Теми статей
Обрати теми

Оклади працівникам держорганів підвищено «заднім» числом: що перераховуємо?

Гуль Тетяна, експерт з питань оплати праці
Дочекалися! Оклади працівникам держорганів нарешті підвищили! Засмучує лише той факт, що вже за традицією таке підвищення відбулося з півторамісячним запізненням. У зв’язку з цим відразу запитання: як бути із січневою зарплатою, які виплати коригувати, що з індексацією? Крім того, залишилися питання і щодо встановлення розмірів окладів для деяких держслужбовців. Ці питання й розглянемо в нашій статті.

Оклади з копійками чи без

Постановою КМУ від 06.02.2019 р. № 102 внесено зміни до постанови КМУ «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 р. № 15 (далі — постанова № 15), а саме підвищено оклади. Якими будуть розміри посадових окладів (схемні оклади) на 2019 рік, див. статті «Розраховуємо оклади держслужбовцям з 1 січня 2019 року» та «Визначаємо розміри посадових окладів на 2019 рік працівникам, які виконують функції з обслуговування держорганів» цього номера.

Також постановою № 15 (з урахуванням змін, унесених постановою № 102) в примітці 1 до схеми посадових окладів держслужбовців передбачена норма про округлення окладів.

Крім того, в примітках 2 — 4, 6 — 9 установлені коефіцієнти підвищення окладів для деяких посад держслужбовців. У зв’язку з цим виникли запитання: як визначити для зазначених працівників розміри окладів — округлювати до 10 грн., як це передбачено приміткою 1, чи ні?

Роз’яснення стосовно цього питання розміщене на сайті Мінсоцполітики (https://www.msp.gov.ua). Так, на думку цього відомства, схемний оклад, округлений за правилами примітки 1, треба помножити на відповідний коефіцієнт підвищення окладу та/або зменшити на 3 % для заступників керівника самостійних структурних підрозділів держоргану. Згідно з роз’ясненням фахівців Мінсоцполітики, визначений таким чином посадовий оклад більше не округляють! Наведемо приклади з цього роз’яснення.

1. Застосування підвищуючого коефіцієнта.

Посада держслужбовця

Підвищуючий коефіцієнт

1,2

1,25

Керівник самостійного управління, служби (вся територія України)

1) 3,46 х 3524 = 12193,04 ≈ 12190 грн. (схемний посадовий оклад з округленням); 2) 12190 х 1,2 (коефіцієнт у разі встановлення) = 14628 грн.

1) 3,46 х 3524 = 12193,04 ≈12190 грн. (схемний посадовий оклад з округленням); 2) 12190 х 1,25 (коефіцієнт у разі встановлення) = 15237 грн. 50 коп.

2. Мінус 3 % для окладів перших заступників керівників самостійних структурних підрозділів (група 4).

Посада держслужбовця

З підвищуючим коефіцієнтом (1,2) (у разі встановлення)

Без підвищуючого коефіцієнта

Перший заступник керівника самостійного структурного підрозділу (група 4)

1) 3,46 х 3524 = 12193,04 ≈ 12190 грн. (схемний посадовий оклад керівника, вся територія України); 2) 12190 х 1,2 = 14628 грн. (оклад керівника у разі встановлення коефіцієнта); 3) 14628 - 3 % = 14189 грн. 16 коп.

1) 2,75 х 3524 = 9691 ≈ 9690 грн. (схемний посадовий оклад керівника, обласний рівень); 2) 9690 - 3 % = 9399 грн. 30 коп.

Водночас, хоча роз’яснення й опубліковано на сайті Мінсоцполітики, дебати навколо окладів (з копійками чи без) не вщухають. Щоб остаточно поставити крапки над «і» в цьому питанні, ми направили офіційний запит до Мінсоцполітики. Як тільки відповідь на нього буде надана, ми обов’язково проінформуємо вас про це.

Оклади держслужбовцям підвищено «заднім» числом: проводимо коригування

Постанова № 102, якою підвищено оклади держслужбовцям, набула чинності з 16.02.2019 р., але застосовується з 1 січня 2019 року. Оскільки ця постанова була введена в дію «заднім» числом, керівники держорганів повинні внести відповідні зміни в штатні розписи з 01.01.2019 р. Крім того, зарплату працівникам, оклади яких були підвищені, необхідно перерахувати і донарахувати в лютому працівникам належні суми. Перерахунку підлягатиме не лише зарплата. Необхідно відкоригувати інші виплати, розмір яких залежить від підвищення окладів.

Пройдемося коротко по виплатах, які необхідно перерахувати у зв’язку з підвищенням посадових окладів «заднім» числом, а також по тих виплатах, на які підвищення окладів «заднім» числом не вплинуло.

1. Зарплата. У січні 2019 року зарплата держслужбовцям була нарахована виходячи зі старих окладів. Тому в лютому 2019 року зарплату за січень-2019 (у тому числі і звільненим працівникам) необхідно перерахувати виходячи з нових розмірів окладів і донарахувати працівникам різницю. Окрім посадових окладів, донарахувати слід і інші обов’язкові виплати, які розраховуються виходячи з окладу (наприклад, надбавку за вислугу років).При цьому слід ураховувати: зарплата, нарахована в лютому 2019 року, включається до фонду оплати праці лютого і відноситься до бази нарахування ЄСВ саме цього місяця.

2. Відпускні. Підвищення окладів на законодавчому рівні є підставою для коригування виплат при розрахунку середньої зарплати згідно з Порядком № 100. Механізм його проведення такий: виплати до підвищення окладів (тобто по грудень 2018 року включно) коригують на коефіцієнт підвищення, виплати після підвищення окладів (починаючи з січня 2019 року) не коригують. Якщо підвищення окладів відбулося в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, то на коефіцієнт підвищення коригуємо середній заробіток за період з дня підвищення окладу (тарифної ставки).

Виходить: якщо в січні 2019 року держслужбовець перебував у відпустці, то відпускні, що припадають на січень 2019 року, мають бути нараховані з урахуванням коефіцієнта підвищення окладів. Але оскільки фактично січневі відпускні були розраховані без такого коефіцієнта, то в лютому їх необхідно перерахувати, застосовуючи коефіцієнт, і різницю доплатити працівникові.

Так само при розрахунку відпускних не забувайте про таке правило. Тільки премії включають у заробіток того місяця, на який вони припадають згідно з відомістю нарахування зарплати. Усі інші виплати відносять до місяців, за які вони нараховані (див. лист Мінсоцполітики від 09.12.2011 р. № 1105/13/81-11). Тобто при розрахунку відпускних за дні відпустки, що припадають на лютий-2019 і пізніше, суми відпускних, а також зарплатних виплат, донарахованих у лютому 2019 року за січень, слід віднести до заробітку січня 2019 року.

3. Компенсація невикористаної відпустки, матдопомога, вихідна допомога. Ці виплати потребують окремої уваги. Річ у тому, що на них також поширюється норма про коригування, оскільки при їх розрахунку використовується показник середньої зарплати, який розраховують згідно з Порядком № 100. Водночас компенсація за невикористану відпустку, матдопомога у розмірі середньої зарплати, вихідна допомога не є збереженням середнього заробітку. Їх просто розраховують виходячи з середньої зарплати. Отже, підстава для коригування «середньої», використовуваної при їх розрахунку, буде тільки одна — підвищення окладів у розрахунковому періоді. Тобто якщо вказані виплати були нараховані в січні 2019 року, то при їх розрахунку коефіцієнт підвищення не застосовують, оскільки в розрахунковому періоді підвищення окладів не було. Отже, в лютому 2019 року після підвищення окладів «заднім» числом їх не перераховують. Якщо ж такі виплати будуть нараховані в лютому 2019 року і пізніше, то при розрахунку середньої зарплати виплати в розрахунковому періоді до підвищення слід відкоригувати на коефіцієнт підвищення окладів.

4. Лікарняні, декретні. Виплати, які були нараховані згідно з Порядком № 1266, перераховувати у зв’язку з підвищенням окладів не треба!

Крім того, усі зарплатні коригування, які будуть проведені у зв’язку з підвищенням окладів «заднім» числом, при розрахунку середньої зарплати для оплати лікарняних /декретних будуть включені в заробіток того місяця, в якому вони були фактично проведені. А ось суми коригованих відпускних розподіляються пропорційно календарним дням того місяця, на який припадають дні відпустки у відповідному місяці (лист Мінсоцполітики від 07.04.2016 р. № 101/18/99-16).

5. Індексація зарплати. У місяці підвищення посадового окладу (тарифної ставки) ІСЦ приймають за 1 або 100 %. Для подальшої індексації ІСЦ обчислюють наростаючим підсумком з наступного місяця після місяця такого підвищення (абз. 1 і 2 п. 5 Порядку № 1078). Тобто «базовим» вважається місяць підвищення посадового окладу. Для держслужбовців таким місяцем став січень 2019 року.

У місяці підвищення окладів необхідно провести порівняльні розрахунки і визначити право працівника на подальшу індексацію. Для цього необхідно суму зарплатного підвищення порівняти з сумою індексації, яка складається в місяці підвищення окладу. Якщо сума зарплатного підвищення перевищить суму можливої індексації, то індексація не нараховується. Якщо ж суми зарплатного підвищення не вистачить, щоб перекрити суму можливої індексації, то визначають різницю між сумою можливої індексації і сумою підвищення (абз. 3 і 4 п. 5 Порядку № 1078).

Ми проаналізували розміри окладів. Різниця між окладами до і після підвищення перевищила суму можливої індексації. Тобто в січні 2019 року індексація «обнулилася». Але оскільки в січні 2019 року держслужбовцям індексація була нарахована виходячи з попереднього «базового» місяця — січня-2018, то в лютому після підвищення окладів «заднім» числом необхідно переглянути нараховану індексацію. Для цього суму донарахованоъ зарплати треба зменшити на суму нарахованої в січні 2019 року індексації.

Наостанок інформацію щодо коригування виплат наведемо в таблиці.

Виплата

Січень-2019

Лютий-2019

Зарплатні виплати

Донарахувати виходячи з нових розмірів окладів

Нарахувати виходячи з нових окладів

Відпускні

Перерахувати з урахуванням коефіцієнта коригування і доплатити різницю

Розрахувати з урахуванням коригування. Зарплатні виплати, донараховані за січень у лютому, віднести до січня 2019

Компенсація, матдопомога, вихідна допомога

Не перераховуємо

Лікарняні

Не перераховуємо

Зарплатні коригування за січень враховуємо в заробітку лютого. Відпускні коригування відносимо до січня-2019

Індексація

Не нараховуємо. Суму індексації, нараховану в січні, відкоригувати в зарплаті за лютий

Не нараховуємо

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі