Теми статей
Обрати теми

ЄСВ: якщо працівникові встановили/«зняли» інвалідність

Кепіна Світлана, начальник Управління адміністрування єдиного внеску, методології та розгляду звернень платників податків Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФСУ, Дзера Тетяна, начальник відділу супроводу інформаційних систем і електронних реєстрів Пенсійного фонду України
Працівникові підприємства встановили/«зняли» інвалідність. Яку ставку ЄСВ застосовувати до його зарплати в місяці зміни статусу «звичайний працівник — працівник з інвалідністю»? Чи треба за працівником з інвалідністю виконувати вимогу про сплату ЄСВ у сумі не нижче мінімального страхового внеску? Як відобразити доходи такого працівника у Звіті з ЄСВ? Відповіді на ці запитання ви знайдете в статті.

Ставки ЄСВ

Працівники з інвалідністю є застрахованими особами для цілей Закону № 2464 і підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на загальних підставах.

При цьому на трудові виплати (зарплату, лікарняні, декретні), які входять до бази нарахування ЄСВ, визначеної за такими працівниками, роботодавці — юридичні особи нараховують єдиний внесок за пільговими ставками. Їх розміри наведені в таблиці нижче.

Ставки єдиного внеску, що застосовуються до доходів працівників з інвалідністю

Категорії роботодавців

Ставка ЄСВ на дохід працівника з інвалідністю, нарахований у вигляді

зарплати, лікарняних, декретних

винагороди за ЦПД*

«Звичайні» підприємства

8,41 %

22 %

Підприємства та організації всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ і УТОС**

5,3 %

Підприємства та організації громадських організацій осіб з інвалідністю**

5,5 %

22 %

Фізособи-підприємці (ФОП), особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність (незалежні професіонали)

22 %

* Цивільно-правовий договір на виконання робіт (надання послуг). За винятком винагороди за ЦПД, нарахованої підприємцю, якщо виконувані роботи (послуги, що надаються) відповідають видам діяльності згідно з відомостями з Єдиного держреєстру юросіб і фізосіб-підприємців. ** В яких кількість осіб з інвалідністю складає не менше 50 % загальної чисельності працюючих, за умови, що фонд оплати праці таких осіб складає не менше 25 % суми витрат на оплату праці.

* До речі, відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, що засвідчує копію, її ініціалів і прізвища, дати засвідчення копії. — Прим. ред.

Усі інші роботодавці (фізичні особи — підприємці, незалежні професіонали) нараховують ЄСВ на базу нарахування ЄСВ працівників з інвалідністю за «стандартною» ставкою 22 %. Це випливає з положень ч. 13 ст. 8 Закону № 2464.

Важливо! Підтвердженням того, що працівникові встановлена інвалідність, є засвідчена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії (далі — МСЕК) про встановлення групи інвалідності. Засвідчити* копію цієї довідки повинен безпосередньо сам роботодавець працівника з інвалідністю.

Роботодавці-юрособи застосовують до бази нарахування ЄСВ працівників з інвалідністю «пільгові» ставки ЄСВ (див. таблицю)

починаючи з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше отримання і засвідчення роботодавцем копії довідки до акта огляду в МСЕК, і закінчуючи датою відміни інвалідності на підставі рішення цієї комісії.

При цьому до дати отримання і засвідчення вказаної довідки і після дати відміни інвалідності роботодавець нараховує ЄСВ у розмірі 22 % визначеної бази нарахування.

Приклад 1. Згідно з листком непрацездатності документи працівника були направлені в МСЕК 22 січня 2018 року. Оглянутий у МСЕК він був 25 січня. За результатами огляду працівникові була встановлена інвалідність III групи з 22 січня 2018 року. Довідка до акта огляду в МСЕК надана на підприємство, а її копія засвідчена ним 26 січня.

На виплати, які входять до бази нарахування ЄСВ за січень і були нараховані за період:

— з 1 по 25 січня включно, — роботодавець зобов’язаний нарахувати ЄСВ за ставкою 22 %;

з 26 (тобто з дати надання довідки і засвідчення її копії) по 31 січня, — за ставкою 8,41 %.

Окремо зупинимося на ситуації, коли роботодавець в поточному звітному періоді, в якому до бази нарахування ЄСВ працівника з інвалідністю застосовується ставка внеску 8,41 %, нараховує виплати за попередні звітні періоди до встановлення інвалідності (наприклад, донараховує заробітну плату, відпускні, лікарняні).

Тут слід звернути увагу на положення ч. 2 ст. 9 Закону № 2464. Ними встановлено, що обчислення ЄСВ за минулі періоди, окрім випадків сплати єдиного внеску згідно з ч. 5 ст. 10 цього Закону, здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, діючого на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до цього Закону нараховується ЄСВ.

Як це діє, розглянемо на прикладах.

Приклад 2. Згідно з листком непрацездатності документи працівника були направлені в МСЕК 29 січня 2018 року. Оглянутий у МСЕК він був 31 січня.

За результатами огляду працівник визнаний особою з інвалідністю II групи з 22 січня 2018 року. Довідка до акта огляду в МСЕК надана на підприємство, а її копія засвідчена ним 1 лютого.

Лікарняний лист за період хвороби з 15 по 29 січня наданий працівником 3 лютого 2018 року.

Сума лікарняних (1749,02 грн.) нарахована підприємством також у лютому.

До доходів, нарахованих працівникові з інвалідністю починаючи з 1 лютого 2018 року і до дня відміни інвалідності, підприємство застосовує ставку 8,41 %.

Лікарняні за дні непрацездатності в січні 2018 року були нараховані працівникові в лютому 2018 року — місяці, в якому до бази нарахування працівника застосовується ставка ЄСВ 8,41 %. Керуючись положеннями ч. 2 ст. 9 Закону № 2464 (див. вище), підприємство нараховує на суму лікарняних за січень ЄСВ за ставкою 8,41 % (тобто за ставкою, діючою на день нарахування).

Сума ЄСВ, яка буде нарахована підприємством на суму лікарняних, дорівнює:

1749,02 грн. х 8,41 % : 100 % = 147,09 грн.

Приклад 3. Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК працівникові була встановлена інвалідність до 01.10.2017 р. Із вказаної дати інвалідність скасована.

У січні 2018 року цьому працівникові нарахована зарплата в сумі 4000 грн. і донарахована помилково ненарахована сума індексації за червень — грудень 2017 року в сумі 715,25 грн.

Підпунктом 3 п. 3 розд. IV Інструкції № 449 встановлено: якщо нарахування заробітної плати здійснюється за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, нараховані суми включаються в заробітну плату того місяця, в якому були здійснені нарахування.

ЄСВ на загальну суму зарплати за січень (включаючи суму донарахованої індексації за минулі періоди, у тому числі і за період, коли до доходів працівника застосовувалася ставка ЄСВ 8,41 %) нараховуємо за ставкою 22 %.

Розрахуємо суму ЄСВ:

(4000 грн. + 715,25 грн.) х 22 % : 100 % = 1037,36 грн.

База нарахування ЄСВ

ЄСВ нараховують на суму доходу, нарахованого працівникові з інвалідністю, але не вище за максимальну величину бази нарахування ЄСВ.

Причому для цілей порівняння з максимальною величиною бази нарахування ЄСВ перехідні відпускні, лікарняні і декретні відносять до місяців, за які вони нараховані.

Нагадаємо, що з 01.01.2018 р. розмір цієї величини змінився. Зараз

максимальна величина бази нарахування ЄСВ дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом (у 2018 році — 55845,00 грн.).

У випадку якщо дохід особи з інвалідністю (наприклад, «трудовий» дохід за місяць і суми винагороди за ЦПД) перевищує максимальну величину бази нарахування ЄСВ, то єдиний внесок нараховується лише на максимальну величину бази нарахування ЄСВ (у 2018 році — 55845,00 грн.).

Тепер поговоримо про тих працівників з інвалідністю, у яких зарплата, нарахована за звітний місяць, виявилася нижче мінімальної заробітної плати.

Чи треба за такими працівниками виконувати вимогу про сплату ЄСВ у розмірі не нижче мінімального страхового внеску (далі — вимога про ЄСВ з МЗП)? Відповідь на це запитання досить проста.

Роботодавець повинен виконувати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП, якщо (1) на «трудовий» дохід (заробітну плату, лікарняні і декретні) працівника з інвалідністю він нараховує ЄСВ за ставкою 22 % (тобто такий роботодавець є фізособою-підприємцем або юрособою, проте він не отримав від працівника або не засвідчив копію довідки до акта огляду в МСЕК) і при цьому (2) такий працівник працевлаштований у цього роботодавця за основним місцем роботи.

Наприклад, за основним працівником з інвалідністю вимога про сплату ЄСВ у розмірі не нижче мінімального страхового внеску:

повинен виконати роботодавець-ФОП, оскільки на «трудовий» дохід такого працівника він нараховує ЄСВ за ставкою 22 %;

не виконує роботодавець-юрособа, який у звітному місяці до бази нарахування такого працівника застосовує ставку ЄСВ 8,41 %.

Приклад 4. Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК працівникові була встановлена інвалідність до 01.01.2018 р.

«Перекомісія» відбулася 05.02.2018 р. У результаті працівникові була видана нова довідка до акта огляду МСЕК, якою встановлена інвалідність з 01.01.2018 р.

Працівник надав довідку 05.02.2018 р., того ж дня її копія була засвідчена підприємством.

Заробітна плата працівника з урахуванням зайнятості (займає 0,5 штатної одиниці) за січень склала 2000,00 грн.

Оскільки довідка до акта огляду МСЕК була надана працівником, а її копія засвідчена підприємством 05.02.2018 р., то до бази нарахування за січень застосовуємо ставку ЄСВ 22 %.

Той факт, що інвалідність була встановлена працівникові з 01.01.2018 р., вас бентежити не повинен.

Для цілей ЄСВ важлива саме дата засвідчення підприємством копії діючої довідки до акта огляду в МСЕК.

Сума заробітної плати за січень, яка увійшла до бази нарахування ЄСВ (2000,00 грн.), менше розміру мінімальної заробітної плати (3723,00 грн.). Отже, підприємству доведеться виконати умову про сплату ЄСВ з МЗП.

Сума ЄСВ, яка буде сплачена за працівника в січні, дорівнюватиме:

2000,00 х 22 % : 100 % + (3723,00 - 2000,00) х 22 % : 100 % = 819,06 (грн.).

Йдемо далі.

Припустимо, що лютий добігає кінця. Заробітна плата, нарахована працівникові за цей місяць, також дорівнює 2000,00 грн.

На частину заробітної плати, нарахованої за фактично відпрацьований час:

— до 05.02.2018 р. (наприклад, вона складає 200,00 грн.), — підприємство нарахує ЄСВ за ставкою 22 %;

— з 05.02.2018 р. (1800,00 грн.), — за ставкою 8,41 %.

Чи треба буде підприємству виконувати вимогу про сплату ЄСВ з мінімальної заробітної плати за лютий 2018 року?

Ні, не треба! Навіть якщо працівник надав копію довідки до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності не з першого робочого дня звітного місяця, вимогу про сплату ЄСВ з мінімальної заробітної плати цього місяця виконувати не треба.

Підприємство нараховує єдиний внесок на фактично нарахований дохід.

Таким чином, за працівником з інвалідністю за лютий 2018 року підприємством буде нарахований і сплачений ЄСВ у сумі:

200,00 х 22 % : 100 % + 1800,00 х 8,41 % : 100 % = 195,38 (грн.).

Зазначимо, що також

не треба виконувати вимогу про сплату ЄСВ з МЗП при визначенні суми єдиного внеску за місяць, в якому рішенням МСЕК була скасована інвалідність працівника не з першого робочого дня такого місяця.

Адже сума «трудових» виплат, нарахованих працівникові в перехідному місяці за період до встановлення інвалідності (з дня зняття інвалідності), — це дохід тільки за частину місяця.

Порівнювати його з місячним розміром мінімальної заробітної плати не коректно.

Звітність з ЄСВ

Рядки таблиці 1 Звіту за формою № Д4 заповнюються на підставі даних таблиці 6. Тому уся увага — на таблицю 6 Звіту. У ній інформацію про доходи, нараховані працівникові з інвалідністю, на які нараховується ЄСВ за пільговими ставками, відображаємо окремо, проставляючи в графі 9 код категорії застрахованої особи (далі — код категорії ЗО), згідно з додатком 2 до Порядку № 435 (ср. ).

Так, наприклад, звичайне підприємство, яке нараховує на доходи працівника з інвалідністю ЄСВ за ставкою 8,41 %, відображає:

— суму заробітної плати — з кодом категорії ЗО «2»;

— суму лікарняних — з кодом категорії ЗО «36»;

— суму допомоги по вагітності та пологах — з кодом категорії ЗО «43».

Приклад 5. Згідно з довідкою до акта огляду в МСЕК працівникові (Вовченку Олегу Васильовичу, податковий номер — 2834567897) була встановлена інвалідність 22.01.2018 р. (дата огляду в МСЕК — 26.01.2018 р.).

Довідка надана працівником, а її копія засвідчена підприємством (основне місце роботи працівника) 29.01.2018 р. За січень працівникові нараховані:

— лікарняні за період з 1 по 21 січня 2018 року в сумі 2761,50 грн. (ЄСВ за ставкою 22 % — 607,53 грн.);

— заробітна плата за фактично відпрацьований час із 29 по 31 січня — 571,43 грн. (ЄСВ за ставкою 8,41 % — 48,06 грн.).

Період з дати направлення документів працівника на МСЕК (22.01.2018 р.) по день його огляду в МСЕК (з 22.01.2018 р. по 26.01.2018 р.) в табелі обліку робочого часу позначений як дні неоплачуваної тимчасової непрацездатності.

Наведемо на рис. 1 заповнений фрагмент таблиці 6 Звіту за формою № Д4 з даними на цього працівника.

img 1

Рис. 1. Фрагмент заповненої таблиці 6 Звіту з ЄСВ (приклад 5)

Пояснення до рис. 1. Розпочнемо з того, що в таблиці 6 лікарняні відображають:

— у Звіті за формою № Д4 за той звітний місяць, в якому вони були фактично нараховані у бухобліку;

в окремих рядках Звіту (окремо від сум заробітної плати). При цьому в графі 11 таблиці 6 вказують місяць і рік, за який проведено нарахування лікарняних, незалежно від того, в якому місяці вони були фактично нараховані у бухобліку.

У січні працівникові були нараховані лікарняні за період до дня встановлення інвалідності (з 1 по 21 січня 2018 року) і зарплата за фактично відпрацьований час (з 29 по 31 січня).

Довідка до акта огляду в МСЕК надана працівником, а її копія засвідчена підприємством 29.01.2018 р.

Отже, підприємство має право застосувати ставку ЄСВ 8,41 % до виплат, нарахованих за період з 29.01.2018 р.

У цьому випадку в зазначеному періоді працівникові була нарахована зарплата. Саме її суму в таблиці 6 форми № Д4 ми відобразили в графі 6 з кодом категорії ЗО «2» — оплата праці осіб з інвалідністю.

На виплати (лікарняні), які були нараховані в січні за період до 29.01.2018 р., нараховуємо ЄСВ за ставкою 22 % і відображаємо в таблиці 6 Звіту з ЄСВ з кодом категорії ЗО «29» — звичайні працівники (без інвалідності), які отримують допомогу по тимчасовій непрацездатності.

Загальну кількість календарних днів у трудових відносинах протягом місяця (графа 15) відображаємо в одному рядку, а саме в тому, в якому відображена зарплата.

Приклад 6. Згідно з копією довідки до акта огляду в МСЕК працівникові (Зайченку Андрію Петровичу, податковий номер — 3156895611) була встановлена інвалідність до 17 січня 2018 року.

Нова довідка до акта огляду ним у січні не була надана на підприємство (основне місце роботи працівника).

За січень працівникові нарахована заробітна плата в загальній сумі 5000 грн., у тому числі за дні, відпрацьовані до 17 січня 2018 року, — 2380,95 грн. (ЄСВ за ставкою 8,41 % — 200,24 грн.), за інші дні — 2619,05 грн. (ЄСВ за ставкою 22 % — 576,19 грн.).

Наведемо на рис. 2 заповнений фрагмент таблиці 6 Звіту за формою № Д4 з даними на цього працівника.

img 2

Рис. 2. Фрагмент заповненої таблиці 6 Звіту з ЄСВ (приклад 6)

Пояснення до рис. 2.

На працівника формуємо в таблиці 6 Звіту за формою № Д4 два рядки з сумою заробітної плати.

У першому з кодом категорії ЗО «1» проставляємо суму зарплати, нараховану йому за фактично відпрацьовані дні з 17 (дата, до якої встановлена інвалідність) по 31 січня.

У наступному рядку відображаємо зарплату, нараховану йому за відпрацьовані дні з 1 по 16 січня, проставляючи в графі 9 код категорії ЗО «2» — оплата праці працівника з інвалідністю.

Загальну кількість календарних днів у трудових відносинах (графа 15) протягом звітного місяця проставляємо в одному рядку.

Як бачите, порядок стягнення ЄСВ з доходів працівників з інвалідністю і відображення їх у Звіті з ЄСВ має свої особливості. Розібратися з ними вам допоможе ця стаття.

Висновки:

— Роботодавці — юридичні особи на «трудові» доходи (зарплату, лікарняні, декретні) працівників з інвалідністю нараховують ЄСВ за пільговими ставками.

— Підтвердженням того, що працівникові встановлена інвалідність, є засвідчена копія довідки до акта огляду в МСЕК про встановлення групи інвалідності.

— Підприємства застосовують до бази нарахування ЄСВ працівників з інвалідністю пільгові ставки ЄСВ, починаючи з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше отримання і засвідчення копії довідки до акта огляду в МСЕК, і закінчуючи датою відміни інвалідності на підставі рішення цієї комісії.

— У таблиці 6 Звіту з ЄСВ інформацію про «трудові» доходи працівника з інвалідністю, на які нараховується ЄСВ за пільговими ставками, відображаємо з кодами категорії ЗО в графі 9, які встановлені спеціально для таких працівників.

— За основним працівником з інвалідністю вимога про сплату ЄСВ у розмірі не нижче мінімального страхового внеску повинен виконати роботодавець-ФОП, оскільки на «трудовий» дохід такого працівника він нараховує ЄСВ за ставкою 22 %.

Використані документи

Закон № 2464Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI.

Інструкція № 449Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449.

Порядок № 435Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі