(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
8/14
Оплата праці
Оплата праці
Серпень , 2018/№ 15

Аліменти з матеріальної допомоги: стягувати або ні?

http://tinyurl.com/y3nqs4p4
Чи утримуються аліменти з матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки? Чи утримуються аліменти з нецільової благодійної допомоги?

Для того щоб надати відповіді на ці запитання, звернемося до спеціального документа — Переліку видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затверджений постановою КМУ від 26.02.93 р. № 146 (далі — Перелік № 146).

У ньому в п. 1 перераховані виплати, з яких аліменти утримуються, а в п. 12 — виплати, з яких аліменти не утримуються. У п.п. 1 п. 12 Переліку № 146 визначено: із сум неоподатковуваного розміру матеріальної допомоги аліменти НЕ утримуються. Звідси, як мовиться, і танцюватимемо.

Матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана усім або більшості працівників, у тому числі на оздоровлення до відпустки, є однією із складових заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати (п.п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5).

А це означає, що її сума обкладається ПДФО, оскільки зарплата для цілей обкладення доходів ПДФО — це основна й додаткова зарплата, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платникові податку у зв’язку із відносинами трудового найму (п.п. 14.1.48 Податкового кодексу України, далі — ПКУ).

Такий факт вказує на те, що матеріальна допомога на оздоровлення до відпустки не може бути виключена із складу доходів, з яких стягаються аліменти, оскільки в п.п. 1 п. 12 Переліку №146 передбачена тільки неоподатковувана сума «матеріалки». Це «відносить» її до інших видів заробітку, позначених у п.п. 19 п. 1 Переліку № 146. А це означає

Висновок: із суми матеріальної допомоги на оздоровлення до відпустки аліменти утримуються як з інших видів заробітку.

Переходимо до наступної «матеріалки» — нецільової благодійної допомоги. Чи утримуються аліментами з такої допомоги?

Здавалося б, через те, що в п.п. 1 п. 12 Переліку №146 (його ми вже згадували вище) чорним по білому написано: утримання аліментів не здійснюється із сум неоподатковуваної матеріальної допомоги — питання стягнення, правильніше НЕстягнення за ідеєю має бути знято автоматично. Відповідь, як мовиться, лежить на поверхні. Але… Не поспішаємо з висновками. Є нюанси.

Згадуємо, коли йдеться про нецільову благодійну допомогу, то тут вступає в гру п.п. 170.7.3 ПКУ. Тобто розмір «неоподатковуваності» строго обмежений!

«не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, такої, що надається резидентами <…> на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно в розмірі, що не перевищує суму граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 п.п. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року».

Сума такого граничного розміру доходу дорівнює розміру місячного прожитмінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 і округленого до найближчих 10 гривень.

У 2018 році ця сума складає 2240 грн. (1600ПМПО-2018 х 1,4).

Відповідно, розмір неоподатковуваної нецільової благодійної матеріальної допомоги теж дорівнює 2240 грн. З такої суми не утримуються ПДФО, ВЗ і, як ми з’ясували, аліменти. Здогадуєтеся, що робити з різницею? Сума перевищення цього розміру (2240 грн.) у загальному порядку обкладається ПДФО (за ставкою 18 %), тобто з неї слід утримати й аліменти (після утримання ПДФО і ВЗ).

Висновок: із суми нецільової неоподатковуваної матеріальної допомоги у розмірі 2240 грн. аліменти не утримуються, із суми перевищення цього розміру аліменти стягаються в загальному порядку.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
матеріальна допомога на оздоровлення, нецільова благодійна допомога, утримання аліментів додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті