нарахування середньої заробітної плати для оплати часу відпусток провадиться на загальних засадах відповідно до норм пункту 7 Порядку.

Начальник відділу Н. Синько

Коментар редакції

Неповний робочий тиждень у «відпускному» розрахунковому періоді: як розрахувати відпускні

Отже, у розрахунковому періоді вашого працівника є період, коли він працював у режимі неповного робочого тижня. Або, наприклад, він цілий рік працював і продовжує працювати в режимі неповного робочого тижня. І як у цьому випадку розрахувати відпускні? Зараз розповімо.

Перш за все, залежить це від того, з чиєї ініціативи працівник працює або працював у режимі неповного робочого тижня: чи то з ініціативи власника, чи то зі своєї власної ініціативи. Юридичні підстави, до речі, для переведення працівника в режим неповного робочого тижня з таких ініціатив абсолютно різні. З ініціативи власника — ст. 32 КЗпП, з ініціативи працівника — ст. 56 КЗпП.

Працівника переведено в режим неповного робочого тижня з ініціативи роботодавця ( ст. 32 КЗпП). Ця стаття КЗпП стосується ситуації, коли працівники з не залежних від них причин працювали в режимі неповного робочого тижня і були переведені на нього згідно з наказом роботодавця. Таке переведення роботодавець використовує, коли в нього немає можливості забезпечити працівників роботою нормальної тривалості протягом робочого тижня.

Нагадуємо, що для цього потрібно дотримати низки спеціальних процедур, як-от: погодити рішення про зміну в режимі роботи з профспілковим органом (якщо він є на підприємстві (організації)); видати наказ про встановлення неповного робочого часу у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці; попередити про зміну режиму роботи за 2 місяці всіх працівників; внести відповідні зміни до колдоговору; отримати від працівників згоду/незгоду на продовження роботи в нових умовах праці; видати наказ на працівників, які погодилися, про переведення на умови роботи, що змінилися (з ознайомленням), на тих, які не погодилися, — про припинення трудових відносин.

У цій ситуації розрахунковий період для визначення «відпускної» середньої зарплати зменшується на кількість святкових і неробочих днів, а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював при неповному робочому тижні і на них не припадав інший оплачуваний період (відпускні, лікарняні, декретні).

Приклад 1. Працівнику надано щорічну основну відпустку з 22 травня 2017 року на 24 календарних дні. Розрахунковий період: травень 2016 року — квітень 2017 року. На підприємстві встановлено п’ятиденний робочий тиждень. На період січень — березень 2017 року працівник на підставі ст. 32 КЗпП був переведений на неповний робочий тиждень (робочі дні — понеділок, вівторок, середа). Загальна сума заробітної плати за розрахунковий період — 52480 грн.

Розрахуємо суму відпускних. Для цього знайдемо середньоденну зарплату:

52480 : (365 - 11 - 26) = 160 (грн.),

де 11 — кількість святкових і неробочих днів, установлених ст. 73 КЗпП;

26 — кількість робочих днів у січні — березні 2017 року, протягом яких працівник не працював у зв’язку з переведенням з 5-денного на 3-денний робочий тиждень.

Сума відпускних становитиме:

160 x 24 = 3840 (грн.).

Працівник працює на умовах неповного робочого тижня за власним бажанням ( ст. 56 КЗпП). За цих умов нарахування середньої заробітної плати для визначення суми відпускних здійснюється в загальному порядку, тобто не зменшується на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював при неповному робочому тижні.

Приклад 2. Умови ті самі, що і в прикладі 1. Тільки переведення працівника з «п’ятиденки» на неповний робочий тиждень здійснено на підставі ст. 56 КЗпП (за власним бажанням).

Розрахуємо суму відпускних.

Середньоденна зарплата становитиме:

52480 : (365 - 11) = 148,25 (грн.).

Сума відпускних становитиме:

148,25 x 24 = 3558 (грн.).

Додамо: якщо працівник працює на умовах неповного робочого дня, причому незалежно від того, з чиєї ініціативи він так працює, відпускні розраховуються в загальному порядку.

Олена ОГАЙ, експерт з питань оплати праці

розрахунок середньої зарплати, розрахунок відпускних, неповний робочий тиждень додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті