Теми статей
Обрати теми

Щодо врахування допомоги по тимчасовій непрацездатності при обчисленні середньої зарплати для розрахунку відпускних

Міністерство соціальної політики України
Лист від 06.09.2017 р. № 2339/0/101-17

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист щодо врахування допомоги по тимчасовій непрацездатності при обчисленні середньої заробітної плати для оплати днів відпусток та виплати компенсації за невикористані дні відпусток згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок), та повідомляє.

Відповідно до абзацу третього п. 3 Порядку при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпусток та виплати компенсації за невикористані дні відпустки, крім виплат, які передбачені абзацом першим цього пункту, до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Іншого Порядком не передбачено.

Заступник директора Департаменту — начальник відділу А. Литвин

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ

50-, 60-, 70-відсотковий лікарняний у розрахунок відпускних включається

Ситуація банальна, а найголовніше — дуже поширена на практиці. І стосується вона лікарняних та їх участі в розрахунку «відпускної» середньої зарплати.

Отже, працівник іде у відпустку, йому треба розрахувати відпускні, а у відпускному розрахунковому періоді «трапився» лікарняний. Причому не з 100 % оплатою, а наприклад, 50, 60 або 70 %. Що з ним робити? Включати лікарняні в розрахунок середньої або ні?

Чому виникло це запитання? Усе тому, що в самому Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100 (далі — Порядок № 100), а саме в абз. 6 п. 2 цього Порядку встановлено таке:

Час, протягом якого працівники згідно з чинним законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.

Під сумнів потрапили «частково-оплачувані» лікарняні періоди. А точніше, страхові випадки, за якими лікарняні нараховуються залежно від страхового стажу в розмірах 50, 60 або 70 %. В усіх цих випадках лікарняні лише частково компенсують втрату зарплати працівника за період його хвороби.

Усе це могло наштовхнути на думку, що з розрахункового періоду треба виключати такі лікарняні. Але листом, що коментується, фахівці Мінсоцполітики розвіяли всі сумніви, підтвердивши загальну думку, що існувала раніше:

При розрахунку середньої зарплати для нарахування відпускних або компенсації за невикористану відпустку суми лікарняних включаються в розрахунок.

Тобто дні, за які надавалися лікарняні, не виключаються з розрахункового періоду.

Обґрунтування — положення абз. 4 п. 3 Порядку № 100:

При обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв’язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, що мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки, окрім указаних вище виплат, у фактичний заробіток включаються виплати за час, протягом якого працівникові зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо), і допомога по тимчасовій непрацездатності.

Олена ОГАЙ, експерт з питань оплати праці

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі