Теми статей
Обрати теми

Щодо порядку обчислення страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності

Фонд соціального страхування України
Роз’яснення ФСС в Дніпропетровській області від 12.10.2018 р.

Згідно із статтею 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105 (далі — Закон № 1105) страховий стаж — це період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацом другим цієї частини.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Страховий стаж обчислюється в місяцях.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків менша, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу за формулою:

ТП = Св : В,

де ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається у місяцях;

Св — сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, сплаченого за відповідний місяць;

В — мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

До страхового стажу прирівнюється трудовий стаж, набутий працівником за час роботи на умовах трудового договору (контракту) до набрання чинності Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 (далі — Закон № 2240), а також періоди, починаючи з 01 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню за цим Законом, але нею або роботодавцем за неї сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (зміни, внесені до частини четвертої статті 21 Закону № 1105 з 11.10.2017 р.).

Отже, для зарахування фізичній особі страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, обчисленого за загальними правилами, необхідно виконання двох умов:

1) підлягати страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності;

2) щомісяця сплачувати нею або роботодавцем страхові внески, нараховані на суму заробітної плати.

Тобто у період, починаючи з 01.01.2011 р. і до теперішнього часу, страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Так, періоди, коли особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, і згідно з даними зазначеного реєстру за неї були сплачені страхові внески, зараховуються до стажу таким чином:

• місяці, в яких страхові внески до Фонду були сплачені із суми, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати, визначений для цього місяця відповідно до законодавства, враховуються, як один місяць (1,0);

• за місяці, в яких страхові внески до Фонду були сплачені із суми, меншої за розмір мінімальної заробітної плати, страховий стаж обчислюється за формулою, зазначеною вище, і до страхового стажу зараховується лише відповідна частина місяця (0,99 — 0,01). Після визначення частин місяців, що зараховуються до страхового стажу, вони сумуються.

За період з 28.02.2001 р. по 31.12.2010 р. страховий стаж обчислюється відповідно до даних, зазначених у трудовій книжці, зараховуються періоди перебування особи в трудових відносинах.

Визначення загального трудового стажу, набутого особою до набрання чинності Законом № 2240, здійснюється відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.98 р. № 1658 (далі — Правила № 1658), а до набрання чинності Правилами № 1658 — відповідно до Правил обчислення безперервного трудового стажу робітників та службовців при призначенні допомоги по державному соціальному страхуванню, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 13.04.73 р. № 252 (далі — Правила № 252).

Також при обчисленні страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності необхідно враховувати періоди, які зараховуються до страхового стажу без сплати страхових внесків до Фонду, відповідно до абзацу другого частини першої статті 21 Закону № 1105 та абзацу другого частини першої статті 7 Закону № 2240, а саме:

• період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

• період отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів;

• період отримання пенсії по інвалідності з 2011 року.

Так, частиною першою статті 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.06.2003 р. № 1058 визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначається пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства).

Враховуючи те, що в інформації з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, яка надається застрахованій особі Пенсійним фондом України, не зазначається факт призначення та періоди виплати пенсії по інвалідності, вважаємо за можливе користуватися при обчисленні страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності відповідною довідкою органу Пенсійного фонду України, в якій зазначено дату призначення та періоди надання зазначеної пенсії.

Страховий стаж за період отримання пенсії по інвалідності внаслідок загального захворювання з 2011 року необхідно обчислювати на підставі відповідної довідки органу Пенсійного фонду України і включати до нього як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Також слід зазначити, що до страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності враховуються до набрання чинності Законом № 2240 (28.02.2001 р.):

• періоди проходження служби у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної оборони та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, а також в органах внутрішніх справ, відповідно до абзацу другого пункту 4 Правил № 1658 (з 29.10.98 р. по 27.02.2001 р.);

• періоди проходження служби у Збройних Силах СРСР, в органах Комітету державної безпеки при Раді Міністрів СРСР та Міністерства внутрішніх справ СРСР, в народному ополченні та партизанських загонах, відповідно до підпункту «а» пункту 8 Правил № 252 (з 01.07.73 р. по 28.10.98 р.).

Щодо страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності за час навчання у вищому закладі освіти (у тому числі на підготовчих відділеннях), в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною (очною) формою навчання, то відповідно до норм Законів № 1105 та № 2240, а також Правил № 1658 та № 252, зазначені періоди не зараховуються до страхового стажу.

Документальним підтвердженням даних, на підставі яких здійснюється обчислення страхового стажу за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, є:

• з 01.01.2011 р. по теперішній час дані персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, надані застрахованій особі Пенсійним фондом України у вигляді довідки за період перебування в трудових відносинах із роботодавцями за місцями роботи;

• до 31.12.2010 р. дані, зазначені в трудовій книжці, про періоди перебування застрахованої особи в трудових відносинах із роботодавцем;

• до 27.02.2001 р. також дані, зазначені у відповідних документах про періоди проходження служби у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної оборони та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, а також в органах внутрішніх справ;

• записи в трудовій книжці працівника про призначення допомоги по безробіттю та її припинення або довідка центру зайнятості про періоди виплати допомоги по безробіттю.

Коментар редакції

Рахуємо страховий стаж: підказки від ФСС

Питання правильного розрахунку страхового стажу виникає завжди, коли потрібно розрахувати суму лікарняного. Адже, як ми знаємо, від розміру страхового стажу залежить відсоток оплати лікарняного листа, а також застосування/незастосування спеціальних обмежень у розрахунку лікарняних.

До речі, дані про страховий стаж тепер потрібно заносити і до нової форми Заяви-розрахунку, а саме до графи 21 «Страховий стаж (у повних місяцях) / Загальний» та 22 «Страховий стаж (у повних місяцях) / За останні 12 місяців».

У роз’ясненні, що коментується, фахівці ФСС нагадують нам правила розрахунку страхового.

Давайте розставимо акценти.

Перше — це «нормативка», яку ми повинні використати в процесі підрахунку страхового стажу працівника. Про неї ФСС нагадує невипадково, адже вона змінювалася неодноразово. Наведемо цю хронологію в таблиці.

Нормативні документи, якими потрібно керуватися залежно від періоду, за який визначається страховий стаж

Період

Нормативний документ

з 01.07.73 р. до 28.10.98 р.

відповідно до Правил обчислення безперервного трудового стажу робітників та службовців при призначенні допомоги по державному соціальному страхуванню, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 13.04.73 р. № 252

з 29.10.98 р. до 27.02.2001 р.

відповідно до Правил обчислення загального трудового стажу для призначення працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності, затверджених постановою КМУ від 19.10.98 р. № 1658 (далі — Правила № 1658)

з 28.02.2001 р. до 31.12.2010 р.

у порядку і на умовах, передбачених ст. 7 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 р. № 2240-III (далі — Закон № 2240) у редакції, яка була чинною до 31.12.2010 р.

з 01.01.2011 р. до 31.12.2014 р.

у порядку і на умовах, передбачених ст. 7 Закону № 2240, у редакціях, що були чинними з 01.01.2011 р. до 31.12.2014 р.

з 01.01.2015 р.

згідно зі ст. 21 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 р. № 1105-XIV (далі — Закон № 1105), який чинний нині

Друге — документальним підтвердженням страхового стажу є:

1) трудова книжка працівника (за періоди роботи застрахованої особи до 01.01.2011 р.);

2) дані персоніфікованого обліку (звіти з ЄСВ, Форма ОК-5; Форма ОК-7; додаток 9 «Дані про трудовий та страховий стаж»).

Крім зазначених документів, для підтвердження інших періодів, що входять до страхового стажу, але не відображених у трудовій книжці або в персоніфікованому обліку, додатково включаються періоди:

1) до 27.02.2001 р. – дані, зазначені у відповідних документах про періоди проходження служби у Збройних Силах, Нацгвардії, Прикордонних військах, СБУ, внутрішніх військах МВС, військах цивільної оборони та інших військових формуваннях, утворених відповідно до законів України, а також в органах внутрішніх справ;

2) з 29.10.98 р. – записи в трудовій книжці працівника про призначення допомоги по безробіттю та її припинення або довідка центру зайнятості про періоди виплати допомоги по безробіттю. Періоди отримання допомоги по безробіттю зараховуються до страхового стажу застрахованої особи. Якщо в трудовій книжці працівника є запис від центру зайнятості, але без вказівки про отримання виплат допомоги по безробіттю, то такий період ми не можемо зарахувати до його страхового стажу. Якщо працівник підтвердить факт отримання допомоги по безробіттю довідкою від центру зайнятості про періоди виплати такої допомоги, то страховий стаж за цей період можна зараховувати;

3) відповідна довідка органу Пенсійного фонду, в якій зазначена дата призначення і періоди надання пенсії по інвалідності внаслідок загального захворювання з 2011 року (детальніше див. «Рахуємо страховий стаж для розрахунку лікарняних працівника з інвалідністю» сьогоднішнього номера). Період отримання пенсії по інвалідності з 2011 року можливо зарахувати до страхового стажу за довідкою з ПФУ. Річ у тому, що в інформації з Держреєстру, яка надається у вигляді довідок за формами ОК-5, ОК-7, додатка 9 «Дані про трудовий та страховий стаж», не зазначається факт призначення та періоди виплати пенсії по інвалідності. А на підставі абз. 2 ч. 1 ст. 21 Закону № 1105 та абз. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2240 період отримання пенсії по інвалідності з 2011 року необхідно включати до страхового стажу осіб як період, за який сплачені страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску. ФСС на цей випадок пропонує користуватися при обчисленні страхового стажу відповідною довідкою органу Пенсійного фонду, де мають бути зазначені дата призначення і періоди надання пенсії по інвалідності.

Третє — страховий стаж обчислюється в місяцях. Потрібно сказати, що страховий стаж завжди обчислювався в місяцях (для % оплати лікарняних). Але ФСС нашу увагу в цьому моменті акцентує на періодах починаючи з 01.01.2011 р., періоді, коли страховий стаж стали визначати залежно від сплати ЄСВ на підставі даних персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Держреєстру.

Важливо!

Тривалість страхового стажу визначається на день настання страхового випадку.

Так, якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків дорівнює або більше мінімального страхового внеску, то такий місяць потрібно зараховувати до страхового стажу як повний. Якщо сплата ЄСВ була меншою мінімального страхового внеску, потрібно здійснювати пропорційне обчислення за формулою, наведеною в ч. 3 ст. 21 Закону № 1105, зараховуючи місяці страхового стажу з коефіцієнтом від 0,01 до 0,99 як неповні. При отриманні декількох таких коефіцієнтів (неповних місяців) за рік їх складають. Від суми, яку отримали в результаті такого складання, ми беремо тільки ціле число, відкидаючи цифри після коми. Це й будуть повні місяці, що зараховуються до страхового стажу працівника.

При цьому врахуйте, що згідно з ч. 4 ст. 21 Закону № 1105 до страхового стажу враховуються періоди починаючи з 1 січня 2016 року, протягом яких особа не підлягала страхуванню (згідно із Законом № 1105), але нею або страхувальником за неї було сплачено ЄСВ відповідно до ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (ср. ). Зокрема, до таких періодів належить період отримання допомоги при народженні дитини. Особа, яка отримує таку допомогу, не підлягає соціальному страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Але за неї при цьому сплачується єдиний внесок, що підтверджується даними персоніфікованого обліку застрахованих осіб Держреєстру.

Олена ОГАЙ, експерт з питань оплати праці

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі